Fiberselskab outsourcer kundeservice og 50 ansatte

Fiberselskab outsourcer sin kundeservice til en ekstern leverandør sammen med 50 medarbejdere.

Artikel top billede

"Outsourcing er langt den mest attraktive løsning", udtaler Knud Steen Larsen, administrerende direktør, Tre-For.
Foto: Tre-For

En af Trekantsområdet største arbejdspladser flytter 50 ansatte fra Kolding til Århus. Området mister de mange arbejdspladser, fordi Tre-For, der leverer fibernetforbindelser, el og vand, outsourcer sin kundeservice.

Selskabet, som i 2009 blev Årets vækskomet i Computerworlds Top 100-konkurrence, erkender, at det nuværende kundehåndteringssystem er kørt bag af dansen og enten skal opgraderes eller skiftes ud.

Det rummer ikke længere "de funktionaliteter, der er behov for med de mange forskelligartede ydelser, vi leverer," skriver Tre-For i en pressemeddelelse.

"De seneste måneder har vi arbejdet med at analysere vores situation og behov - og i den forbindelse har vi også set på muligheden for at outsource hele kundeservicefunktionen", udtaler Knud Steen Larsen, administrerende direktør for Tre-For.

Samme stemme i røret

Resultatet af analysearbejdet blev, at Tre-For vælger at outsource kundeservice- og afregningsfunktionen til Logica. Overdragelsen af medarbejdere sker den 1. maj, men ændringen giver ikke nogen umiddelbar forandring for Tre-Fors kunder, der fortsat vil møde de velkendte medarbejderes stemme, der byder velkommen til Tre-For, når de kontakter virksomheden.

"Da det økonomiske grundlag sammen med kvalitetsniveauet begyndte at tegne sig, var der ingen tvivl om, at outsourcing var langt den mest attraktive løsning. Vi vurderer helt klart, at Logica kan varetage det ansvar, som vi overlader dem i denne vigtige funktion," udtaler Knud Steen Larsen.

Den øvrige del af Tre-For bliver ikke berørt af denne outsourcing af kundeservice. Ledelsen erkender, at det er "en betydelig omstilling for de medarbejdere, der skal køre til Århus i stedet for Kolding."

Men med de økonomiske briller på erkender Tre-For, at der er tale om "et forretningsmæssigt rigtigt skridt," og at konkurrencen er så skarp, at selskabet ikke kan tillade sig at se bort fra den lønsomhed, som outsourcingen medfører.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks