Så længe skal du vente på dine skatteinfo på skat.dk

Så er det i dag, at det for alvor går løs hos Skat. Dagen hvor vi kan se, om der kommer penge tilbage, eller om skattefar skal have en ekstra luns.

Artikel top billede

Læs også:
Tip: Smugtjek din årsopgørelse på Skat.dk

Din årsopgørelse risikerer at havne i kø hos Skat

1.300 står i kø før dig.

Sådan lød beskeden på Skats hjemmeside klokken 09.15 mandag morgen på Skats travleste dag, hvor forskudsopgørelsen kan tjekkes.

Men ventetiden var kun på to minutter, før der blev givet adgang til at logge på Skat.dk med NemID-kontoen.

Så foreløbig går alt efter planen.

To millioner i weekenden

I år har Skat forsynet web-adgangen med et kø-system.

Udover kø-systemet har Skat garderet sig med ekstra-mainframe-kapacitet for at kunne klare det store rykind, der traditionelt finder sted, når skattefar åbner sluserne for danskernes omkring 4,7 millioner årsopgørelser.

Web-adgangen til skat har været åbnet siden i fredags, og det har således 'uofficielt' været muligt, at kontrollere årsopgørelsen.

Skat har således haft to millioner besøgende forbi Skat.dk, og 800.000 har været inde på selve forskudsopgørelsen for 2012, oplyser Skat.

Læs også:
Tip: Smugtjek din årsopgørelse på Skat.dk

Din årsopgørelse risikerer at havne i kø hos Skat

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S