Nu er det officielt: Google overtager mobilproducent

Efter lang tids venten ser det nu ud til, at Google kan afslutte det største opkøb i selskabets historie. Det giver selskabet et nyt våben på mobil-markedet.

Artikel top billede

Læs også:

Google køber Motorola for gigant-beløb

Derfor køber Google mobilproducenten Motorola

Googles køb af Motorola Mobility bliver gransket

Google nærmer sig sin største handel i selskabets 13-årige historie. I går godkendte amerikanske myndigheder Googles bud på Motorola Mobility, skriver Associated Press.

Det skete kun få timer efter, at EU's kokurrencemyndigheder havde godkendt købstilbuddet på mere end 70 milliarder kroner. 

Gårsdagens nyheder betyder ifølge Associated Press, at handelen er så godt som sikker.

Google mangler nu kun godkendelser i Kina, Taiwan og Israel, før selskabet kan udvide sin produktion til mobiltelefoner, tablets og computere.

Oprindeligt skulle de europæiske konkurrencemyndigheder have taget stilling til aftalen senest den 10. januar.

Den beslutning blev imidlertid udskudt, da man ønskede at undersøge, om Google vil gøre det sværere for at andre mobilproducenter at bruge selskabets styresystem, Android.

De europæiske konkurrencemyndiger har dog ikke fundet anledning til at mistænke Google for at favorisere Motorola i fremtiden. Ifølge BBC konkluderer kommissionen, at det er usandsynligt, at Google vil begrænse brugen af Android udelukkende til Motorola.

Nye patenter

Motorola blev sidste år splittet op i to selskaber, og det har fået Google til at byde på den del, der står for produktionen af mobiltelefoner og tablets.

Google åbner med overtagelsen op for Motorola Mobilitys mere end 17.000 patenter, som er et afgørende våben i kampen om at få mere kontrol over blandt andet smartphone-markedet.

Ifølge Googles vicegeneraldirektør, Don Harrison, betyder aftalen, at forbrugerne blandt andet vil opleve større udvalg og bedre brugeroplevelserm skriver Associated Press.

Udover købet af Motorola Mobility har de amerikanske myndigheder i går også godkendt to andre pantent-opkøb for over 25 milliarder kroner.

Det er en gruppe bestående af blandt andet Apple, Microsoft og Blackberry, som står bag køb af patenter fra Nortel Networks, mens Apple desuden har sat sig på Novell Inc, skriver Associated Press.

Læs også:

Google køber Motorola for gigant-beløb

Derfor køber Google mobilproducenten Motorola

Googles køb af Motorola Mobility bliver gransket

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration