Din smartphone og tablet bliver tvunget til cloud

Dine personlige gadgets vil fremover være tæt integreret med alverdens cloud-tjenester.

Artikel top billede

Læs også:

Her er Microsofts mest undervurderede teknologi

Cloud computing: Sådan fungerer det

Køb en iPad eller en Kindle og du får cloud.

Køb en Windows 8 eller Mac OS X og du får cloud.

Køb, hvad du vil - og cloud computing er helt automatisk en del af købet.

Det er allerede situationen i dag, og det vil vi kun se mere af i fremtiden.

Det er i hvert fald meldingen fra Gartner, der i en ny rapport vurderer, at forbrugerrettede cloud-tjenester vil være integreret i 90 procent af alle nye gadgets i 2013.

"Efterhånden som cloud services bliver en del af folks liv, må enheds- og platforms-leverandører integrere cloud services for at vinde kunder i 2012 eller risikerere at blive erstattet af dem, der tilbyder disse tjenester, forklarer Gartner-analytiker Andrew Johnson.

Gartner definerer personlige skyer som tjenester, der lader brugerne opbevare, synkronisere, streame og dele indhold ved brug af mange forskellige smartphones og tablets, fjernsyn og pc'er, der er sluttet til internettet.

Det er i høj grad det, der der kendtegner eksempelvis Apples iCloud, Microsofts SkyDrive, Googles mange web-tjenester og Amazons sky.

Og meget mere er i vente, mener Gartner.

"Virksomheder har i årevis tilbudt online backup og synkronisering som personlige clouds. Der er imidlertid sket en stor forandring i de senere år med voksende udbredelse af mobile og bærbare enheder, der har begrænset intern storage og er dybt afhændige af cloud-tjenester."

Læs også:

Her er Microsofts mest undervurderede teknologi


Cloud computing: Sådan fungerer det

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job