TDC-svindlere forsøger at fuppe danskere

TDC-svindlere ringer uskyldige danskere op og forsøger at lokke bankoplysninger ud af dem.

Artikel top billede

Fantasien hos svindlere, der forsøger at narre uskyldige danskere via telefonopkald, hvor de udgiver sig for at være fra et it-firma, der skal bruge bankoplysninger, fejler ingenting.

For tiden huserer således en eller flere svindlere, der ringer danskere op fra telefonnummeret +45 8080 4028 og udgiver sig for at være fra teleselskabet TDC.

Det bekræfter presserådgiver Rasmus Avnskjold fra TDC overfor Computerworld.

Ifølge TDC har man hørt fra flere danskere, der fortæller, at personerne i den anden ende af røret beder om bankoplysninger.

Angiveligt er det endnu ikke lykkes svindlerne at franarre folk oplysninger.

Men TDC, der selv ejer selv nummeret 8080 4028 - altså uden 45 foran - har nu valgt at sætte telefonsvarer på nummeret, der fortæller:

"Vi har lukket det kaldte nummer, da det er blevet misbrugt i forbindelse med kald fra udlandet".

Microsoft-svindlere lokkede også med troværdigt nummer

Også svindlere, der ringede tilfældige danskere op og udgav sig for at have tilknytning til it-giganten, Microsoft, brugte et telefonnummer, der kunne kaste troværdighed over fupnummeret.

Således blev et udset offer direkte bedt om at "...notere deres danske telefonnummer", der blev angivet som værende 3696 7975.

Nummeret skulle ligge i TDC's nummerserie, men ifølge flere i Computerworlds debatforum reelt ligge i Skype-regi.

Under alle omstændigheder har politiet ikke haft travlt med at lukke det nummer ned, som man fortsat kan fange folk i den anden ende af.

Læs også:

Microsoft-svindlere bruger telefonnummer fra TDC

Overblik: Garnet strammer til om Microsoft-svindlere

Sådan fik offer hevet sine penge retur fra it-svindler.

Trin for trin: Sådan lokkede it-mand svindler i fælden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS