Danskere: Derfor er vi nødt til at være på Mobile World

Barcelona: En lille delegation af danske virksomheder forsøger at bryde igennem på Mobile World Congress i Barcelona.

Artikel top billede

Læs også:
Verdens telebosser: Her er vores vilde vækst-planer

Her skal slaget stå mellem verdens store telefirmaer

Facebooks it-chef: Derfor er mobilen vigtigst for os

Fem danske virksomheder er samlet på en fælles dansk stand i Hall 2 på Mobile World Congress.

En af dem er sønderjyske TeleBilling, der udvikler billing-systemer. Virksomheden har i alt syv personer afsted, og målet er at indgå kontakter og hente inspiration til nye forretningsmuligheder.

"Det er nemt at deltage på den her måde, fordi det hele bare er klar, når vi kommer," siger salgschef Preben Schack, da Computerworld kigger forbi standen.

Preben Schack (længst til venstre i blå trøje) fortæller, at der skam har været interessante personer forbi standen fra blandt andet Polen - et af de markeder, TeleBilling har kig på.

"Folk stopper ikke bare op her. De kommer, fordi de leder efter noget med billing," lyder det fra Preben Schack.

Den danske fælles-stand synes da heller ikke af meget på en messe med 60.000 besøgende og næsten 1.500 udstillende virksomheder - og hvor der er masser af lir og gadgets til at fange de forbipasserendes opmærksomhed.

Preben Schack og TeleBilling har de seneste år været glade for at deltage på den danske fælles-stand, men næste år bliver det formentlig ikke der, man finder det danske firma.

"Jeg tror, at vi er nået frem til en erkendelse af, at vi skal have vores egen stand næste år," forklarer Preben Schack.

Dermed får virksomheden mere plads at boltre sig på - men prisen stiger naturligvis også. Men der er ikke nogen vej uden om at investere i en messe som Mobile World Congress, hvis man vil noget på tele-markedet.

"Vi kigger meget efter partnerskaber. En af mine opgaver hernede er at se, om der er samarbejdsmuligheder," forklarer Preben Schack til Computerworld i Barcelona.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S