Disse it-projekter er nomineret til Effektiviseringsprisen

Artikel top billede

Læs også: Her er de bedste offentlige it-projekter lige nu

Igen i år er der tre kandidater til årets Effektiviseringspris, der er den ene af Digitaliseringsprisens to prisoverrækkelser.

De nominerede til Effektiviseringsprisen 2012 er:

Online Borgerbetjening fra Frederikssund Kommune

Projektet er blandt de nominerede, fordi det nye servicetilbud om hjælp til selvbetjening mellem klokken 8 til 22 giver Frederikssund-borgerne hjælp til det stigende selvbetjeningskrav, der kan frigøre ressourcer i kommunen.

Samtidig fremhæves en fuldt implementeret løsning med stort potentiale på landsplan.

Digitalisering af feriekonto fra ATP
Dette projekt er blandt vinderkandidaterne til Effektiviseringsprisen, da ATP's Feriekonto har formået at forny sig selv på digital form, hvor der i høj grad bliver genbrugt data, udnyttelse af eksisterende registre og selvbetjening.

Projektet fremhæves blandt andet, fordi det således i høj grad er i tråd med den fællesoffentlige digitaliseringsstrategi.

Miljøministeriets Mobil Digital Forvaltning
Ministeriets mobile forvaltningsløsning er nomineret, fordi Miljøministeriets ansatte med en tablet under armen kan foretage målinger ude i den natur, som det hele drejer sig om.
Løsningen har desuden medvirket til et kvalitetsløft og en ressourcebesparelse på 25 procent i 2011.

Læs også: Her er de bedste offentlige it-projekter lige nu

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect