NemID på vej til din smartphone og tablet-pc

Snart bliver det muligt at logge ind med NemID via din smartphone eller tablet.

Artikel top billede

Læs også:

NemID-koks hos Skat skaber kaos for Mac-brugere

Ved udgangen af 2012 kan du uden problemer bruge NemID på din smartphone eller tablet. 

Det er forventningen hos Digitaliseringsstyrelsen, der er den offentlige myndighed, som har ansvaret for udviklingen af NemID-projektet. 



Siden lanceringen i sommeren 2010 har du ellers måttet nøjes med at bruge en traditionel computer, når du skal logge ind med NemID. 


Eneste alternativ har været, hvis den service, som du skal bruge, har udviklet en særlig smartphone-app, som det er tilfældet med nogle enkelte banker.


Færdig ved årets udgang


Men Palle H. Sørensen, der er chefkonsulent hos Digitaliseringsstyrelsen, oplyser nu til PC World Business Center, at styrelsen i øjeblikket arbejder på en løsning for det stigende antal smartphone- og tablet-brugere.

I skrivende stund er styrelsen i gang med at analysere de forskellige løsningsmuligheder, og i marts bliver der taget en beslutning om, hvilken løsning der bliver valgt



"Når det er sket, vil vi hurtigst muligt gå i gang med at udvikle løsningen, og vi forventer, at den vil være klar til brug i slutningen af 2012," siger han. 


Læs også: Sådan spængte hackere NemID med smart trojaner


Overhalet af smartphone-udviklingen


Da NemID-løsningen blev sendt i udbud i 2007, stillede myndigheder ikke krav om, at det skulle være muligt at logge ind med en mobiltelefon. 



Men sidenhen har vi oplevet en sand smartphone- og tablet-feber, hvor Apples iPhone og de mange Android-telefoner har fået et kæmpe gennembrud.

Gennembruddet er så stort, at it-analysehuset IDC forventer, at internetbrug på smartphones og tablet i 2015 vil overhale internetbrugen på almindelige pc'er, og andre analytikere har vurderet, at der allerede næste år vil blive foretaget flere Google-søgninger fra smartphones og tablets end via pc'er. 



"De mobile enheder er bredt ud overalt i dag, og vi vil naturligvis møde borgerne, der hvor de er. Derfor giver det sig selv, at det skal være muligt at bruge NemID på smartphone og tablets, og havde vi skullet opstille kravene til NemID i dag, havde mobiladgang sandsynligvis også været med allerede fra starten af projektet," siger Palle H. Sørensen

.

Adgang til det offentlige er et krav


I øjeblikket overvejer Digitaliseringsstyrelsen flere forskellige løsningsmodeller.



Ifølge Palle H. Sørensen arbejdes der blandt andet med en model, der gør det muligt at logge ind via browseren på sin smartphone eller tablet - på samme måde som du i dag logger med NemID via browseren på din almindelige computer. 



En anden løsningsmodel kan ifølge Palle H. Sørensen være, at du skal logge ind via en særlig app til din smartphone eller tablet.

"Men mellem disse yderpunkter arbejder vi med en vifte af forskellige løsninger. I alt har vi seks forskellige modeller at vælge mellem," siger han.

Den løsning, der i sidste ende bliver valgt, er den, der bedst lever op til Digitaliseringsstyrelsens krav, der blandt andet består af krav til økonomien, sikkerheden, brugervenligheden og vedligeholdelse.

Læs også:

NemID-koks hos Skat skaber kaos for Mac-brugere

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Danske CIO’ers evner i strategi og eksekvering er afgørende for succes med generativ AI

    Ny rapport varsler risiko for, at vi i Norden sakker bagud på teknologier med de mest markante potentialer. CIO’erne bliver afgørende for succes.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S