TDC-leverandør forhandler om en busfuld CSC-ansatte

Et TDC-ejet it-firma forhandler med Tata TCS om at overtage et antal CSC-medarbejdere i forbindelse med TDC-outsourcing.

Artikel top billede

Grafik: Steve Woods (Foto: Steve Woods)

Læs også:
TDC-ejer firma bliver leverandør til Tata TCS

Dansk kæmpeselskab sætter CSC på porten

TDC-ejede Netdesign forhandler om at overtage et antal af de omkring 300 CSC-medarbejdere som skal virksomhedsoverdrages i forbindelse med TDC's valg af det indiske kæmpefirma Tata TCS som ny leverandør af it-services for milliarder af kroner.

Det bekræfter Keld Jersild Olsen, som er administrerende direktør hos Netdesign.

Intet er underskrevet endnu, men udgangspunktet er ifølge direktøren, at Netdesign forhandler om en kontrakt på mere arbejde på TDC-systemerne, end firmaet havde aftaler på, mens CSC drev it-funktinoerne for TDC.  

Det ekstra arbejde er ifølge den administrerende direktør noget, som CSC før har udført selv.

Og det kan få indflydelse på medarbejderne hos CSC, hvor omkring 300 ansatte er udpeget til at blive virksomhedsoverdraget til TCS eller dennes underleverandører, og i den forbindelse har fået opsagt deres stillinger per 1. april i år.  

Dermed kan en gruppe CSC-folk havne hos Netdesign som konsekvens af de forhandlinger, der nu foregår mellem Tata TCS og Netdesign.

"Ja, vi snakker med Tata omkring, hvorvidt der skal overtages medarbejdere i den forbindelse," siger Keld Jersild Olsen.
    
Han fortæller, at han ikke tør sætte antal på, hvor mange CSC-medarbejdere han forhandler om at overtage.

Er det nærmere en busfuld end en personbil?

"Det er nok nærmere en minibus end en stor bus," siger Keld Jersild Olsen.

Han vurderer, at aftalen med Tata TCS falder på plads inden for et par uger. Han fortæller, at der absolut er plads i Netdesign til tidligere CSC-ansatte.

"Vi har haft et rigtigt, rigtigt godt samarbede med CSC udervejs. Og vi regner bestemt også med, at vi finder ud af at få denne overlevering til at foregå uden problemer," siger han.

Han forventer ikke, at en ny kontrakt kommer til at betyde den store forskel i hverdagen for virksomhedens ansatte, der arbejder på TDC's systemer. Samtidig fortæller han, at firmaet ikke selv kommer til at gøre brug af personale i Indien.

"Den del, som vi komme til at lave, er en ren dansk leverance," siger han. 

Ingen hos Tata TCS eller firmaets danske PR-bureau har ønsket at kommentere sagen - det har TDC heller ikke.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S