Dansk telekæmpe kæmper mod fjendtlig overtagelse

Succesrig dansk telegigant med en markedsværdi på et par milliarder sætter alle sejl for at afværge et fjendtligt overtagelsesforsøg. "En skændsel," mener stifteren.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

 
Den danske producent af højteknologisk teleudstyr, Thrane & Thrane, har sat en strategisk proces i gang, der kan ende med, at selskabet får nye ejere, skriver Børsen.
 
Det sker ifølge avisen efter, at en af selskabets konkurrenter uopfordret har meddelt, at den vil komme med et bud på majoriteten af Thrane & Thranes aktiekapital.
 
Ifølge Børsen er Lars Thrane, der stiftede selskabet sammen med sin tvillingebror Per Thrane og med 24 procent af aktierne er storaktionær, imod ideen om at sælge til konkurrenten.
 
Til gengæld udelukker han ikke at sælge ud af sine aktier.
 
"Jeg mener, at det er en skændsel, at man forsøger at lave en fjendtlig overtagelse af en virksomhed, hvor stifteren og hovedaktionæren er imod," siger Lars Thrane til Børsen.
 
Er ikke til salg
Han siger, at selskabet som udgangspunkt ikke er til salg, men at han ikke vil afvise at sælge, hvis Thrane & Thrane kan finde en strategisk samarbejdspartner eller en køber, der "vil købe det hele, hvor jeg vurderer, at det vil fungere."
 
Og sådan er vurderingen ikke, når det gælder det måske kommende tilbud fra den unavngivne konkurrent.
 
"Det er ikke en virksomhed, der agter at udvikle og drive Thrane & Thrane videre til noget stort og voldsomt. Det er simpelthen en konkurrent, der vil kvæle os," siger Lars Thrane til Børsen.
 
Han frygter, at et salg vil føre til lukning af væsentlige dele af Thrane & Thranes nye teknologiske områder.
 
Thrane & Thrane har nu hyret investeringsbanken FIH Capital, der skal finde en modbyder til den kommende byder.

Læses lige nu

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job