Specialeskriver: Find fordelen ved e-handel

Kunderne skal have en væsentlig fordel af det, før de gider at gå på nettet og handle, mener en specialeskriver, der har analyseret e-handlen i Danmark. Han mener, at internetbutikkerne må komme sig over forskrækkelsen efter dotcom-nedturen og komme ind i kampen igen.

Der er få succeshistorier inden for dansk e-handel, men sådan behøver fremtiden ikke at se ud. Den langsomme vækst i e-handlen kan speedes op, og flere forretninger kan få succes med deres e-handelskoncepter, mener en specialeskriver.

- Dybest set handler det om, at internetbutikkerne skal skabe væsentlige incitamenter ? eller fordele ? både for dem selv og deres kunder, når der bliver handlet over internet, siger Mads Pedersen, cand. mag. i Informationsvidenskab.

Han har skrevet speciale om mekanismerne bag e-handel ved Institut for Informations- og Medievidenskab på Århus Universitet.

Når forbrugerne bestemmer, hvor de vil handle, vejer de faktorer som pris, udvalg, leveringstid og købsoplevelse op mod hinanden.

Vil motorcykelentusiasten betale en højere pris for en brugt karburator til sin Nimbus, hvis internetbutikken kan levere den hurtigere end den lokale motorcykelforretning? Vil han bruge ekstra surf-tid på at lede efter den bedste kombination af pris og kvalitet?

- Den centrale pointe i specialet er, at forbrugerne kun ændrer deres indkøbsvaner, hvis det samlet set er væsentligt mere fordelagtigt at handle på internettet end i de fysiske butikker, siger Mads Pedersen.

Udfordring for kunderne

Virksomhederne skal erkende, at det er nødvendigt at forkæle kunderne. Og samtidig skal de være i stand til at skabe sorte tal på bundlinien.

- Det handler først og fremmest om, at virksomhederne ikke blot ser internethandel som noget, der kan effektivisere og optimere forretningen. De skal huske også at se mulighederne og udfordringerne ved internethandel fra forbrugernes synspunkt, siger Mads Pedersen.

Han understreger dog, at forbrugerne ikke er en stor ensartet masse. Derfor er det vigtigt, at virksomhederne kender netop deres kunders ønsker og behov.

Analytikere, pressen og internetbutikkerne selv har gjort mange forsøg på at fortælle, hvad der skal til for at skabe mere eller bedre internethandel. Men Mads Pedersen ønsker ikke at belære virksomhederne om hvordan de gør deres internetbutik til en god forretning.

- Det ved virksomhederne bedst selv. De kender deres produkt, deres kunder og deres konkurrenter. Men de grundlæggende mekanismer, som jeg gør rede for i mit speciale kan hjælpe virksomhederne til at lægge den rigtige strategi, siger Mads Pedersen.

Relevant link

Læs specialet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS