TDC-leverandør forhandler om en busfuld CSC-ansatte

Et TDC-ejet it-firma forhandler med Tata TCS om at overtage et antal CSC-medarbejdere i forbindelse med TDC-outsourcing.

Artikel top billede

Grafik: Steve Woods (Foto: Steve Woods)

Læs også:
TDC-ejer firma bliver leverandør til Tata TCS

Dansk kæmpeselskab sætter CSC på porten

TDC-ejede Netdesign forhandler om at overtage et antal af de omkring 300 CSC-medarbejdere som skal virksomhedsoverdrages i forbindelse med TDC's valg af det indiske kæmpefirma Tata TCS som ny leverandør af it-services for milliarder af kroner.

Det bekræfter Keld Jersild Olsen, som er administrerende direktør hos Netdesign.

Intet er underskrevet endnu, men udgangspunktet er ifølge direktøren, at Netdesign forhandler om en kontrakt på mere arbejde på TDC-systemerne, end firmaet havde aftaler på, mens CSC drev it-funktinoerne for TDC.  

Det ekstra arbejde er ifølge den administrerende direktør noget, som CSC før har udført selv.

Og det kan få indflydelse på medarbejderne hos CSC, hvor omkring 300 ansatte er udpeget til at blive virksomhedsoverdraget til TCS eller dennes underleverandører, og i den forbindelse har fået opsagt deres stillinger per 1. april i år.  

Dermed kan en gruppe CSC-folk havne hos Netdesign som konsekvens af de forhandlinger, der nu foregår mellem Tata TCS og Netdesign.

"Ja, vi snakker med Tata omkring, hvorvidt der skal overtages medarbejdere i den forbindelse," siger Keld Jersild Olsen.
    
Han fortæller, at han ikke tør sætte antal på, hvor mange CSC-medarbejdere han forhandler om at overtage.

Er det nærmere en busfuld end en personbil?

"Det er nok nærmere en minibus end en stor bus," siger Keld Jersild Olsen.

Han vurderer, at aftalen med Tata TCS falder på plads inden for et par uger. Han fortæller, at der absolut er plads i Netdesign til tidligere CSC-ansatte.

"Vi har haft et rigtigt, rigtigt godt samarbede med CSC udervejs. Og vi regner bestemt også med, at vi finder ud af at få denne overlevering til at foregå uden problemer," siger han.

Han forventer ikke, at en ny kontrakt kommer til at betyde den store forskel i hverdagen for virksomhedens ansatte, der arbejder på TDC's systemer. Samtidig fortæller han, at firmaet ikke selv kommer til at gøre brug af personale i Indien.

"Den del, som vi komme til at lave, er en ren dansk leverance," siger han. 

Ingen hos Tata TCS eller firmaets danske PR-bureau har ønsket at kommentere sagen - det har TDC heller ikke.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

    Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse