Specialeskriver: Find fordelen ved e-handel

Kunderne skal have en væsentlig fordel af det, før de gider at gå på nettet og handle, mener en specialeskriver, der har analyseret e-handlen i Danmark. Han mener, at internetbutikkerne må komme sig over forskrækkelsen efter dotcom-nedturen og komme ind i kampen igen.

Der er få succeshistorier inden for dansk e-handel, men sådan behøver fremtiden ikke at se ud. Den langsomme vækst i e-handlen kan speedes op, og flere forretninger kan få succes med deres e-handelskoncepter, mener en specialeskriver.

- Dybest set handler det om, at internetbutikkerne skal skabe væsentlige incitamenter ? eller fordele ? både for dem selv og deres kunder, når der bliver handlet over internet, siger Mads Pedersen, cand. mag. i Informationsvidenskab.

Han har skrevet speciale om mekanismerne bag e-handel ved Institut for Informations- og Medievidenskab på Århus Universitet.

Når forbrugerne bestemmer, hvor de vil handle, vejer de faktorer som pris, udvalg, leveringstid og købsoplevelse op mod hinanden.

Vil motorcykelentusiasten betale en højere pris for en brugt karburator til sin Nimbus, hvis internetbutikken kan levere den hurtigere end den lokale motorcykelforretning? Vil han bruge ekstra surf-tid på at lede efter den bedste kombination af pris og kvalitet?

- Den centrale pointe i specialet er, at forbrugerne kun ændrer deres indkøbsvaner, hvis det samlet set er væsentligt mere fordelagtigt at handle på internettet end i de fysiske butikker, siger Mads Pedersen.

Udfordring for kunderne

Virksomhederne skal erkende, at det er nødvendigt at forkæle kunderne. Og samtidig skal de være i stand til at skabe sorte tal på bundlinien.

- Det handler først og fremmest om, at virksomhederne ikke blot ser internethandel som noget, der kan effektivisere og optimere forretningen. De skal huske også at se mulighederne og udfordringerne ved internethandel fra forbrugernes synspunkt, siger Mads Pedersen.

Han understreger dog, at forbrugerne ikke er en stor ensartet masse. Derfor er det vigtigt, at virksomhederne kender netop deres kunders ønsker og behov.

Analytikere, pressen og internetbutikkerne selv har gjort mange forsøg på at fortælle, hvad der skal til for at skabe mere eller bedre internethandel. Men Mads Pedersen ønsker ikke at belære virksomhederne om hvordan de gør deres internetbutik til en god forretning.

- Det ved virksomhederne bedst selv. De kender deres produkt, deres kunder og deres konkurrenter. Men de grundlæggende mekanismer, som jeg gør rede for i mit speciale kan hjælpe virksomhederne til at lægge den rigtige strategi, siger Mads Pedersen.

Relevant link

Læs specialet

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S