Banker taber flere hundrede mio. på Damgaard-krak

Banker står til at vinke farvel til mange millioner kroner, som bliver tabt på konkursen i Erik Damgaards investeringsselskab, Porteføljeinvest.

Artikel top billede

Læs også:

Erik Damgaards finansselskab konkurs.

Erik Damgaard kæmper mod konkurs.

Millionerne vælter ud af Erik Damgaards pengetank.

Damgaard-brødrene taber over en milliard.
 
Flere store banker har rigtigt mange penge ude at svømme hos den tidligere Navision-milliardær Erik Damgaards krakkede investeringsselskab, Porteføljeinvest.
 
Investeringsselskabet gik konkurs i januar.
 
Ifølge Børsen er der blevet anmeldt krav på 600 millioner kroner.
 
De største kreditorer er FIH Erhvervsbank, der står bag 36 procent af kravene, samt Nykredit Bank, der står bag 33 procent af kravene.
 
Ifølge Børsen har også den belgiske storbank BNP Paribas Fortis store beløb ude at svømme. Den belgiske bank har nemlig anmeldt krav for 75 millioner kroner.
 
Stor underbalance
Avisen skriver, at de eneste aktiver i konkursboet er obligationer for cirka 40 millioner kroner samt 20 millioner kroner, der er placeret i forskellige equity-fonde.
 
Der er dog mulighed for, at boet bliver tilført flere aktiver, skriver avisen.
 
Erik Damgaard er ikke gået personlig konkurs, men han har brændt voldsomt mange penge af, siden han for omkring 10 år siden blev milliardær på salget af Navision til Microsoft.
 
Ifølge Børsen er både denne milliard samt yderligere en halv milliard lånte kroner i dag væk - primært på grund af en række risikable investeringer samt mange kautioner og udlån til forskellige forretningspartnere.

Læs også:

Erik Damgaards finansselskab konkurs.

Erik Damgaard kæmper mod konkurs.

Millionerne vælter ud af Erik Damgaards pengetank.

Damgaard-brødrene taber over en milliard.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S