Danskerne gider ikke fiber - vælger andre løsninger

Vi har masser af hurtige bredbånd-løsninger i Danmark - og måske derfor lider fiber-branchen.

Artikel top billede

Læs også:

Dansk fiber-branche bekymret: Får massivt baghjul

Danmark er ved at sakke bagud, når det kommer til hurtigt bredbånd.

Sådan lyder det bekymrede opråb fra fiberbranchen med Dansk Energi i spidsen, efter at Danmark er faldet tre pladser i en opgørelse over landes fiberudrulning.  

Men ifølge tal fra Erhvervsstyrelsen står det slet ikke så galt til med hurtigt bredbånd i det danske landskab.

"Hvis man kigger på OECD's tal, der omfatter alle former for fastnet bredbåndsforbindelser, så ligger Danmark nummer tre. OECD's tal for fiber alene viser, at Danmark ligger nummer seks," fortæller kontorchef i Erhvervsstyrelsen, Henrik Brodersen.

Problemet er måske nærmere, at danskerne bare ikke gider fiber.

Ifølge Henrik Graversen er der i hvert fald ifølge styrelsens tal ikke noget til hinder for, at flere danskere tager fiberløsningen til sig.

"Vores tal viser, at hvor 36 procent af alle danske husstande har adgang til fiber, så er der kun 8,7 procent af alle solgte abonnementer, der er baseret på fiber."

"Så man kan sige, at der er flere, der har mulighed for at købe det, end der rent faktisk køber det," fortæller Henrik Brodersen.

Tallene er baseret på styrelsens årlige bredbåndskortlægning fra medio 2011, der er baseret på oplysninger hentet fra de danske bredbåndsselskaber.

Læs også:

Dansk fiber-branche bekymret: Får massivt baghjul

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Datacenter og Netværksspecialist

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S