Danskerne gider ikke fiber - vælger andre løsninger

Vi har masser af hurtige bredbånd-løsninger i Danmark - og måske derfor lider fiber-branchen.

Artikel top billede

Læs også:

Dansk fiber-branche bekymret: Får massivt baghjul

Danmark er ved at sakke bagud, når det kommer til hurtigt bredbånd.

Sådan lyder det bekymrede opråb fra fiberbranchen med Dansk Energi i spidsen, efter at Danmark er faldet tre pladser i en opgørelse over landes fiberudrulning.  

Men ifølge tal fra Erhvervsstyrelsen står det slet ikke så galt til med hurtigt bredbånd i det danske landskab.

"Hvis man kigger på OECD's tal, der omfatter alle former for fastnet bredbåndsforbindelser, så ligger Danmark nummer tre. OECD's tal for fiber alene viser, at Danmark ligger nummer seks," fortæller kontorchef i Erhvervsstyrelsen, Henrik Brodersen.

Problemet er måske nærmere, at danskerne bare ikke gider fiber.

Ifølge Henrik Graversen er der i hvert fald ifølge styrelsens tal ikke noget til hinder for, at flere danskere tager fiberløsningen til sig.

"Vores tal viser, at hvor 36 procent af alle danske husstande har adgang til fiber, så er der kun 8,7 procent af alle solgte abonnementer, der er baseret på fiber."

"Så man kan sige, at der er flere, der har mulighed for at købe det, end der rent faktisk køber det," fortæller Henrik Brodersen.

Tallene er baseret på styrelsens årlige bredbåndskortlægning fra medio 2011, der er baseret på oplysninger hentet fra de danske bredbåndsselskaber.

Læs også:

Dansk fiber-branche bekymret: Får massivt baghjul

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,