Sådan skal Windows og SkyDrive smeltes sammen

SkyDrive skal være en kernefunktion i Windows. Her er Microsofts konkrete SkyDrive-planer.

Artikel top billede

Læs også:

Her er Microsofts mest undervurderede teknologi

Her er Microsofts nye SkyDrive-tjeneste

Computerworld News Service: Microsoft planlægger at udvide SkyDrive, så tjenesten i stedet for en online fil-storage-service bliver det, virksomheden kalder "en device cloud".

Tjenesten skal således integreres tæt med Windows 8 - næste version af virksomhedens styresystem.

Visionen er, at SkyDrive skal udgøre "et enkelt drev," der skal være tilgængelig fra alle enheder, give brugerne "øjeblikkelig, sikker og privat adgang til deres filer" og gøre det muligt at dele filerne med andre, fortæller Microsoft i et blogindlæg.

I Windows 8 vil "DNA" fra SkyDrive og filsynkroniseringsteknologien Mesh blive knyttet sammen til en enkelt service, fortæller Microsoft i indlægget på virksomhedens blog "Building Windows 8", som er skrevet af Mike Torres og Omar Shahine, der er group program managers for SkyDrive.

Sådan kommer det til at fungere

SkyDrive bliver inkluderet som applikation i Windows 8, SkyDrive-filerne bliver tilgængelige via Windows Explorer, og brugerne vil kunne hente filer over afstand fra deres harddisk ved hjælp af SkyDrive.com.

SkyDrive-applikationen, der vil indgå i Windows 8, bliver i Metro-stil, og det betyder, at brugerfladen bliver optimeret til touch-baserede enheder, og at det bliver muligt for folk at få adgang til deres SkyDrive-konto fra enhver Metro-applikation ved hjælp af de kontrolfunktioner i Windows 8, der bruges til at åbne, gemme og dele filer.

"Det vil bringe en fil-cloud til alle Metro-applikationer, og på den måde kan man åbne filer i SkyDrive og gemme dem på SkyDrive lige så nemt som på et lokalt drev," står der i indlægget.

For at udnytte den funktion skal brugerne bare registrere sig med en e-mail-adresse via en pc med Windows 8, hvorefter "du kan få nem adgang til alle filer på SkyDrive via enhver enhed med Windows 8," står der videre.

Drag and drop

Windows 8 vil dog også indeholde en traditionel desktop-applikation til SkyDrive, der kan håndteres ved hjælp af Windows Explorer, og som er tilgængelig for desktop-applikationer som Office. Brugerne vil kunne gemme og genfinde SkyDrive-filer ved hjælp af en drag-and-drop-brugerflade.

Ved hjælp af en synkroniseringsfunktion baseret på Mesh vil det blive muligt med desktop-kopier af SkyDrive-filerne, der synkroniserer ændringer, så dokumentet forbliver konsistent både lokalt og i skyen.

Denne desktop-version af SkyDrive vil være kompatibel med enheder, der kører med Windows Vista og Windows 7.

Endelig gør SkyDrive på Windows 8 det muligt for folk at opnå fjernadgang til filer, som de har valgt kun at gemme lokalt på pc'ens harddisk - en funktion som Microsoft har udviklet i erkendelsen af, at ikke alle mennesker ønsker at gemme alle filer online i SkyDrive.

Fjernadgang via SkyDrive.com kræver, at brugerne registrerer et ekstra godkendelses-element - en kode som Microsoft fremsender til en alternativ mail-adresse eller til brugerens mobiltelefon.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læs også:

Her er Microsofts mest undervurderede teknologi

Her er Microsofts nye SkyDrive-tjeneste

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S