NemID på vej til din smartphone og tablet-pc

Snart bliver det muligt at logge ind med NemID via din smartphone eller tablet.

Artikel top billede

Læs også:

NemID-koks hos Skat skaber kaos for Mac-brugere

Ved udgangen af 2012 kan du uden problemer bruge NemID på din smartphone eller tablet. 

Det er forventningen hos Digitaliseringsstyrelsen, der er den offentlige myndighed, som har ansvaret for udviklingen af NemID-projektet. 



Siden lanceringen i sommeren 2010 har du ellers måttet nøjes med at bruge en traditionel computer, når du skal logge ind med NemID. 


Eneste alternativ har været, hvis den service, som du skal bruge, har udviklet en særlig smartphone-app, som det er tilfældet med nogle enkelte banker.


Færdig ved årets udgang


Men Palle H. Sørensen, der er chefkonsulent hos Digitaliseringsstyrelsen, oplyser nu til PC World Business Center, at styrelsen i øjeblikket arbejder på en løsning for det stigende antal smartphone- og tablet-brugere.

I skrivende stund er styrelsen i gang med at analysere de forskellige løsningsmuligheder, og i marts bliver der taget en beslutning om, hvilken løsning der bliver valgt



"Når det er sket, vil vi hurtigst muligt gå i gang med at udvikle løsningen, og vi forventer, at den vil være klar til brug i slutningen af 2012," siger han. 


Læs også: Sådan spængte hackere NemID med smart trojaner


Overhalet af smartphone-udviklingen


Da NemID-løsningen blev sendt i udbud i 2007, stillede myndigheder ikke krav om, at det skulle være muligt at logge ind med en mobiltelefon. 



Men sidenhen har vi oplevet en sand smartphone- og tablet-feber, hvor Apples iPhone og de mange Android-telefoner har fået et kæmpe gennembrud.

Gennembruddet er så stort, at it-analysehuset IDC forventer, at internetbrug på smartphones og tablet i 2015 vil overhale internetbrugen på almindelige pc'er, og andre analytikere har vurderet, at der allerede næste år vil blive foretaget flere Google-søgninger fra smartphones og tablets end via pc'er. 



"De mobile enheder er bredt ud overalt i dag, og vi vil naturligvis møde borgerne, der hvor de er. Derfor giver det sig selv, at det skal være muligt at bruge NemID på smartphone og tablets, og havde vi skullet opstille kravene til NemID i dag, havde mobiladgang sandsynligvis også været med allerede fra starten af projektet," siger Palle H. Sørensen

.

Adgang til det offentlige er et krav


I øjeblikket overvejer Digitaliseringsstyrelsen flere forskellige løsningsmodeller.



Ifølge Palle H. Sørensen arbejdes der blandt andet med en model, der gør det muligt at logge ind via browseren på sin smartphone eller tablet - på samme måde som du i dag logger med NemID via browseren på din almindelige computer. 



En anden løsningsmodel kan ifølge Palle H. Sørensen være, at du skal logge ind via en særlig app til din smartphone eller tablet.

"Men mellem disse yderpunkter arbejder vi med en vifte af forskellige løsninger. I alt har vi seks forskellige modeller at vælge mellem," siger han.

Den løsning, der i sidste ende bliver valgt, er den, der bedst lever op til Digitaliseringsstyrelsens krav, der blandt andet består af krav til økonomien, sikkerheden, brugervenligheden og vedligeholdelse.

Læs også:

NemID-koks hos Skat skaber kaos for Mac-brugere

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

    CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S