Sådan udnytter it-svindlere børns færden på nettet

It-svindlere er begyndt at tvinge sig adgang til fortrolige data gennem børns brug af computeren.

Artikel top billede

Læs også: Sådan beskytter du din familie mod it-svindlere

For nylig blev otte Danske Bank-kunder røvet for tilsammen omkring 700.000 kroner. Malware var blevet installeret på deres computere.

Generelt er malware da også et stort problem.

Og de cyberkriminelle bliver mere og mere udspekulerede i deres metoder til at få adgang til private data - og dermed også adgang til for eksempel bankkonti, forklarer den danske landechef, Anders Greve, fra it-sikkerhedsvirksomheden Check Point.

"Faktisk er børnene blevet de cyberkriminelles nye fortrukne bagdør til familiens private data, idet vi i stigende grad ser, at børn bliver lokket til at hente malware ned på familiens computer forklædt som for eksempel sjove og nuttede reklamer for nye flash-spil på nettet," fortæller han Computerworld.

Børn er lette ofre

"Børnene er lette ofre, idet de ikke på samme måde som voksne har paraderne oppe og i stedet klikker løs på spændende billeder," fortæller han videre.

Anders Greve forklarer, at børnene ikke er trænet i færdselsreglerne på nettet.

Så når barnet klikker på reklamen eller spillet, downloades malwaren direkte ned på pc'en, og barnet giver dermed udvidende cyberkriminelle adgang til familiens private data.

"Det er derfor, at it-svindlerne i stigende grad benytter denne metode til at inficere private computere og snyde sig til adgang til privat data," fortæller Anders Greve.

Sådan gør min familie

Derfor er det påtrængende spørgsmål for børnefamilier: Hvad kan vi som familie gøre for at udgå at vores børn bliver udnyttet som genvej til forældrenes data?

Læs også: Sådan beskytter du din familie mod it-svindlere

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Region Midtjylland

UI-designer med fokus på designproduktion

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Tester i PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

IT-Universitetet i København

IT-infrastrukturspecialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune