Banker taber flere hundrede mio. på Damgaard-krak

Banker står til at vinke farvel til mange millioner kroner, som bliver tabt på konkursen i Erik Damgaards investeringsselskab, Porteføljeinvest.

Artikel top billede

Læs også:

Erik Damgaards finansselskab konkurs.

Erik Damgaard kæmper mod konkurs.

Millionerne vælter ud af Erik Damgaards pengetank.

Damgaard-brødrene taber over en milliard.
 
Flere store banker har rigtigt mange penge ude at svømme hos den tidligere Navision-milliardær Erik Damgaards krakkede investeringsselskab, Porteføljeinvest.
 
Investeringsselskabet gik konkurs i januar.
 
Ifølge Børsen er der blevet anmeldt krav på 600 millioner kroner.
 
De største kreditorer er FIH Erhvervsbank, der står bag 36 procent af kravene, samt Nykredit Bank, der står bag 33 procent af kravene.
 
Ifølge Børsen har også den belgiske storbank BNP Paribas Fortis store beløb ude at svømme. Den belgiske bank har nemlig anmeldt krav for 75 millioner kroner.
 
Stor underbalance
Avisen skriver, at de eneste aktiver i konkursboet er obligationer for cirka 40 millioner kroner samt 20 millioner kroner, der er placeret i forskellige equity-fonde.
 
Der er dog mulighed for, at boet bliver tilført flere aktiver, skriver avisen.
 
Erik Damgaard er ikke gået personlig konkurs, men han har brændt voldsomt mange penge af, siden han for omkring 10 år siden blev milliardær på salget af Navision til Microsoft.
 
Ifølge Børsen er både denne milliard samt yderligere en halv milliard lånte kroner i dag væk - primært på grund af en række risikable investeringer samt mange kautioner og udlån til forskellige forretningspartnere.

Læs også:

Erik Damgaards finansselskab konkurs.

Erik Damgaard kæmper mod konkurs.

Millionerne vælter ud af Erik Damgaards pengetank.

Damgaard-brødrene taber over en milliard.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec