Netselskaber kan ikke tvinges til at spærre for pirater

Sociale sites som YouTube og Facebook kan ikke tvinges til at spærre for pirat-indhold, lyder den klare afgørelse fra EU.

Artikel top billede

 Sociale netværkssider som YouTube og Facebook kan ikke tvinges til at installere filtre, der blokerer for piratkopier af musiknumre eller videoer.

Sådan lyder en ny afgørelse fra EU-domstolen, skriver Financial Times.

Afgørelsen er en kold skulder til de selskaber og personer, der har rettighederne til musik og film.

Domstolen mener imidlertid ifølge avisen, at indførelsen af automatisk filtrering vil være i strid med EU-lov.

Et filter vil nemlig ikke skabe en retfærdig balance mellem rettighedshavernes ret til at håndhæve deres intellektuelle rettigheder og netselskabernes ret til at drive online-forretning, hedder det.

EU-domstolen mener, at en bredt gældende forpligtelse til at filtrere indhold vil kunne føre til at 'alvorlig begrænsing' af net-selskabernes 'frihed til at udføre forretning.'

Det skyldes ikke mindst, at det vil kræve, at net-selskaberne installerer omfattende og komplekse overvågningssystemer, som koster mange penge både at købe og drive.

Tidligere afgørelse

Afgørelsen er helt i overenstemmelse med en tidligere afgørelse fra november.

Her afgjorde domstolen, at internet-udbydere heller ikke kunne tvinges til at filtrere indhold.

Det kan du læse mere om her.

Lignende sag i Danmark

Herhjemme har der været en lignende sag, som endte med, at de danske internetudbydere spærrede for adgang til fildelings-siden The Pirate Bay.

Østre Landsret afgjorde 26. november 2008, at Telenor - dengang Tele2 - skulle spærre for adgang til denne side.

Sagen blev siden hen stadfæstet i Højesteret. Det skete 27. maj 2010.

I dag har de store danske internetudbydere modvilligt spærret for adgang til The Pirate Bay. Teleselskaberne har kæmpet imod spærringen, fordi de ikke ønsker at agere politi, har de argumenteret.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS