Netselskaber kan ikke tvinges til at spærre for pirater

Sociale sites som YouTube og Facebook kan ikke tvinges til at spærre for pirat-indhold, lyder den klare afgørelse fra EU.

Artikel top billede

 Sociale netværkssider som YouTube og Facebook kan ikke tvinges til at installere filtre, der blokerer for piratkopier af musiknumre eller videoer.

Sådan lyder en ny afgørelse fra EU-domstolen, skriver Financial Times.

Afgørelsen er en kold skulder til de selskaber og personer, der har rettighederne til musik og film.

Domstolen mener imidlertid ifølge avisen, at indførelsen af automatisk filtrering vil være i strid med EU-lov.

Et filter vil nemlig ikke skabe en retfærdig balance mellem rettighedshavernes ret til at håndhæve deres intellektuelle rettigheder og netselskabernes ret til at drive online-forretning, hedder det.

EU-domstolen mener, at en bredt gældende forpligtelse til at filtrere indhold vil kunne føre til at 'alvorlig begrænsing' af net-selskabernes 'frihed til at udføre forretning.'

Det skyldes ikke mindst, at det vil kræve, at net-selskaberne installerer omfattende og komplekse overvågningssystemer, som koster mange penge både at købe og drive.

Tidligere afgørelse

Afgørelsen er helt i overenstemmelse med en tidligere afgørelse fra november.

Her afgjorde domstolen, at internet-udbydere heller ikke kunne tvinges til at filtrere indhold.

Det kan du læse mere om her.

Lignende sag i Danmark

Herhjemme har der været en lignende sag, som endte med, at de danske internetudbydere spærrede for adgang til fildelings-siden The Pirate Bay.

Østre Landsret afgjorde 26. november 2008, at Telenor - dengang Tele2 - skulle spærre for adgang til denne side.

Sagen blev siden hen stadfæstet i Højesteret. Det skete 27. maj 2010.

I dag har de store danske internetudbydere modvilligt spærret for adgang til The Pirate Bay. Teleselskaberne har kæmpet imod spærringen, fordi de ikke ønsker at agere politi, har de argumenteret.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job