Nu kommer iPad 3: Fem ting du skal holde øje med

Om få dage præsenterer Apple den nye iPad 3. Se her, hvad vi tror, at du kan forvente.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Nu har Apple offentliggjort lanceringsdatoen for iPad 3 med en invitation til pressen om at komme og opleve "Noget, du virkelig skal se. Og røre."

Apple tilbyder ikke flere detaljer end det, men det har ikke stoppet teknologi-pressen fra gå amok i rygter og spekulationer.

Selv navnet 'iPad 3' er bare den mest oplagte betegnelse for "den næste tablet, som Apple vil annoncere".

Her er, hvad vi tror, at vi kan se frem til i forbindelse med næste uges event:

Tekniske specifikationer

Den mest oplagte feature for Apples iPad 3 er en såkaldt 'retina'-skærm, eller i hvert fald en skærm med dobbelt så høj opløsning som iPad 2 - 2.048 pixels gange 1.536 pixels.

Den opgraderede skærm kan sammen med 4G LTE-forbindelsen faktisk betyde en tykkere ramme end på forgængeren iPad 2.

I forhold til processorer så regner Apple-observatører med enten en quad-core A6-processor i iPad 3 eller en dual-core A5X.

Forsvinder hjem-knappen?

Invitationen, som Apple har udsendt, viser et udsnit af en iPad, og det har fået tech-bloggerne helt op på mærkerne, eftersom der ikke er nogen hjem-knap på iPads frontramme.

Men andre billeder, der angiveligt forestiller iPad 3's glas-frontpanel, viser den runde hjem-knap intakt.

Det er muligt, at billedet fra Apples invitation forestiller enten siden eller toppen af enheden.

Vi tror dog, at hjem-knappen er kommet for at blive.

Siri siger hej?

I sidste uge antydede en kinesisk blog, Apple.pro, at Apple vil tilføje den virtuelle assistent Siri til iPad 3.

Det er ikke noget stærkt rygte, men det virker sandsynligt.

iPad 2 vil falde i pris

Prisen for iPad 2 er allerede faldet nogle steder, men sidste år skar Apple 650 kroner af prisen på den originale iPad, da iPad 2 blev sendt på gaden.

Når den nye iPad bliver lanceret, tror vi, at sidste års model på samme måde vil falde med 650 kroner hos alle forhandlere, indtil lageret er tømt.

Andet: Det nye Apple TV, iPods?
I sidste måned blev Apple TV-boksen udsolgt på den amerikanske elektronikgigant Best Buys hjemmeside, og boksen kunne ikke længere findes listet hos detailkæden Wallmart.

Det førte til spekulationer om, at et nyt Apple TV vil erstatte den gamle tv-boks og muligvis vil understøtte video i 1080p.

Apple TV-boksen skal ikke forveksles med det 'Apple television', som der går rygter om, men som nok ikke er i nærheden af klar.

Vi har desuden lagt mærke til, at Best Buy holder udsalg af iPods.

Selv om der ikke er så meget buzz omkring en ny iPod i tech-verden, så har Apple ikke opdateret sin linje af medieafspillere siden september 2010.

De trænger i høj grad til en ansigtsløsning.

Læs også:

Her er syv frække rygter om den nye iPad.

Nu er det officielt: Den nye iPad kommer på onsdag.

Derfor er Apple i helt forrygende topform.

Sådan tjener Rockwool kassen på iPad-køb.

Rygte: Nu kommer Microsoft med Office til iPad.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Kontorchef til IT Service i Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    PensionDanmark

    Senior Data Specialist til Data Hub

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS