Sådan vil Microsoft anvende Skype

Microsoft har store planer med dansk-udviklede Skype. Se her, hvordan selskabet planlægger at udnytte den dansk-udviklede kommunikationstjeneste.

Artikel top billede

Læs også: Cisco: Derfor skal Microsoft tvinges til at åbne for Skype.

Computerworld News Service: Microsoft vil integrere Skype på tværs af hele produktporteføljen.

Sådan lyder det fra Microsofts finansdirektør, Peter Klein.

Han fremstiller Skype - den ultra-populære IM-, presence-, videochat- og IP telefoni-service - som et produkt, som Microsoft vil bruge til at forene og udvide porteføljen til både forbrugere og virksomheder.

"Når man tænker på Skype, og når man tænker på, hvordan man kan levere et overbevisende sæt af erfaringer på tværs af enheder, så er den mest fundamentale erfaring kommunikation," siger han.

"Skype giver den mulighed på alle produkter, om det så er Lync til virksomheder eller Xbox Live. Det er noget, der samler alle enhederne, et universelt scenarium," lyder det fra Peter Klein.

Tidligere onsdag offentliggjorde Cisco virksomhedens planer om at appellere Europa-Kommissionens godkendelse af Microsofts køb af Skype for mere end 44 milliarder kroner.

Cisco vil have Europa-Kommissionen til at kræve, at Microsoft og Skype understøtter standarder for interoperabilitet med andre samarbejdsplatforme.

Det kan du læse mere om her.

Cisco er især bekymret for Microsofts [url= https://www.computerworld.dk/art/116290/skype-vil-goere-dine-microsoft-licenser-dyrere]planer om at integrere Skype med Lync[/url], som er et produkt til virksomheder, der tilbyder instant messaging, presence, videokonferencer, IP telefoni og mulighed for online-møder.

Integrere med Lync

Microsoft har tidligere fortalt, at virksomheden har planer om at bygge bro mellem de to produkter, så Lync-brugere kan kommunikere med Skype-brugere, der for eksempel kan være partnere og kunder.

Da Microsoft offentliggjorde købet af Skype sidste maj, lovede administrerende direktør Steve Ballmer, at produktet fortsat ville understøtte "produkter, der ikke er fra Microsoft."

Onsdag fortalte Cisco i et blogindlæg, at virksomheden planlægger at appellere Europa-Kommissionens afgørelse ved EU-domstolen og opfordre til strammere regler for Microsoft.

Cisco vil have Microsoft og Skype til at understøtte samme åbne standarder som andre leverandører af udstyr til videokonferencer, fordi konkurrencen og innovationen i modsat fald vil tage skade, fortæller virksomheden.

Skype spiller central rolle

Peter Klein siger desuden, at Skype spiller en central rolle i Microsofts strategi for cloud-services.

"Hvis man tænker på, hvordan verden udvikler sig og vores tilgang til verden, så tænker vi på det i forhold til enheder og tjenester, og en stor del af de services er cloud-tjenester," sagde han.

"Det, der er rigtigt spændende ved Skype er, at det er en overbevisende og populær tjeneste, som folk over hele verden bruger og er meget engagerede i. Hvis man tænker på vores tilgang til udvikling og levering af overbevisende oplevelser og tjenester på tværs af en række enheder, så kan Skype helt sikkert accelerere det, vi laver," sagde Peter Klein.

Læs også: Cisco: Derfor skal Microsoft tvinges til at åbne for Skype.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S