Gadget-site: Vi har fået fingre i den - her er iPad 3

Kinesisk gadget-site bedyrer, at det har fået fingre i den nye iPad 3, der præsenteres på onsdag. Se sitets video af den nye iPad her.

Artikel top billede

Læs også:

Nu kommer iPad 3: Fem ting du skal holde øje med.

Her er syv frække rygter om den nye iPad.

Det kinesiske gadget-site M.I.C Gadget bedyrer, at det har fået fingre i skærm, bagbeklædning og selve kassen til den kommende iPad 3.

Det sker blot få dage inden, at Apples ventes at præsentere iPad 3, når selskabet slår dørene op for en længe ventet præsentation i San Francisco på onsdag. Det kan du læse mere om her.

Ifølge de materialer, som M.I.C. Gadget har fået fingre i, bliver den næste iPad en smule tykkere end den nuværende iPad 2.

Til gengæld vil kanterne på iPad 3'eren være mere spidse end på iPad 2, hvilket angiveligt vil få tablet-computeren til at føles tyndere.

Der har tidligere været rygter fremme om, at den nye iPad 3 vil blive udstyret med en såkaldt Retina-skærm eller i hvert fald en skærm med dobbelt så høj opløsning som iPad 2 - 2.048 pixels gange 1.536 pixels.

Det er netop denne skærm, der sammen med den forventede 4G LTE-forbindelse kan gøre iPad 3 tykkere end iPad 2.

Det ventes, at iPad 3 vil blive udstyret med enten en quad-core A6-processor eller en dual-core A5X.

Se videoen fra M.I.C. Gadget herunder.

Læs også:

Nu kommer iPad 3: Fem ting du skal holde øje med.

Her er syv frække rygter om den nye iPad.

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til Modeldata

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Viborg

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec