USA på vej med verdens hurtigste computer

Amerikanske forskere er på trapperne med en gigantisk supercomputer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Et regeringsstøttet udviklingscenter i den amerikanske delstat Tennessee er på vej med en ny supercomputer, der kan hjælpe USA tilbage i kapløbet om toppladserne på listen over verdens hurtigste supercomputere.

Supercomputeren Titan fra Oak Ridge National Laboratory (ORNL) forventes færdig til efteråret og vil levere mellem 10 petaflops (10.000 billioner operationer per sekund) og 20 petaflops ved peak performance.

Den indledende fase er netop overstået, tilføjer laboratoriet.

Stor opgradering

Titan, der er et Cray XK6-system, bliver resultatet af hardware-opgradering af ORNL's eksisterende supercomputer Jaguar, som kan levere 3,3 petaflops ved peak performance.

Verdens hurtigste supercomputer i dag, K computeren fra Japan, kan byde på en peak performance på 10,51 petaflops, kan man læse i den seneste gennemgang af de 500 hurtigste supercomputere i verden.

Listen kommer hver juli og november, og sidste gang en amerikansk computer var på førstepladsen, var det ORNL's Jaguar i november 2009.

På det seneste har USA forsøgt at indhale Kina og Japan i supercomputer-kapløbet. De to lande har ligget i spidsen siden begyndelsen af 2010.

Rusland er ved at bygge en supercomputer med 10 petaflops, som skal implementeres ved udgangen af 2013, og anden supercomputer i USA, Stampede-systemet med 10 petaflops, vil komme i brug på University of Texas i begyndelsen af 2013.

Næste milepæl

Den næste store milepæl for supercomputere bliver at nå exaflop-performance, som bliver omkring 100 gange hurtigere end de eksisterende supercomputere, inden 2018.

Titan vil kombinere Advanced Micro Devices seneste 16-core Opteron 6200 CPU med Nvidias grafikprocessor Tesla. CPU'en skal erstatte to eksisterende six-core Opteron chip for at skabe mere generel computerydelse, og Nvidias processorer skal booste de videnskabelige og matematiske udregninger. Koblingen mellem de to chip og systemets hukommelse bliver på samme måde opgraderet.

Titan får 299.008 kerner og 600 terabyte hukommelse, når den står færdig. Titan blev første gang annonceret i oktober 2011.

Supercomputere gør det muligt for chip-producenterne at udnyttelse ydelsen i deres mikroprocessorer fuldt ud.

Selv om AMD måske nok får en fordel, når Titan kommer op at køre, så vil Stampede-computeren bruge Intels kommende Xeon E5-processor sammen med en såkaldt co-processor der har fået navnet Knight Corner til accelereration af specialiserede applikationer.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job