Din smartphone og tablet bliver tvunget til cloud

Dine personlige gadgets vil fremover være tæt integreret med alverdens cloud-tjenester.

Artikel top billede

Læs også:

Her er Microsofts mest undervurderede teknologi

Cloud computing: Sådan fungerer det

Køb en iPad eller en Kindle og du får cloud.

Køb en Windows 8 eller Mac OS X og du får cloud.

Køb, hvad du vil - og cloud computing er helt automatisk en del af købet.

Det er allerede situationen i dag, og det vil vi kun se mere af i fremtiden.

Det er i hvert fald meldingen fra Gartner, der i en ny rapport vurderer, at forbrugerrettede cloud-tjenester vil være integreret i 90 procent af alle nye gadgets i 2013.

"Efterhånden som cloud services bliver en del af folks liv, må enheds- og platforms-leverandører integrere cloud services for at vinde kunder i 2012 eller risikerere at blive erstattet af dem, der tilbyder disse tjenester, forklarer Gartner-analytiker Andrew Johnson.

Gartner definerer personlige skyer som tjenester, der lader brugerne opbevare, synkronisere, streame og dele indhold ved brug af mange forskellige smartphones og tablets, fjernsyn og pc'er, der er sluttet til internettet.

Det er i høj grad det, der der kendtegner eksempelvis Apples iCloud, Microsofts SkyDrive, Googles mange web-tjenester og Amazons sky.

Og meget mere er i vente, mener Gartner.

"Virksomheder har i årevis tilbudt online backup og synkronisering som personlige clouds. Der er imidlertid sket en stor forandring i de senere år med voksende udbredelse af mobile og bærbare enheder, der har begrænset intern storage og er dybt afhændige af cloud-tjenester."

Læs også:

Her er Microsofts mest undervurderede teknologi


Cloud computing: Sådan fungerer det

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job