TDC-svindlere forsøger at fuppe danskere

TDC-svindlere ringer uskyldige danskere op og forsøger at lokke bankoplysninger ud af dem.

Artikel top billede

Fantasien hos svindlere, der forsøger at narre uskyldige danskere via telefonopkald, hvor de udgiver sig for at være fra et it-firma, der skal bruge bankoplysninger, fejler ingenting.

For tiden huserer således en eller flere svindlere, der ringer danskere op fra telefonnummeret +45 8080 4028 og udgiver sig for at være fra teleselskabet TDC.

Det bekræfter presserådgiver Rasmus Avnskjold fra TDC overfor Computerworld.

Ifølge TDC har man hørt fra flere danskere, der fortæller, at personerne i den anden ende af røret beder om bankoplysninger.

Angiveligt er det endnu ikke lykkes svindlerne at franarre folk oplysninger.

Men TDC, der selv ejer selv nummeret 8080 4028 - altså uden 45 foran - har nu valgt at sætte telefonsvarer på nummeret, der fortæller:

"Vi har lukket det kaldte nummer, da det er blevet misbrugt i forbindelse med kald fra udlandet".

Microsoft-svindlere lokkede også med troværdigt nummer

Også svindlere, der ringede tilfældige danskere op og udgav sig for at have tilknytning til it-giganten, Microsoft, brugte et telefonnummer, der kunne kaste troværdighed over fupnummeret.

Således blev et udset offer direkte bedt om at "...notere deres danske telefonnummer", der blev angivet som værende 3696 7975.

Nummeret skulle ligge i TDC's nummerserie, men ifølge flere i Computerworlds debatforum reelt ligge i Skype-regi.

Under alle omstændigheder har politiet ikke haft travlt med at lukke det nummer ned, som man fortsat kan fange folk i den anden ende af.

Læs også:

Microsoft-svindlere bruger telefonnummer fra TDC

Overblik: Garnet strammer til om Microsoft-svindlere

Sådan fik offer hevet sine penge retur fra it-svindler.

Trin for trin: Sådan lokkede it-mand svindler i fælden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S