Book dine hospitals-tider på nettet

Borgerne i Horsens kan snart booke mødetider online til alle hospitalets afdelinger.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Læger: Så slemt står det til med it i vores hverdag

I Horsens kan borgerne snart logge sig på hospitalets hjemmeside med deres NemID og selv holde styr på deres mødeaftaler på hospitalet.

Når løsningen er fuldt implementeret efter sommerferien, vil patienter desuden selv kunne booke og flytte allerede bookede aftaler via hjemmesiden.

"Vi er vant til at købe varer og bestille ferierejser på nettet, så mange er trygge ved online selvbetjening. Men det er første gang, at et dansk hospital indfører webbooking på alle afdelinger," siger Jakob Heuch, fra Capgemini, der har udviklet og leveret den såkaldte Bookplan-løsning.

Udover at give patienterne bedre information og større indflydelse på mødeaftaler forventer hospitalerne, at de med selvbetjeningsløsningen kan nedbringe antallet af udeblivelser.

Slut med telefonkøen

Medicinsk Afdeling i Horsens har det seneste halve år været med i webbooking-pilotprojektet, og her er erfaringerne gode.

"Når patienten har mulighed for selv at ændre deres mødetider på nettet frem for at skulle ringe til afdelingen, får personalet mere tid til anden patientbehandling. Og patienterne kan gennemføre ændringer, når det passer dem. De er ikke afhængige af at skulle vente i en telefonkø," siger Thomas Hahn, som er ledende overlæge på Medicinsk Afdeling.

Patienterne er dog ikke tvunget til at bruge webbooking, og de vil fortsat få tilsendt mødeindkaldelser og anden information med posten.

På længere sigt er ambitionen, at det skal være muligt at få adgang til aftaler på alle hospitalerne i Region Midtjylland via MidtEPJ, der er regionens fælles elektroniske patientjournal.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S