Nu er det officielt: Google overtager mobilproducent

Efter lang tids venten ser det nu ud til, at Google kan afslutte det største opkøb i selskabets historie. Det giver selskabet et nyt våben på mobil-markedet.

Artikel top billede

Læs også:

Google køber Motorola for gigant-beløb

Derfor køber Google mobilproducenten Motorola

Googles køb af Motorola Mobility bliver gransket

Google nærmer sig sin største handel i selskabets 13-årige historie. I går godkendte amerikanske myndigheder Googles bud på Motorola Mobility, skriver Associated Press.

Det skete kun få timer efter, at EU's kokurrencemyndigheder havde godkendt købstilbuddet på mere end 70 milliarder kroner. 

Gårsdagens nyheder betyder ifølge Associated Press, at handelen er så godt som sikker.

Google mangler nu kun godkendelser i Kina, Taiwan og Israel, før selskabet kan udvide sin produktion til mobiltelefoner, tablets og computere.

Oprindeligt skulle de europæiske konkurrencemyndigheder have taget stilling til aftalen senest den 10. januar.

Den beslutning blev imidlertid udskudt, da man ønskede at undersøge, om Google vil gøre det sværere for at andre mobilproducenter at bruge selskabets styresystem, Android.

De europæiske konkurrencemyndiger har dog ikke fundet anledning til at mistænke Google for at favorisere Motorola i fremtiden. Ifølge BBC konkluderer kommissionen, at det er usandsynligt, at Google vil begrænse brugen af Android udelukkende til Motorola.

Nye patenter

Motorola blev sidste år splittet op i to selskaber, og det har fået Google til at byde på den del, der står for produktionen af mobiltelefoner og tablets.

Google åbner med overtagelsen op for Motorola Mobilitys mere end 17.000 patenter, som er et afgørende våben i kampen om at få mere kontrol over blandt andet smartphone-markedet.

Ifølge Googles vicegeneraldirektør, Don Harrison, betyder aftalen, at forbrugerne blandt andet vil opleve større udvalg og bedre brugeroplevelserm skriver Associated Press.

Udover købet af Motorola Mobility har de amerikanske myndigheder i går også godkendt to andre pantent-opkøb for over 25 milliarder kroner.

Det er en gruppe bestående af blandt andet Apple, Microsoft og Blackberry, som står bag køb af patenter fra Nortel Networks, mens Apple desuden har sat sig på Novell Inc, skriver Associated Press.

Læs også:

Google køber Motorola for gigant-beløb

Derfor køber Google mobilproducenten Motorola

Googles køb af Motorola Mobility bliver gransket

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics