Trojansk hest narrer 140.000 Android-telefoner

140.000 smartphone-ejere er blevet angrebet af en trojansk hest. Se, hvordan de bliver snydt.

Artikel top billede

Læs også:

Malware på Android minder om botnet

Pas på: Stort angreb i gang på din Android-telefon]

Overblik: Så usikker er din Android-telefon

Sikkerhedsfirmaet Symantec har igen opdaget en udbredt trojansk hest til Android, skriver The H Security.

Denne gang er det gået ud over mere end 140.000 Android-smartphones i Kina.

Efter et par forsøg lykkedes det for Symantec at undersøge følgerne af botnettet.

Botnets bliver normalt brugt til DDoS-angreb og netbank-svindel.

Sender skjult SMS

Ifølge The H Security er der i dette tilfælde tale om, at de inficerede telefoner sender SMS'er til botnet-operatørens dyre SMS-tjenester.

Med et enkelt klik kan botnettets operatør altså få de tusindvis af inficerede telefoner til at sende SMS'er ubemærket til dyre SMS-tjenester.

Ifølge Symantec kan botnettet filtrere indkomne meddelelser ved hjælp af søgerod, og derigennem kan det skjule virusadvarsler og bekræftelsesbeskederne til de dyre SMS-tjenester.

Svindel for millioner

Malwaren er tilsyneladende i stand til at forbinde til dyre hotlines og videotjenester, skriver The H Security.

I starten af februar sendte 11.000 botnets ifølge Symantec SMS-beskeder til dyre SMS-tjenester. I starten af året var dette tal helt oppe på 29.000, skriver The H Security.

Symantec har regnet ud, at botnet-operatøren har kunnet tjene over 17 millioner kroner på årsbasis på de skjulte SMS'er.

Ikke fra Android Market

Ifølge Symantec er telefonerne blevet inficeret via tredjepartsprogrammer.

Sikkerhedsfirmaets rapport konkluderer samtidig, at ingen af de downloadede, inficerede programmer stammer fra Googles eget Android Market.

I sidste  uge oplevede Symantec en lignende trussel mod millioner af Android-brugere. Det viste sig dog at være et reklamemodul.

Læs også:

Malware på Android minder om botnet

Pas på: Stort angreb i gang på din Android-telefon]

Overblik: Så usikker er din Android-telefon

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect