Pas på: Stort angreb i gang på din Android-telefon

Det hidtil største malware-angreb på Android er i fuld gang. Millioner af Android-brugere kan være blevet ramt af ny trojaner.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Op mod fem millioner Android-brugere kan være blevet narret til at downloade inficerede apps fra Googles Android Market i den hidtil største malwarekampagne på platformen, advarer Symantec.

Trojaneren, som Symantec kalder for Android.Counterclank, er indlejret i 13 forskellige apps fra tre forskellige udgivere.

De skadelige apps har navne som "Sexede piger puslespil".

Flere af de inficerede apps er tilsyneladende stadig tilgængelige på Android Market.

"De ser ikke ud til at være legitime udgivere," siger Kevin Haley, der er chef for Symantecs security response-team, i et interview. "

Ikke ompakkede apps

Dette er ikke apps, der er blevet pakket om, hvad vi ellers ofte har set."

Haley henviser her til en udbredt taktik blandt producenter af malware til Android, hvor de tager en ellers legitim app og indlejrer angrebskode i den, før de genudgiver den på Android Market, i håbet om at nogle af brugerne vil tage fejl af den falske og den legitime apps.

Symantec estimerer, hvor alvorlig en given malwarekampagne er, ved at kigge på det samlede antal downloads, som på Android Market angives i intervaller.

For de 13 skadelige apps ligger det mellem en og fem millioner downloads.

Største nogensinde

"Ja, dette er det største udbrud af malware nogensinde på Android Market," siger Haley.

Android.Counterclank er en trojaner, der indsamler en bred vifte af informationer, når den er blevet installeret på en smartphone med Android, heriblandt bogmærker og oplysninger om hardwareproducenten.

Desuden ændrer den browserens startside.

Sådan fungerer de skadelige apps

Hackerne tjener i første omgang penge på denne malware ved at vise reklamer på de kompromitterede telefoner.

De inficerede apps anmoder om et ualmindeligt stort antal tilladelser - som brugerne selv er nødt til at godkende - men Haley fremhæver, at der ikke er mange brugere, der skænker denne godkendelse nogen særlig opmærksomhed.

"Hvis man er mistænksom af natur, vil man måske undre sig over, hvorfor de beder om tilladelse til at foretage ændringer i browseren eller at overføre GPS-koordinater," påpeger Haley.

"Men de fleste skænker det ikke en tanke."

På markedet i mindst en måned

Android.Counterclank er en variant af en ældre trojaner til Android ved navn Android.Tonclank, som blev opdaget i juni 2011.

Nogle af de 13 inficerede apps, som Symantec har opdaget, har at dømme efter ændringsdatoerne været på Android Market i mindst en måned. Symantec opdagede dem dog først i torsdags.

Flere brugere havde dog i forvejen bemærket, at der var noget mistænkeligt ved dem.

"Spillet er nogenlunde ... men hver gang man starter spillet, bliver der tilføjet et søgeikon til en tilfældig af ens skærme," kommenterede en bruger 16. januar efter at have downloadet malwaren Deal & Be Millionaire.

"Jeg bliver ved med at slette ikonet, men det dukker altid op igen. Hvis man trykker på ikonet, åbner browseren en side, der i mistænkelig grad ligner Googles søgeside."

Særligt en af de inficerede apps har fået meget dårlige anmeldelser og bliver kaldt for "noget lort" i kommentarerne.

Alle de 13 skadelige apps er gratis.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Derfor siger Rockwool blankt nej til Android.

Test: Antivirus-programmer til Android er elendige.

Overblik: Så usikker er din Android-telefon.

Det vælter ind med malware på din Android-mobil.

Google efter malware-kritik: Sikkerhedsfirmaer lyver.

Din Android er det perfekte mål for mobilmalware.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S