Så længe skal du vente på dine skatteinfo på skat.dk

Så er det i dag, at det for alvor går løs hos Skat. Dagen hvor vi kan se, om der kommer penge tilbage, eller om skattefar skal have en ekstra luns.

Artikel top billede

Læs også:
Tip: Smugtjek din årsopgørelse på Skat.dk

Din årsopgørelse risikerer at havne i kø hos Skat

1.300 står i kø før dig.

Sådan lød beskeden på Skats hjemmeside klokken 09.15 mandag morgen på Skats travleste dag, hvor forskudsopgørelsen kan tjekkes.

Men ventetiden var kun på to minutter, før der blev givet adgang til at logge på Skat.dk med NemID-kontoen.

Så foreløbig går alt efter planen.

To millioner i weekenden

I år har Skat forsynet web-adgangen med et kø-system.

Udover kø-systemet har Skat garderet sig med ekstra-mainframe-kapacitet for at kunne klare det store rykind, der traditionelt finder sted, når skattefar åbner sluserne for danskernes omkring 4,7 millioner årsopgørelser.

Web-adgangen til skat har været åbnet siden i fredags, og det har således 'uofficielt' været muligt, at kontrollere årsopgørelsen.

Skat har således haft to millioner besøgende forbi Skat.dk, og 800.000 har været inde på selve forskudsopgørelsen for 2012, oplyser Skat.

Læs også:
Tip: Smugtjek din årsopgørelse på Skat.dk

Din årsopgørelse risikerer at havne i kø hos Skat

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Stærk sagsbehandler til støtte for Kapacitetsmanager og egen portefølje

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos