USA på vej med verdens hurtigste computer

Amerikanske forskere er på trapperne med en gigantisk supercomputer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Et regeringsstøttet udviklingscenter i den amerikanske delstat Tennessee er på vej med en ny supercomputer, der kan hjælpe USA tilbage i kapløbet om toppladserne på listen over verdens hurtigste supercomputere.

Supercomputeren Titan fra Oak Ridge National Laboratory (ORNL) forventes færdig til efteråret og vil levere mellem 10 petaflops (10.000 billioner operationer per sekund) og 20 petaflops ved peak performance.

Den indledende fase er netop overstået, tilføjer laboratoriet.

Stor opgradering

Titan, der er et Cray XK6-system, bliver resultatet af hardware-opgradering af ORNL's eksisterende supercomputer Jaguar, som kan levere 3,3 petaflops ved peak performance.

Verdens hurtigste supercomputer i dag, K computeren fra Japan, kan byde på en peak performance på 10,51 petaflops, kan man læse i den seneste gennemgang af de 500 hurtigste supercomputere i verden.

Listen kommer hver juli og november, og sidste gang en amerikansk computer var på førstepladsen, var det ORNL's Jaguar i november 2009.

På det seneste har USA forsøgt at indhale Kina og Japan i supercomputer-kapløbet. De to lande har ligget i spidsen siden begyndelsen af 2010.

Rusland er ved at bygge en supercomputer med 10 petaflops, som skal implementeres ved udgangen af 2013, og anden supercomputer i USA, Stampede-systemet med 10 petaflops, vil komme i brug på University of Texas i begyndelsen af 2013.

Næste milepæl

Den næste store milepæl for supercomputere bliver at nå exaflop-performance, som bliver omkring 100 gange hurtigere end de eksisterende supercomputere, inden 2018.

Titan vil kombinere Advanced Micro Devices seneste 16-core Opteron 6200 CPU med Nvidias grafikprocessor Tesla. CPU'en skal erstatte to eksisterende six-core Opteron chip for at skabe mere generel computerydelse, og Nvidias processorer skal booste de videnskabelige og matematiske udregninger. Koblingen mellem de to chip og systemets hukommelse bliver på samme måde opgraderet.

Titan får 299.008 kerner og 600 terabyte hukommelse, når den står færdig. Titan blev første gang annonceret i oktober 2011.

Supercomputere gør det muligt for chip-producenterne at udnyttelse ydelsen i deres mikroprocessorer fuldt ud.

Selv om AMD måske nok får en fordel, når Titan kommer op at køre, så vil Stampede-computeren bruge Intels kommende Xeon E5-processor sammen med en såkaldt co-processor der har fået navnet Knight Corner til accelereration af specialiserede applikationer.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune