Din smartphone og tablet bliver tvunget til cloud

Dine personlige gadgets vil fremover være tæt integreret med alverdens cloud-tjenester.

Artikel top billede

Læs også:

Her er Microsofts mest undervurderede teknologi

Cloud computing: Sådan fungerer det

Køb en iPad eller en Kindle og du får cloud.

Køb en Windows 8 eller Mac OS X og du får cloud.

Køb, hvad du vil - og cloud computing er helt automatisk en del af købet.

Det er allerede situationen i dag, og det vil vi kun se mere af i fremtiden.

Det er i hvert fald meldingen fra Gartner, der i en ny rapport vurderer, at forbrugerrettede cloud-tjenester vil være integreret i 90 procent af alle nye gadgets i 2013.

"Efterhånden som cloud services bliver en del af folks liv, må enheds- og platforms-leverandører integrere cloud services for at vinde kunder i 2012 eller risikerere at blive erstattet af dem, der tilbyder disse tjenester, forklarer Gartner-analytiker Andrew Johnson.

Gartner definerer personlige skyer som tjenester, der lader brugerne opbevare, synkronisere, streame og dele indhold ved brug af mange forskellige smartphones og tablets, fjernsyn og pc'er, der er sluttet til internettet.

Det er i høj grad det, der der kendtegner eksempelvis Apples iCloud, Microsofts SkyDrive, Googles mange web-tjenester og Amazons sky.

Og meget mere er i vente, mener Gartner.

"Virksomheder har i årevis tilbudt online backup og synkronisering som personlige clouds. Der er imidlertid sket en stor forandring i de senere år med voksende udbredelse af mobile og bærbare enheder, der har begrænset intern storage og er dybt afhændige af cloud-tjenester."

Læs også:

Her er Microsofts mest undervurderede teknologi


Cloud computing: Sådan fungerer det

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S