TeliaSonera vil kræve penge for Skype-samtaler

Mobile World Congress: TeliaSonera har ikke tænkt sig at give afkald på omsætning, bare fordi flere og flere telefonsamtaler bliver IP-baserede.

Artikel top billede

Læs også:
Verdens telebosser: Her er vores vilde vækst-planer

Facebooks it-chef: Derfor er mobilen vigtigst for os

Barcelona: Regnestykket er i virkeligheden ret simpelt - og derfor er man nødt til at reagere.

Det var budskabet, da TeliaSonera tirsdag holdt pressemøde ved Mobile World Congress i Barcelona.

Administrerende direktør Lars Nyberg fortalte, at Telia - på lige fod med andre teleoperatører - har den udfordring, at flere og flere samtaler bliver IP-baserede.

"80 procent af vores omsætning kommer fra samtaler, og det er vi nødt til at beskytte. Hvis vi siger, at samtaler er gratis, så er den her virksomhed ødelagt. Sammen med alle andre operatører."

Konkret betyder det, at den svenske telekoncern begynder at eksperimentere med at tage penge for IP-samtaler i eksempelvis Spanien, så man ikke bare kan købe et billigt data-abonnement og så foretage samtaler over internettet.

I stedet er det TeliaSoneras plan at lave forskellige pakkeløsninger til det mobile bredbånd. Vælger man den billigste løsning, skal man derfor ikke nødvendigvis regne med at kunne bruge den til IP-samtaler.

"Vi vil have en service til dit kommunikations-behov og dit underholdnings-behov. I dag er er en holdning om, at alt, der er IP-baseret, er gratis. Men fundamentalt skal vi tage penge for den service, vi tilbyder," forklarerde Håkan Dahlström, chef for Mobility Services hos TeliaSonera.

Danmark er ikke som de andre

På spørgsmålet om, hvorfor danske kunder så ikke bare skal vælge et andet teleselskab, hvis Telia benytter denne strategi her til lands, svarede Håkan Dahlström:

"I Danmark ser jeg ikke, at vi har en position, hvor vi skal gøre det. Vi skal følge de forskellige markeder og se, hvad der der sker."

Telia opfordrer dermed indirekte andre, større teleoperatører i Danmark til at gå forrest, så man kan opretholde omsætningen i en IP-baseret verden.

Lars Nyberg lagde vægt på, at TeliaSonera har en tradition for at være tidligt ude med nye tiltag, der gør op med eksisterende tilstande på markedet.

"Selvfølgelig skal vi tage penge for VOIP. Det vil selv Danmark finde ud af," lød det fra topchefen.

Han kunne samtidig glæde sig over, at TeliaSonera forudser en tidobling af brugen af mobildata over de næste fem år.

Det er en af grundende til, at virksomheden investerer så store summer i 4G/LTE-netværk, også i Danmark.

Særlige udfordringer i Danmark

Telia, der har omkring 1,42 million mobilkunder i Danmark, har været igennem en længere periode, hvor kunder er faldet fra.

Og selskabet har forsat markante udfordringer på det danske marked, lød det fra Håkan Dahlström, der er øverste mand for Telias Mobility Services.

"I Danmark har vi stadig nogle problemer, selvom vi har gjort meget med netværket og sluttede 2011 med Danmarks stærkeste 4G-netværk."

Selvom Telia mener at være godt på vej i Danmark, mener Håkan Dahlström, at der mangler en del, før selskabet har "løst problemerne i Danmark."

Telia tabte kunder i hele 2011 i Danmark, og direktør Søren Abildgaard var derfor også nødt til foretage fyringer.

Læs også:
Verdens telebosser: Her er vores vilde vækst-planer

Facebooks it-chef: Derfor er mobilen vigtigst for os

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect