Microsofts aldrende supersystem bliver snart indhentet

Færre og færre bruger Windows XP, mens Mac OS X oplever rekordhøj vækst.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I hælene på offentliggørelsen i onsdags af Windows 8 Consumer Preview viser ny statistik, at brugsandelen af Microsofts over 10 år gamle Windows XP stadig styrtdykker.

Fortsætter det nuværende fald, vil Windows XP blive overgået af Windows 7 til sommer,

Ny statistik fra Net Applications viser, at Windows XP's andel faldt med 1,8 procentpoint i sidste måned til 45,4 procent.

Det er det største fald siden december 2011 og fjerde gang i løbet det sidste år, at det aldrende styresystem har mistet i nærheden af to procentpoint fra én måned til den næste.

Under halvdelen

I februar er det desuden første gang, at andelen af pc'er med Windows XP ligger under halvdelen af det samlede antal Windows-installationer.

Ud af alle pc'er med Windows kører 49,4 procent XP.

Samtidig vinder Windows 7 fortsat stærkt frem og øgede sin andel med 1,7 procentpoint til 38,1 procent i februar.

Hvis tendensen fortsætter, vil Windows 7 sandsynligvis overtage førstepladsen fra XP i juni eller måske endda allerede i maj.

Microsoft har da også haft travlt med at minde sine kunder om, at XP fra april 2014 ikke modtager flere sikkerhedsopdateringer, og har med stor ildhu fremhævet Windows 7 som det næste logiske trin.

Microsofts problematiske Vista - Windows-versionen fra 2007, som aldrig lykkedes at erobre mere end 20 procent af markedet - faldt i løbet af februar med 0,1 procentpoint til andel på 8,1 procent.

Windows' samlede markedsandel faldt en smule til 91,9 procent.
Februar er således fjerde måned i træk, hvor Windows enten har øget sin samlede andel, holdt sin andel i ro eller mistet under 0,2 procent point.

Sidste gang Windows' samlede andel faldt med mere end en halv procentpoint var i oktober 2011.
Læs også:

Her kan du hente Windows 8 Consumer Preview.

Sådan fungerer det nye Windows 8.

Disse Windows 8-funktioner vil virksomheder synes om.

Windows 8: Få svar på de mest brændende spørgsmål.

Sådan vil du kunne opgradere XP direkte til 8

Læs også:

Her kan du hente Windows 8 Consumer Preview.

Sådan fungerer det nye Windows 8.

Disse Windows 8-funktioner vil virksomheder synes om.

Windows 8: Få svar på de mest brændende spørgsmål.

Udgivelsen onsdag af Windows 8 Consumer Preview vil ikke få nogen omgående effekt på markedsandelen, men hvis det nye styresystem bliver populært, når den færdige version udkommer, kan det betyde, at Windows 7's andel holder op med at stige.

Det var for eksempel tilfældet for Vista, der nåede sit højdepunkt, den måned Microsoft lancerede Windows 7, og hvis andel er faldet lige siden.

Brugerne af Windows XP vil få mulighed for at opgradere direkte til Windows 8, hvis deres pc'er opfylder systemkravene:
En processor med en hastighed på gigahertz samt en gigabyte RAM. De fleste analytikere regner dog med, at især erhvervsbrugerne af XP vil migrere til Windows 7 frem for det helt nye styresystem.

I februar kørte 0,02 procent - det er to pc'er ud af hver 10.000 - Windows 8 Developer Preview, der er den udvikler-version, som Microsoft gjorde offentligt tilgængelig i september 2011.

De næste få måneder vil vise, i hvor høj grad brugerne vil afprøve forbruger-betaen af Windows 8, hvilket eventuelt kan sige noget om det kommende styresystems fremtidige succes.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Her kan du hente Windows 8 Consumer Preview.

Sådan fungerer det nye Windows 8.

Disse Windows 8-funktioner vil virksomheder synes om.

Windows 8: Få svar på de mest brændende spørgsmål.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS