TDC-svindlere forsøger at fuppe danskere

TDC-svindlere ringer uskyldige danskere op og forsøger at lokke bankoplysninger ud af dem.

Artikel top billede

Fantasien hos svindlere, der forsøger at narre uskyldige danskere via telefonopkald, hvor de udgiver sig for at være fra et it-firma, der skal bruge bankoplysninger, fejler ingenting.

For tiden huserer således en eller flere svindlere, der ringer danskere op fra telefonnummeret +45 8080 4028 og udgiver sig for at være fra teleselskabet TDC.

Det bekræfter presserådgiver Rasmus Avnskjold fra TDC overfor Computerworld.

Ifølge TDC har man hørt fra flere danskere, der fortæller, at personerne i den anden ende af røret beder om bankoplysninger.

Angiveligt er det endnu ikke lykkes svindlerne at franarre folk oplysninger.

Men TDC, der selv ejer selv nummeret 8080 4028 - altså uden 45 foran - har nu valgt at sætte telefonsvarer på nummeret, der fortæller:

"Vi har lukket det kaldte nummer, da det er blevet misbrugt i forbindelse med kald fra udlandet".

Microsoft-svindlere lokkede også med troværdigt nummer

Også svindlere, der ringede tilfældige danskere op og udgav sig for at have tilknytning til it-giganten, Microsoft, brugte et telefonnummer, der kunne kaste troværdighed over fupnummeret.

Således blev et udset offer direkte bedt om at "...notere deres danske telefonnummer", der blev angivet som værende 3696 7975.

Nummeret skulle ligge i TDC's nummerserie, men ifølge flere i Computerworlds debatforum reelt ligge i Skype-regi.

Under alle omstændigheder har politiet ikke haft travlt med at lukke det nummer ned, som man fortsat kan fange folk i den anden ende af.

Læs også:

Microsoft-svindlere bruger telefonnummer fra TDC

Overblik: Garnet strammer til om Microsoft-svindlere

Sådan fik offer hevet sine penge retur fra it-svindler.

Trin for trin: Sådan lokkede it-mand svindler i fælden.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S