Nu kommer iPad 3: Fem ting du skal holde øje med

Om få dage præsenterer Apple den nye iPad 3. Se her, hvad vi tror, at du kan forvente.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Nu har Apple offentliggjort lanceringsdatoen for iPad 3 med en invitation til pressen om at komme og opleve "Noget, du virkelig skal se. Og røre."

Apple tilbyder ikke flere detaljer end det, men det har ikke stoppet teknologi-pressen fra gå amok i rygter og spekulationer.

Selv navnet 'iPad 3' er bare den mest oplagte betegnelse for "den næste tablet, som Apple vil annoncere".

Her er, hvad vi tror, at vi kan se frem til i forbindelse med næste uges event:

Tekniske specifikationer

Den mest oplagte feature for Apples iPad 3 er en såkaldt 'retina'-skærm, eller i hvert fald en skærm med dobbelt så høj opløsning som iPad 2 - 2.048 pixels gange 1.536 pixels.

Den opgraderede skærm kan sammen med 4G LTE-forbindelsen faktisk betyde en tykkere ramme end på forgængeren iPad 2.

I forhold til processorer så regner Apple-observatører med enten en quad-core A6-processor i iPad 3 eller en dual-core A5X.

Forsvinder hjem-knappen?

Invitationen, som Apple har udsendt, viser et udsnit af en iPad, og det har fået tech-bloggerne helt op på mærkerne, eftersom der ikke er nogen hjem-knap på iPads frontramme.

Men andre billeder, der angiveligt forestiller iPad 3's glas-frontpanel, viser den runde hjem-knap intakt.

Det er muligt, at billedet fra Apples invitation forestiller enten siden eller toppen af enheden.

Vi tror dog, at hjem-knappen er kommet for at blive.

Siri siger hej?

I sidste uge antydede en kinesisk blog, Apple.pro, at Apple vil tilføje den virtuelle assistent Siri til iPad 3.

Det er ikke noget stærkt rygte, men det virker sandsynligt.

iPad 2 vil falde i pris

Prisen for iPad 2 er allerede faldet nogle steder, men sidste år skar Apple 650 kroner af prisen på den originale iPad, da iPad 2 blev sendt på gaden.

Når den nye iPad bliver lanceret, tror vi, at sidste års model på samme måde vil falde med 650 kroner hos alle forhandlere, indtil lageret er tømt.

Andet: Det nye Apple TV, iPods?
I sidste måned blev Apple TV-boksen udsolgt på den amerikanske elektronikgigant Best Buys hjemmeside, og boksen kunne ikke længere findes listet hos detailkæden Wallmart.

Det førte til spekulationer om, at et nyt Apple TV vil erstatte den gamle tv-boks og muligvis vil understøtte video i 1080p.

Apple TV-boksen skal ikke forveksles med det 'Apple television', som der går rygter om, men som nok ikke er i nærheden af klar.

Vi har desuden lagt mærke til, at Best Buy holder udsalg af iPods.

Selv om der ikke er så meget buzz omkring en ny iPod i tech-verden, så har Apple ikke opdateret sin linje af medieafspillere siden september 2010.

De trænger i høj grad til en ansigtsløsning.

Læs også:

Her er syv frække rygter om den nye iPad.

Nu er det officielt: Den nye iPad kommer på onsdag.

Derfor er Apple i helt forrygende topform.

Sådan tjener Rockwool kassen på iPad-køb.

Rygte: Nu kommer Microsoft med Office til iPad.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S