Fiberselskab outsourcer kundeservice og 50 ansatte

Fiberselskab outsourcer sin kundeservice til en ekstern leverandør sammen med 50 medarbejdere.

Artikel top billede

"Outsourcing er langt den mest attraktive løsning", udtaler Knud Steen Larsen, administrerende direktør, Tre-For.
Foto: Tre-For

En af Trekantsområdet største arbejdspladser flytter 50 ansatte fra Kolding til Århus. Området mister de mange arbejdspladser, fordi Tre-For, der leverer fibernetforbindelser, el og vand, outsourcer sin kundeservice.

Selskabet, som i 2009 blev Årets vækskomet i Computerworlds Top 100-konkurrence, erkender, at det nuværende kundehåndteringssystem er kørt bag af dansen og enten skal opgraderes eller skiftes ud.

Det rummer ikke længere "de funktionaliteter, der er behov for med de mange forskelligartede ydelser, vi leverer," skriver Tre-For i en pressemeddelelse.

"De seneste måneder har vi arbejdet med at analysere vores situation og behov - og i den forbindelse har vi også set på muligheden for at outsource hele kundeservicefunktionen", udtaler Knud Steen Larsen, administrerende direktør for Tre-For.

Samme stemme i røret

Resultatet af analysearbejdet blev, at Tre-For vælger at outsource kundeservice- og afregningsfunktionen til Logica. Overdragelsen af medarbejdere sker den 1. maj, men ændringen giver ikke nogen umiddelbar forandring for Tre-Fors kunder, der fortsat vil møde de velkendte medarbejderes stemme, der byder velkommen til Tre-For, når de kontakter virksomheden.

"Da det økonomiske grundlag sammen med kvalitetsniveauet begyndte at tegne sig, var der ingen tvivl om, at outsourcing var langt den mest attraktive løsning. Vi vurderer helt klart, at Logica kan varetage det ansvar, som vi overlader dem i denne vigtige funktion," udtaler Knud Steen Larsen.

Den øvrige del af Tre-For bliver ikke berørt af denne outsourcing af kundeservice. Ledelsen erkender, at det er "en betydelig omstilling for de medarbejdere, der skal køre til Århus i stedet for Kolding."

Men med de økonomiske briller på erkender Tre-For, at der er tale om "et forretningsmæssigt rigtigt skridt," og at konkurrencen er så skarp, at selskabet ikke kan tillade sig at se bort fra den lønsomhed, som outsourcingen medfører.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job