Teleindustrien jubler: Her kan vi tjene nye penge

Teleindustrien leder efter nye, lukrative forretningsområder, der kan kobles oven på det mobile bredbånd. Særligt ét område kan føre til ny indtjening, lyder det fra branchen.

Artikel top billede

Fra venstre ses: Ben Verwaayen (Alcatel-Lucent), John Chambers (Cisco), René Obermann (Deutsche Telecom) og ordstyren fra ABI Research.

Læs også:

Verdens telebosser: Her er vores vilde vækst-planer

Facebooks it-chef: Derfor er mobilen vigtigst for os

Det mobile internet i form af 3G og LTE/4G har det seneste årti været teleselskabernes vækst-formel.

Sådan er det stadig.

Men nu, hvor de hurtige bredbåndsforbindelser er ved at blive standard i både smartphones og bærbare computere, er branchen nødt til at finde på noget nyt, så de ikke bare bliver "dumb fat pipes."

Med det begreb menes, at selskaberne "bare" leverer mobilt bredbånd og derfor vil komme under pres, når priserne falder med tiden.

Det her vil man betale for

Telebranchen har derfor udset sig cloud computing som det teknologiske skift, der kan give selskaberne mulighed for produkt- og pris-differentiering.

"Det nye er, at alt rykker i skyen. Det er en ny mulighed for operatørerne for at få det meste ud af omsætningen. I skyen betyder connectivity igen noget - men på en ny måde."

Det var budskabet fra René Obermann, administrerende direktør i Deutsche Telekom, da han talte ved Mobile World Congress i sidste uge.

"Operatører vil spille en vigtig rolle, fordi de kan garantere én ting for kunderne: end-to-end forbindelser. Kunder vil altid kræve en god cloud-oplevelse," forklarede tyskeren.

"Internet of things kommer også til at kræve forbindelser og fører til mere komplekse krav. Vores netværk kan adressere dette krav, og jeg tror på, at det er noget, der vil blive betalt for."

"Diskussionen om dumb versus smart pipe er et spørgsmål fra fortiden."

Nye forretningsmodeller
Administrerende direktør i Cisco, John Chambers, var helt enig med sin tyske kollega:

"Du flytter fra en connected verden til en hyper-connected verden. Det vil ændre forretningsmodellerne."

John Chambers pegede på, at det er kombinationen af netværk, apps og et hav af andre ting, der skaber en god cloud-oplevelsen. Teleoperatørerne spiller en vigtig rolle i den forbindelse:

"Individuelle produkter ville ikke længere spille. De koster for meget at implementere," forklarede netværks-direktøren.

"Der er ingen sky uden netværk og intelligensen i netværkene."

Også Alcatel-Lucent ser cloud computing som et af de helt store vækst-områder i de kommende år, men direktør Ben Verwaayen pegede samtidig på, at teleselskaberne ofte lader andre aktører løbe med opmærksomheden.

"Der er en sexet verden i tablets og cloud - og så er der en kedelig verden ind imellem (teleselskaberne, red.). For mig at se lader den kedelige verden de andre være sexede."

Læs også:

Galleri: Se de allernyeste mobil-gadgets

TeliaSonera vil tage penge for Skype-samtaler

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos