Apple efter kritik af fabriks-forhold: Her er løsningen

Længere tids kritik af forholdene på de fabrikker, som blandt andre Apple benytter til at producere iPhone, iPad og Mac, får nu selskabet til at reagere.

Artikel top billede

Læs også:

300 ansatte hos Apple-leverandør truede med selvmord

Efter længere tids debat om forholdene på nogle af de fabrikker, der leverer stumper til blandt andre Apple, bøjer Apple sig nu for den offentlige kritik.

I en meddelelse på selskabets hjemmeside udtaler Tim Cook, at Apple vil give organisationen Fair Labor Association mulighed for at undersøge forholdene på blandt andet Foxconn i Shenzhen og Chengdu i Kina.

Selskabet meddeler også, at undersøgelserne allerede er påbegyndt mandag.

"Vi mener, at alle arbejdere alle steder har retten til et sikkert og fair arbejdsmiljø, og det er derfor, at vi har bedt FLA komme med en uafhængig vurdering af vores største leverandører," forklarer Tim Cook.

"Inspektionerne, der nu foretages, er ikke tidligere set i denne skala og dybde i elektronikindustrien, og vi sætter pris på, at FLA vil tage dette utraditionelle skridt til at identificere fabrikkerne i deres rapporter," udtaler Tim Cook.

Meddelelsen fra Apple kommer efter, at der i den seneste tid har været arrangeret demonstrationer mod selskabets brug af underleverandører med tvivlsomme forhold for de ansatte.

Konkret vil FLA interviewe "tusinder af ansatte om arbejds- og leve-forholdene, herunder også sunhed, sikkerhed, løn, arbejdstid og dialog med ledelsen."

Apple er langt fra det eneste it-selskab, der benytter en fabrik som Foxconn - andre kunder er HP og Dell.

Læs også:

300 ansatte hos Apple-leverandør truede med selvmord

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Everllence

Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo