Cisco: Derfor blokerer vi for Microsoft køb af Skype

Cisco har en rigtig god grund til at modarbejde Microsofts køb af Skype - mener selskabet selv.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Ciscos appel af Europa-Kommissionens godkendelse af Microsofts køb af Skype sker af hensyn til kunderne.

Sådan lyder det fra Ciscos topchef, John Chambers.

Han siger, at det er kundernes efterspørgsel på interoperabilitet, der har fået Cisco til at appellere Europa-Kommissionens afgørelse.

Cisco indgav i sidste uge sin appel med henvisning til bekymring om den indbyrdes kompatibilitet mellem på den ene side løsningerne fra Microsoft/Skype og på den anden side selskabets egne løsninger samt løsningerne fra andre leverandører.

Cisco og Microsoft er i benhård konkurrence inden for løsninger til unified communications og samarbejde og udsigten til, at Microsoft føjer Skype og Skypes enorme antal brugere til samarbejdsplatformen Microsoft Lync, har virkelig fået Cisco på fødderne for at forsinke købet og opnå indrømmelser.

Vild konkurrence

"Vi har mægtig stor respekt for Microsoft, siger Chambers.

"Vi kommer til at konkurrere med næb og kløer inden for samarbejde og samtidig er vi partnere inden for datacentre. Kunderne forventer, at vi er indbyrdes kompatible og at vores løsninger fungerer sammen. Det er tilsyneladende ikke nær så vigtigt for Microsoft, som det er for mig. Men det er det, vi hører fra kunderne. De ikke alene ønsker interoperabilitet, de forventer det."

Cisco har været nødt til at åbne for sin egen såkaldte TelePresence Interoperability Protocol (TIP) for at få lov til at gennemføre opkøbet på flere milliarder dollar af Tandberg, hvilket gjorde Cisco markedsførende inden for løsninger til videokonference. Mange i branchen vurderer, at Cisco nu ønsker, at Microsoft skal afkræves det samme for at få lov til at gå videre med at integrere Skype.

"Vi har altid valgt åbne standarder. Det er det rigtige valg i forhold til video," siger Chambers.

Den nye såkaldte bring your own device-tendens (BYOD), hvor medarbejdere tager deres egne computere og mobile enheder med på arbejde og bruger dem til at få adgang til virksomhedens data og applikationer, betyder ifølge Chambers, at interoperabilitet er helt afgørende.

"På grund af BYOD ... er interoperabilitet vigtigere end nogensinde før," siger han.

"Microsoft syntes, at interoperabilitet var meget vigtigt i forhold til TelePresence og Tandberg. Jeg tror, at det på lang sigt også er det bedste for Microsoft at sørge for interoperabilitet. For hver af os vil det koste os, som tiden går, hvis vi ikke følger med markedet. Heller ikke serviceleverandørerne ønsker inkompatibilitet. De ønsker, at enhver enhed kan få adgang til enhver form for indhold. Er det virkelig en vigtig tendens? Det mener jeg, det er. Hvis markedet bliver større, kan man nøjes med en mindre andel og alligevel ende med et større overskud."

Sidste år rygtedes det, at Cisco selv havde overvejet at købe Skype, før firmaet blev børsnoteret. Chambers bekræfter, at Cisco overvejede at købe Skype, men at selskabet ikke kunne se, hvordan det ville gavne kunderne.

"Vi havde for længe siden en mulighed for at foretage det køb," fortæller han.

"Men vores serviceleverandør-kunder ville få svært ved at få gavn af det. At give afkald på det køb var den rigtige beslutning på daværende tidspunkt, og det er det stadig. Vi satsede for seks år siden på video. Det bliver det næste store skridt inden for kommunikation og it. Vi mener, at serviceleverandørerne bliver afgørende for at differentiere sig i markedet.

Læs også:

Sådan vil Microsoft anvende Skype.

Cisco: Derfor skal Microsoft tvinges til at åbne for Skype.

Skype vil gøre dine Microsoft-licenser dyrere.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect