Forhandlere fandt nye venner på ChannelWorld

Gårsdagens ChannelWorld-konference i Odense gav nye ideer og åbnede nye forretningsmuligheder, lyder det fra en række af deltagerne.

Artikel top billede

Brian Larsen, direktør, Data-Larsen i Sakskøbing:
"ChannelWorld er et kanoninitiativ. Det er rart, at man en gang imellem mødes ansigt til ansigt med de forhandlere, distributører og producenter, man normalt kun taler med i telefonen. Jeg synes især rigtig godt om Symantecs model for, hvordan vi kan lægge ting op i skyen og stadig have muligheden for at vi selv fakturerer, så det stadig er vores kunder. Det er afgørende for os at bevare kontrolen med kundeforhodlet - modsat hos Microsoft, hvor jeg føler, at de trækker kunden helt tæt ind til sig."

"Vi mødte også et produkt, som vi ikke har hørt om før - Meru - med trådløse løsninger. Det er et produkt, som kan være brugbart indenfor mobility-løsninger. I det hele taget fik vi mange ting med hjem, som vi kan tænke videre over på den lidt længere bane, men også ting vi kan gå i gang med her og nu.

Itplaneten fik plejet sit netværk

Jacob V. Schmidt, direktør, Itplaneten i Varde:
"Jeg fik plejet mit netværk og fik mødt en masse account managers, som jeg var glad for at kunne møde udenfor de vante rammer. Jeg fik også et enkelt forretningsmøde sat i stand. Producenter og distributører laver jo også deres egne arrangementer. Men de har det med at lukke os inde i deres eget univers, hvorimod man på ChannelWorld har en noget bredere tilgang. Det kan jeg godt lide, for jeg synes, det skal være op til forhandlerne selv at vælge sine samarbejdspartnere. Eksempelvis fik jeg på ChannelWorld talt med distributører, som jeg ikke kendte, og dem fik jeg nogle utrolig gode snakker med."

Der er brug for vores eget diskussionsforum

Martin Degn, key account manager, IT Relation i Herning:
"Det er godt at mødes i et forum, hvor der kun er forhandlere til stede, og jeg vil helt sikkert være med igen til næste år."

"Og de to key notes med Duncan Clark og Anders Trolle-Schultz var rigtig gode i forhold til hele udviklingen med cloud og mobility. Så mødte jeg også gamle forretningsforbindelser, som det er lang tid siden, jeg har set sidst. Måske var ChannelWorld lidt mere messe-agtigt end jeg havde forventet, så fokus på leverandørerne blev lidt for stærkt. Jeg kunne godt ønske mig et diskussions-forum, hvor vi som forhandlere kan diskutere, hvordan vi håndterer kundernes krav, og hvordan det passer med de samarbejder, vi har med leverandørerne."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S