NemID på vej til din smartphone og tablet-pc

Snart bliver det muligt at logge ind med NemID via din smartphone eller tablet.

Artikel top billede

Læs også:

NemID-koks hos Skat skaber kaos for Mac-brugere

Ved udgangen af 2012 kan du uden problemer bruge NemID på din smartphone eller tablet. 

Det er forventningen hos Digitaliseringsstyrelsen, der er den offentlige myndighed, som har ansvaret for udviklingen af NemID-projektet. 



Siden lanceringen i sommeren 2010 har du ellers måttet nøjes med at bruge en traditionel computer, når du skal logge ind med NemID. 


Eneste alternativ har været, hvis den service, som du skal bruge, har udviklet en særlig smartphone-app, som det er tilfældet med nogle enkelte banker.


Færdig ved årets udgang


Men Palle H. Sørensen, der er chefkonsulent hos Digitaliseringsstyrelsen, oplyser nu til PC World Business Center, at styrelsen i øjeblikket arbejder på en løsning for det stigende antal smartphone- og tablet-brugere.

I skrivende stund er styrelsen i gang med at analysere de forskellige løsningsmuligheder, og i marts bliver der taget en beslutning om, hvilken løsning der bliver valgt



"Når det er sket, vil vi hurtigst muligt gå i gang med at udvikle løsningen, og vi forventer, at den vil være klar til brug i slutningen af 2012," siger han. 


Læs også: Sådan spængte hackere NemID med smart trojaner


Overhalet af smartphone-udviklingen


Da NemID-løsningen blev sendt i udbud i 2007, stillede myndigheder ikke krav om, at det skulle være muligt at logge ind med en mobiltelefon. 



Men sidenhen har vi oplevet en sand smartphone- og tablet-feber, hvor Apples iPhone og de mange Android-telefoner har fået et kæmpe gennembrud.

Gennembruddet er så stort, at it-analysehuset IDC forventer, at internetbrug på smartphones og tablet i 2015 vil overhale internetbrugen på almindelige pc'er, og andre analytikere har vurderet, at der allerede næste år vil blive foretaget flere Google-søgninger fra smartphones og tablets end via pc'er. 



"De mobile enheder er bredt ud overalt i dag, og vi vil naturligvis møde borgerne, der hvor de er. Derfor giver det sig selv, at det skal være muligt at bruge NemID på smartphone og tablets, og havde vi skullet opstille kravene til NemID i dag, havde mobiladgang sandsynligvis også været med allerede fra starten af projektet," siger Palle H. Sørensen

.

Adgang til det offentlige er et krav


I øjeblikket overvejer Digitaliseringsstyrelsen flere forskellige løsningsmodeller.



Ifølge Palle H. Sørensen arbejdes der blandt andet med en model, der gør det muligt at logge ind via browseren på sin smartphone eller tablet - på samme måde som du i dag logger med NemID via browseren på din almindelige computer. 



En anden løsningsmodel kan ifølge Palle H. Sørensen være, at du skal logge ind via en særlig app til din smartphone eller tablet.

"Men mellem disse yderpunkter arbejder vi med en vifte af forskellige løsninger. I alt har vi seks forskellige modeller at vælge mellem," siger han.

Den løsning, der i sidste ende bliver valgt, er den, der bedst lever op til Digitaliseringsstyrelsens krav, der blandt andet består af krav til økonomien, sikkerheden, brugervenligheden og vedligeholdelse.

Læs også:

NemID-koks hos Skat skaber kaos for Mac-brugere

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S