Web-tjeneste vil vide alt om dig og din færden

Social web-tjeneste vil bruge din smartphones GPS til at vide alt om, hvor du befinder dig. Det åbner for en verden af muligheder, forklarer stifteren.

Artikel top billede

Læs også:

Facebooks it-chef: Derfor er mobilen vigtigst for os

Det er som regel tjenester som Facebook, Google+ og Twitter, der fremhæves som de hotte sociale medier.

Lokations-tjenesten Foursquare glider derimod ofte under radaren uden for hardcore teknologi-kredse.

Det billede kan imidlertid snart ændre sig.

Med flere end 15 millioner brugere, 1,5 milliarder "check-ins" og en stribe partnerskaber med andre sociale netværk og web-tjenester har Foursquare i hvert fald rykket sig et stykke siden starten for tre år siden.

Og mere er på vej, bebudede medstifter og direktør Dennis Crowley på sidste uges Mobile World Congress.

"Vi tager alle de data, vi har, og gør folk klar over, hvad de kan lave," forklarede han.

"Det handler om at tage alle de data, vi har, og forsøge at finde en måde, hvor vi kan gøre folk opmærksomme på alle de ting, der sker, uden at de behøver at være i app'en hele tiden."

"Vi kan kan tilbyde personlige anbefalinger, stort set uanset hvor du er."

Foursquare lader brugerne tjekke ind på fysiske steder ved hjælp af telefonens GPS. Det lyder måske som en relativ simpel tjeneste, men faktisk åbner netop det for et væld af muligheder:

"Det hele handler om, hvad vi gør med API'et, som er tilgængeligt for alle," sagde Dennis Crowley fra scenen i Barcelona.

Eksempelvis har han store forventninger til augmented reality, hvor det er planen, at Foursquare skal levere data og API til de tjenester, mange venter vil vælte frem i de kommende år.

Samtidig skal Foursquare i alle mulige afskygninger hele tiden skal scanne området omkring brugeren, så han/hun kan få besked om, hvilke kontakter, der er i nærheden, og hvilke arrangementer og steder, der kan være interessante på et givent tidspunkt.

"Det er ikke science fiction. Det er her, Foursquare er på vej hen, og det er et område, hvor vi har tænkt os at dominere," forklarede Dennis Crowley.

Læs også:

Facebooks it-chef: Derfor er mobilen vigtigst for os

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S