Apple efter kritik af fabriks-forhold: Her er løsningen

Længere tids kritik af forholdene på de fabrikker, som blandt andre Apple benytter til at producere iPhone, iPad og Mac, får nu selskabet til at reagere.

Artikel top billede

Læs også:

300 ansatte hos Apple-leverandør truede med selvmord

Efter længere tids debat om forholdene på nogle af de fabrikker, der leverer stumper til blandt andre Apple, bøjer Apple sig nu for den offentlige kritik.

I en meddelelse på selskabets hjemmeside udtaler Tim Cook, at Apple vil give organisationen Fair Labor Association mulighed for at undersøge forholdene på blandt andet Foxconn i Shenzhen og Chengdu i Kina.

Selskabet meddeler også, at undersøgelserne allerede er påbegyndt mandag.

"Vi mener, at alle arbejdere alle steder har retten til et sikkert og fair arbejdsmiljø, og det er derfor, at vi har bedt FLA komme med en uafhængig vurdering af vores største leverandører," forklarer Tim Cook.

"Inspektionerne, der nu foretages, er ikke tidligere set i denne skala og dybde i elektronikindustrien, og vi sætter pris på, at FLA vil tage dette utraditionelle skridt til at identificere fabrikkerne i deres rapporter," udtaler Tim Cook.

Meddelelsen fra Apple kommer efter, at der i den seneste tid har været arrangeret demonstrationer mod selskabets brug af underleverandører med tvivlsomme forhold for de ansatte.

Konkret vil FLA interviewe "tusinder af ansatte om arbejds- og leve-forholdene, herunder også sunhed, sikkerhed, løn, arbejdstid og dialog med ledelsen."

Apple er langt fra det eneste it-selskab, der benytter en fabrik som Foxconn - andre kunder er HP og Dell.

Læs også:

300 ansatte hos Apple-leverandør truede med selvmord

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos