Nu er det officielt: Google overtager mobilproducent

Efter lang tids venten ser det nu ud til, at Google kan afslutte det største opkøb i selskabets historie. Det giver selskabet et nyt våben på mobil-markedet.

Artikel top billede

Læs også:

Google køber Motorola for gigant-beløb

Derfor køber Google mobilproducenten Motorola

Googles køb af Motorola Mobility bliver gransket

Google nærmer sig sin største handel i selskabets 13-årige historie. I går godkendte amerikanske myndigheder Googles bud på Motorola Mobility, skriver Associated Press.

Det skete kun få timer efter, at EU's kokurrencemyndigheder havde godkendt købstilbuddet på mere end 70 milliarder kroner. 

Gårsdagens nyheder betyder ifølge Associated Press, at handelen er så godt som sikker.

Google mangler nu kun godkendelser i Kina, Taiwan og Israel, før selskabet kan udvide sin produktion til mobiltelefoner, tablets og computere.

Oprindeligt skulle de europæiske konkurrencemyndigheder have taget stilling til aftalen senest den 10. januar.

Den beslutning blev imidlertid udskudt, da man ønskede at undersøge, om Google vil gøre det sværere for at andre mobilproducenter at bruge selskabets styresystem, Android.

De europæiske konkurrencemyndiger har dog ikke fundet anledning til at mistænke Google for at favorisere Motorola i fremtiden. Ifølge BBC konkluderer kommissionen, at det er usandsynligt, at Google vil begrænse brugen af Android udelukkende til Motorola.

Nye patenter

Motorola blev sidste år splittet op i to selskaber, og det har fået Google til at byde på den del, der står for produktionen af mobiltelefoner og tablets.

Google åbner med overtagelsen op for Motorola Mobilitys mere end 17.000 patenter, som er et afgørende våben i kampen om at få mere kontrol over blandt andet smartphone-markedet.

Ifølge Googles vicegeneraldirektør, Don Harrison, betyder aftalen, at forbrugerne blandt andet vil opleve større udvalg og bedre brugeroplevelserm skriver Associated Press.

Udover købet af Motorola Mobility har de amerikanske myndigheder i går også godkendt to andre pantent-opkøb for over 25 milliarder kroner.

Det er en gruppe bestående af blandt andet Apple, Microsoft og Blackberry, som står bag køb af patenter fra Nortel Networks, mens Apple desuden har sat sig på Novell Inc, skriver Associated Press.

Læs også:

Google køber Motorola for gigant-beløb

Derfor køber Google mobilproducenten Motorola

Googles køb af Motorola Mobility bliver gransket

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S