Danskere: Derfor er vi nødt til at være på Mobile World

Barcelona: En lille delegation af danske virksomheder forsøger at bryde igennem på Mobile World Congress i Barcelona.

Artikel top billede

Læs også:
Verdens telebosser: Her er vores vilde vækst-planer

Her skal slaget stå mellem verdens store telefirmaer

Facebooks it-chef: Derfor er mobilen vigtigst for os

Fem danske virksomheder er samlet på en fælles dansk stand i Hall 2 på Mobile World Congress.

En af dem er sønderjyske TeleBilling, der udvikler billing-systemer. Virksomheden har i alt syv personer afsted, og målet er at indgå kontakter og hente inspiration til nye forretningsmuligheder.

"Det er nemt at deltage på den her måde, fordi det hele bare er klar, når vi kommer," siger salgschef Preben Schack, da Computerworld kigger forbi standen.

Preben Schack (længst til venstre i blå trøje) fortæller, at der skam har været interessante personer forbi standen fra blandt andet Polen - et af de markeder, TeleBilling har kig på.

"Folk stopper ikke bare op her. De kommer, fordi de leder efter noget med billing," lyder det fra Preben Schack.

Den danske fælles-stand synes da heller ikke af meget på en messe med 60.000 besøgende og næsten 1.500 udstillende virksomheder - og hvor der er masser af lir og gadgets til at fange de forbipasserendes opmærksomhed.

Preben Schack og TeleBilling har de seneste år været glade for at deltage på den danske fælles-stand, men næste år bliver det formentlig ikke der, man finder det danske firma.

"Jeg tror, at vi er nået frem til en erkendelse af, at vi skal have vores egen stand næste år," forklarer Preben Schack.

Dermed får virksomheden mere plads at boltre sig på - men prisen stiger naturligvis også. Men der er ikke nogen vej uden om at investere i en messe som Mobile World Congress, hvis man vil noget på tele-markedet.

"Vi kigger meget efter partnerskaber. En af mine opgaver hernede er at se, om der er samarbejdsmuligheder," forklarer Preben Schack til Computerworld i Barcelona.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S