Danskerne gider ikke fiber - vælger andre løsninger

Vi har masser af hurtige bredbånd-løsninger i Danmark - og måske derfor lider fiber-branchen.

Artikel top billede

Læs også:

Dansk fiber-branche bekymret: Får massivt baghjul

Danmark er ved at sakke bagud, når det kommer til hurtigt bredbånd.

Sådan lyder det bekymrede opråb fra fiberbranchen med Dansk Energi i spidsen, efter at Danmark er faldet tre pladser i en opgørelse over landes fiberudrulning.  

Men ifølge tal fra Erhvervsstyrelsen står det slet ikke så galt til med hurtigt bredbånd i det danske landskab.

"Hvis man kigger på OECD's tal, der omfatter alle former for fastnet bredbåndsforbindelser, så ligger Danmark nummer tre. OECD's tal for fiber alene viser, at Danmark ligger nummer seks," fortæller kontorchef i Erhvervsstyrelsen, Henrik Brodersen.

Problemet er måske nærmere, at danskerne bare ikke gider fiber.

Ifølge Henrik Graversen er der i hvert fald ifølge styrelsens tal ikke noget til hinder for, at flere danskere tager fiberløsningen til sig.

"Vores tal viser, at hvor 36 procent af alle danske husstande har adgang til fiber, så er der kun 8,7 procent af alle solgte abonnementer, der er baseret på fiber."

"Så man kan sige, at der er flere, der har mulighed for at købe det, end der rent faktisk køber det," fortæller Henrik Brodersen.

Tallene er baseret på styrelsens årlige bredbåndskortlægning fra medio 2011, der er baseret på oplysninger hentet fra de danske bredbåndsselskaber.

Læs også:

Dansk fiber-branche bekymret: Får massivt baghjul

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S