Rigmand har ret til sit eget porno-domæne

Virgins karismatiske plade- og luftfartsselskabsstifter har nu rettens ord for, at omstridt porno-domæne er hans.

Artikel top billede

Læs også:

Så meget kan et nyt domæne komme til at koste dig

Xxx-domænet er skabt til porno og såkaldt voksenindhold, og navnet foran de tre x'er tilhører personen, der hedder det.

Det er konklusionen på den kendelse, der er afsagt i sagen om, hvem der har mest ret til at eje richardbranson.xxx, skriver bbc.co.uk

Og det har rigmanden Sir Richard Branson selv, siger amerikanske National Arbitration Forum (NAF), der har behandlet striden mellem Branson og en Mr. Truman, som havde registeret richardbranson.xxx fire dage efter, det i 2011 blev muligt at købe domæner med det pornografiske efternavn.

Mr. Truman hævder selv, at han købte domænet som en "souvenir" i beundring for sin helt Richard Branson og henviser til, at Branson selv er kendt for sin "sex sælger"-forretningstilgang og i øvrigt har valgt at brande sig med ordet "Virgin".

Mr. Truman burde have indset, at registrering af og kontrol med richardbranson.xxx ville være egnet til at "genere eller pinliggøre" Sir Richard, er svaret fra NAF, der mener, at registreringen er sket i ond tro.

Kom for sent

ICAAN, som er øverste domæneansvarlige, har beordret richardbranson.xxx-domænet overdraget til Virgin.

Varemærkeejere havde inden frigivelsen af xxx-domæner til offentligheden sidste år mulighed for at blokere for deres egne navne, så de ikke ville havne i forkerte hænder.

Virgin hævder, at de netop var i gang med at blokere blandt andet richardbranson.xxx, men altså alligevel kom for sent.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk profil til kapacitetansvarlig LUFT ved Forsvarets Materiel – og Indkøbsstyrelse i Ballerup

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S