Danskerne gider ikke fiber - vælger andre løsninger

Vi har masser af hurtige bredbånd-løsninger i Danmark - og måske derfor lider fiber-branchen.

Artikel top billede

Læs også:

Dansk fiber-branche bekymret: Får massivt baghjul

Danmark er ved at sakke bagud, når det kommer til hurtigt bredbånd.

Sådan lyder det bekymrede opråb fra fiberbranchen med Dansk Energi i spidsen, efter at Danmark er faldet tre pladser i en opgørelse over landes fiberudrulning.  

Men ifølge tal fra Erhvervsstyrelsen står det slet ikke så galt til med hurtigt bredbånd i det danske landskab.

"Hvis man kigger på OECD's tal, der omfatter alle former for fastnet bredbåndsforbindelser, så ligger Danmark nummer tre. OECD's tal for fiber alene viser, at Danmark ligger nummer seks," fortæller kontorchef i Erhvervsstyrelsen, Henrik Brodersen.

Problemet er måske nærmere, at danskerne bare ikke gider fiber.

Ifølge Henrik Graversen er der i hvert fald ifølge styrelsens tal ikke noget til hinder for, at flere danskere tager fiberløsningen til sig.

"Vores tal viser, at hvor 36 procent af alle danske husstande har adgang til fiber, så er der kun 8,7 procent af alle solgte abonnementer, der er baseret på fiber."

"Så man kan sige, at der er flere, der har mulighed for at købe det, end der rent faktisk køber det," fortæller Henrik Brodersen.

Tallene er baseret på styrelsens årlige bredbåndskortlægning fra medio 2011, der er baseret på oplysninger hentet fra de danske bredbåndsselskaber.

Læs også:

Dansk fiber-branche bekymret: Får massivt baghjul

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S