Dansk telekæmpe kæmper mod fjendtlig overtagelse

Succesrig dansk telegigant med en markedsværdi på et par milliarder sætter alle sejl for at afværge et fjendtligt overtagelsesforsøg. "En skændsel," mener stifteren.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

 
Den danske producent af højteknologisk teleudstyr, Thrane & Thrane, har sat en strategisk proces i gang, der kan ende med, at selskabet får nye ejere, skriver Børsen.
 
Det sker ifølge avisen efter, at en af selskabets konkurrenter uopfordret har meddelt, at den vil komme med et bud på majoriteten af Thrane & Thranes aktiekapital.
 
Ifølge Børsen er Lars Thrane, der stiftede selskabet sammen med sin tvillingebror Per Thrane og med 24 procent af aktierne er storaktionær, imod ideen om at sælge til konkurrenten.
 
Til gengæld udelukker han ikke at sælge ud af sine aktier.
 
"Jeg mener, at det er en skændsel, at man forsøger at lave en fjendtlig overtagelse af en virksomhed, hvor stifteren og hovedaktionæren er imod," siger Lars Thrane til Børsen.
 
Er ikke til salg
Han siger, at selskabet som udgangspunkt ikke er til salg, men at han ikke vil afvise at sælge, hvis Thrane & Thrane kan finde en strategisk samarbejdspartner eller en køber, der "vil købe det hele, hvor jeg vurderer, at det vil fungere."
 
Og sådan er vurderingen ikke, når det gælder det måske kommende tilbud fra den unavngivne konkurrent.
 
"Det er ikke en virksomhed, der agter at udvikle og drive Thrane & Thrane videre til noget stort og voldsomt. Det er simpelthen en konkurrent, der vil kvæle os," siger Lars Thrane til Børsen.
 
Han frygter, at et salg vil føre til lukning af væsentlige dele af Thrane & Thranes nye teknologiske områder.
 
Thrane & Thrane har nu hyret investeringsbanken FIH Capital, der skal finde en modbyder til den kommende byder.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics