Dansk telekæmpe kæmper mod fjendtlig overtagelse

Succesrig dansk telegigant med en markedsværdi på et par milliarder sætter alle sejl for at afværge et fjendtligt overtagelsesforsøg. "En skændsel," mener stifteren.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

 
Den danske producent af højteknologisk teleudstyr, Thrane & Thrane, har sat en strategisk proces i gang, der kan ende med, at selskabet får nye ejere, skriver Børsen.
 
Det sker ifølge avisen efter, at en af selskabets konkurrenter uopfordret har meddelt, at den vil komme med et bud på majoriteten af Thrane & Thranes aktiekapital.
 
Ifølge Børsen er Lars Thrane, der stiftede selskabet sammen med sin tvillingebror Per Thrane og med 24 procent af aktierne er storaktionær, imod ideen om at sælge til konkurrenten.
 
Til gengæld udelukker han ikke at sælge ud af sine aktier.
 
"Jeg mener, at det er en skændsel, at man forsøger at lave en fjendtlig overtagelse af en virksomhed, hvor stifteren og hovedaktionæren er imod," siger Lars Thrane til Børsen.
 
Er ikke til salg
Han siger, at selskabet som udgangspunkt ikke er til salg, men at han ikke vil afvise at sælge, hvis Thrane & Thrane kan finde en strategisk samarbejdspartner eller en køber, der "vil købe det hele, hvor jeg vurderer, at det vil fungere."
 
Og sådan er vurderingen ikke, når det gælder det måske kommende tilbud fra den unavngivne konkurrent.
 
"Det er ikke en virksomhed, der agter at udvikle og drive Thrane & Thrane videre til noget stort og voldsomt. Det er simpelthen en konkurrent, der vil kvæle os," siger Lars Thrane til Børsen.
 
Han frygter, at et salg vil føre til lukning af væsentlige dele af Thrane & Thranes nye teknologiske områder.
 
Thrane & Thrane har nu hyret investeringsbanken FIH Capital, der skal finde en modbyder til den kommende byder.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen