Din smartphone og tablet bliver tvunget til cloud

Dine personlige gadgets vil fremover være tæt integreret med alverdens cloud-tjenester.

Artikel top billede

Læs også:

Her er Microsofts mest undervurderede teknologi

Cloud computing: Sådan fungerer det

Køb en iPad eller en Kindle og du får cloud.

Køb en Windows 8 eller Mac OS X og du får cloud.

Køb, hvad du vil - og cloud computing er helt automatisk en del af købet.

Det er allerede situationen i dag, og det vil vi kun se mere af i fremtiden.

Det er i hvert fald meldingen fra Gartner, der i en ny rapport vurderer, at forbrugerrettede cloud-tjenester vil være integreret i 90 procent af alle nye gadgets i 2013.

"Efterhånden som cloud services bliver en del af folks liv, må enheds- og platforms-leverandører integrere cloud services for at vinde kunder i 2012 eller risikerere at blive erstattet af dem, der tilbyder disse tjenester, forklarer Gartner-analytiker Andrew Johnson.

Gartner definerer personlige skyer som tjenester, der lader brugerne opbevare, synkronisere, streame og dele indhold ved brug af mange forskellige smartphones og tablets, fjernsyn og pc'er, der er sluttet til internettet.

Det er i høj grad det, der der kendtegner eksempelvis Apples iCloud, Microsofts SkyDrive, Googles mange web-tjenester og Amazons sky.

Og meget mere er i vente, mener Gartner.

"Virksomheder har i årevis tilbudt online backup og synkronisering som personlige clouds. Der er imidlertid sket en stor forandring i de senere år med voksende udbredelse af mobile og bærbare enheder, der har begrænset intern storage og er dybt afhændige af cloud-tjenester."

Læs også:

Her er Microsofts mest undervurderede teknologi


Cloud computing: Sådan fungerer det

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S