Disse it-projekter er nomineret til Effektiviseringsprisen

Artikel top billede

Læs også: Her er de bedste offentlige it-projekter lige nu

Igen i år er der tre kandidater til årets Effektiviseringspris, der er den ene af Digitaliseringsprisens to prisoverrækkelser.

De nominerede til Effektiviseringsprisen 2012 er:

Online Borgerbetjening fra Frederikssund Kommune

Projektet er blandt de nominerede, fordi det nye servicetilbud om hjælp til selvbetjening mellem klokken 8 til 22 giver Frederikssund-borgerne hjælp til det stigende selvbetjeningskrav, der kan frigøre ressourcer i kommunen.

Samtidig fremhæves en fuldt implementeret løsning med stort potentiale på landsplan.

Digitalisering af feriekonto fra ATP
Dette projekt er blandt vinderkandidaterne til Effektiviseringsprisen, da ATP's Feriekonto har formået at forny sig selv på digital form, hvor der i høj grad bliver genbrugt data, udnyttelse af eksisterende registre og selvbetjening.

Projektet fremhæves blandt andet, fordi det således i høj grad er i tråd med den fællesoffentlige digitaliseringsstrategi.

Miljøministeriets Mobil Digital Forvaltning
Ministeriets mobile forvaltningsløsning er nomineret, fordi Miljøministeriets ansatte med en tablet under armen kan foretage målinger ude i den natur, som det hele drejer sig om.
Løsningen har desuden medvirket til et kvalitetsløft og en ressourcebesparelse på 25 procent i 2011.

Læs også: Her er de bedste offentlige it-projekter lige nu

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Statens IT

Teamleder Infrastruktur & Cloud

Københavnsområdet

Digitaliseringsstyrelsen

Senior it-arkitekt til fællesoffentlig digital arkitektur

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg