Så mange gange er Windows 8 beta blevet hentet på 24 timer

Windows 8 Consumer Preview bliver flået ned af hylderne af it-brugerne. Se her, hvor mange gange beta-versionen er blevet downloadet i sine første 24 timer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Windows 8 Consumer Preview blev ifølge Microsoft downloadet over en million gange i løbet af de første 24 timer efter sin offentliggørelse.

Microsoft offentliggjorde denne beta-version onsdag morgen klokken 4.30 dansk tid, mens Windows-chefen Steven Sinofsky fremhævede det nye styresystems "kompromisløse" tilgang til integrering af en touch-brugergrænseflade med det traditionelle Windows-miljø.

"En dag senere ... en million downloads af forbruger-betaen," skriver Microsoft i en tweet i går fra sin Twitter-konto Building Windows 8.

Det er væsentligt flere downloads end af Windows 8 Developer Preview, der i september ligeledes blev gjort tilgængelig for enhver. Først i december 2011 oplyste Microsoft, at der i de forløbne syv en halv uge var blevet downloadet over tre millioner eksemplarer af denne alpha-version til udviklere.

Hvis Consumer Preview i de kommende dage bliver downloadet i et lige så højt tempo som i det første døgn, så rammer den allerede tre millioner downloads i løbet af weekenden.

Da Microsoft aldrig offentliggjorde, hvor mange eksemplarer af betaen af Windows 7, der blev downloadet, så er det ikke muligt at sammenligne de to styresystemer på dette punkt.

I første omgang satte Microsoft dog et loft på 2,5 millioner downloads af Windows 7-betaen, der blev offentliggjort i januar 2009. Selskabet ombestemte sig dog hurtigt: Først blev loftet fjernet og så blev tilgængelighedsperioden forlænget med to uger.

Microsoft afviste dog i det hele taget at oplyse, om Windows 7-betaen var blevet downloadet i færre eller flere eksemplarer end de 2,5 millioner.

Der er endnu ikke fastsat nogen udgivelsesdato for Windows 8, men de fleste analytikere regner med, at det nye styresystem vil være klar til julesæsonen i 2012.

Sinofsky fremhævede onsdag, at udviklingscyklussen for Windows 8 vil efterligne Windows 7's, hvor den næste udgivelse bliver den næsten færdige Release Candidate-version efterfulgt af en build, der kaldes Release to Manufacturing, fordi det er den version, der sendes til computerproducenterne; de såkaldte OEM'er.

En million downloads betyder dog ikke, at der er en million brugere, der har installeret denne forbruger-beta, påpeger en bruger i et svar til Microsofts tweet.

"Jeg tror faktisk, jeg downloadede den omkring fire gange," påpeger en anden bruger på Twitter.

Læs også:

Disse Windows 8-funktioner vil virksomheder synes om.

Sådan fungerer det nye Windows 8.

Her kan du hente Windows 8 Consumer Preview.

Windows 8: Få svar på de mest brændende spørgsmål.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S