Nu er det officielt: Google overtager mobilproducent

Efter lang tids venten ser det nu ud til, at Google kan afslutte det største opkøb i selskabets historie. Det giver selskabet et nyt våben på mobil-markedet.

Artikel top billede

Læs også:

Google køber Motorola for gigant-beløb

Derfor køber Google mobilproducenten Motorola

Googles køb af Motorola Mobility bliver gransket

Google nærmer sig sin største handel i selskabets 13-årige historie. I går godkendte amerikanske myndigheder Googles bud på Motorola Mobility, skriver Associated Press.

Det skete kun få timer efter, at EU's kokurrencemyndigheder havde godkendt købstilbuddet på mere end 70 milliarder kroner. 

Gårsdagens nyheder betyder ifølge Associated Press, at handelen er så godt som sikker.

Google mangler nu kun godkendelser i Kina, Taiwan og Israel, før selskabet kan udvide sin produktion til mobiltelefoner, tablets og computere.

Oprindeligt skulle de europæiske konkurrencemyndigheder have taget stilling til aftalen senest den 10. januar.

Den beslutning blev imidlertid udskudt, da man ønskede at undersøge, om Google vil gøre det sværere for at andre mobilproducenter at bruge selskabets styresystem, Android.

De europæiske konkurrencemyndiger har dog ikke fundet anledning til at mistænke Google for at favorisere Motorola i fremtiden. Ifølge BBC konkluderer kommissionen, at det er usandsynligt, at Google vil begrænse brugen af Android udelukkende til Motorola.

Nye patenter

Motorola blev sidste år splittet op i to selskaber, og det har fået Google til at byde på den del, der står for produktionen af mobiltelefoner og tablets.

Google åbner med overtagelsen op for Motorola Mobilitys mere end 17.000 patenter, som er et afgørende våben i kampen om at få mere kontrol over blandt andet smartphone-markedet.

Ifølge Googles vicegeneraldirektør, Don Harrison, betyder aftalen, at forbrugerne blandt andet vil opleve større udvalg og bedre brugeroplevelserm skriver Associated Press.

Udover købet af Motorola Mobility har de amerikanske myndigheder i går også godkendt to andre pantent-opkøb for over 25 milliarder kroner.

Det er en gruppe bestående af blandt andet Apple, Microsoft og Blackberry, som står bag køb af patenter fra Nortel Networks, mens Apple desuden har sat sig på Novell Inc, skriver Associated Press.

Læs også:

Google køber Motorola for gigant-beløb

Derfor køber Google mobilproducenten Motorola

Googles køb af Motorola Mobility bliver gransket

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect