USA på vej med verdens hurtigste computer

Amerikanske forskere er på trapperne med en gigantisk supercomputer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Et regeringsstøttet udviklingscenter i den amerikanske delstat Tennessee er på vej med en ny supercomputer, der kan hjælpe USA tilbage i kapløbet om toppladserne på listen over verdens hurtigste supercomputere.

Supercomputeren Titan fra Oak Ridge National Laboratory (ORNL) forventes færdig til efteråret og vil levere mellem 10 petaflops (10.000 billioner operationer per sekund) og 20 petaflops ved peak performance.

Den indledende fase er netop overstået, tilføjer laboratoriet.

Stor opgradering

Titan, der er et Cray XK6-system, bliver resultatet af hardware-opgradering af ORNL's eksisterende supercomputer Jaguar, som kan levere 3,3 petaflops ved peak performance.

Verdens hurtigste supercomputer i dag, K computeren fra Japan, kan byde på en peak performance på 10,51 petaflops, kan man læse i den seneste gennemgang af de 500 hurtigste supercomputere i verden.

Listen kommer hver juli og november, og sidste gang en amerikansk computer var på førstepladsen, var det ORNL's Jaguar i november 2009.

På det seneste har USA forsøgt at indhale Kina og Japan i supercomputer-kapløbet. De to lande har ligget i spidsen siden begyndelsen af 2010.

Rusland er ved at bygge en supercomputer med 10 petaflops, som skal implementeres ved udgangen af 2013, og anden supercomputer i USA, Stampede-systemet med 10 petaflops, vil komme i brug på University of Texas i begyndelsen af 2013.

Næste milepæl

Den næste store milepæl for supercomputere bliver at nå exaflop-performance, som bliver omkring 100 gange hurtigere end de eksisterende supercomputere, inden 2018.

Titan vil kombinere Advanced Micro Devices seneste 16-core Opteron 6200 CPU med Nvidias grafikprocessor Tesla. CPU'en skal erstatte to eksisterende six-core Opteron chip for at skabe mere generel computerydelse, og Nvidias processorer skal booste de videnskabelige og matematiske udregninger. Koblingen mellem de to chip og systemets hukommelse bliver på samme måde opgraderet.

Titan får 299.008 kerner og 600 terabyte hukommelse, når den står færdig. Titan blev første gang annonceret i oktober 2011.

Supercomputere gør det muligt for chip-producenterne at udnyttelse ydelsen i deres mikroprocessorer fuldt ud.

Selv om AMD måske nok får en fordel, når Titan kommer op at køre, så vil Stampede-computeren bruge Intels kommende Xeon E5-processor sammen med en såkaldt co-processor der har fået navnet Knight Corner til accelereration af specialiserede applikationer.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS