Danske myndigheder anmelder hackere til politiet

Flere myndigheder politianmelder nu den seneste tids hacker-angreb.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor får danske datakriminelle ikke politi-besøg

Patent- og Varemærkestyrelsen hacket

IT-branchen er blevet hacket

Der har været en kedelig tradition for, at danske virksomheder ikke anmelder hacker-angreb til politiet.

Det viser tal fra Rigsadvokaten, som har optalt, hvor mange gange politiet har foretaget indgreb i meddelelses-hemmeligheden og ransagninger i det forløbne år.

Men der er også dem, der godt tør stå frem.

"Jeg kan godt bekræfte, at hacker-angrebet mod Patent- og Varemærkestyrelsen er politianmeldt," lyder det nu fra Jesper Kongstad, direktør i Patent- og Varemærkestyrelsen.

Fra hemmelighedskræmmeri ..

Den stribe angreb, der har ramt danske organisationer og virksomheder i de seneste måneder, blandt andet Ritzau, Statsforvaltningen, Patent- og Varemærkestyrelsen og IT-Branchen, kan være med til at vende den manglende lyst til offentlighedens indblanding og skubbe gang i et retsligt efterspil.

I første omgang ville Patent- og Varemærkestyrelsen ikke svare på, om de havde politianmeldt det spektakulære hackerangreb mod myndigheden.

Der var et ønske om at skabe lukkethed omkring sagen.

I forbindelse med hacker-angrebet talte Computerworld med styrelsens direktør, Jesper Kongstad, som sagde:

"Vi kender selvfølgelig fuldstændig til, hvad der er sket. Men jeg ønsker ikke at kommentere det, fordi vi ønsker at beskytte os bedst muligt."

Hvilken politikreds har I politianmeldt sagen til?

"Jeg vil slet ikke komme ind på de detaljer."

Har i politianmeldt det?

"Det spørgsmål vil jeg heller ikke svare på," svarede han.

Helt nye toner


Nu er hemmelighedskræmmeriet lagt på hylden, og Jesper Kongstad fra Patent- og Varemærkestyrelsen lægger kortene på bordet.

"Det er ikke længere så farligt at udtale sig om hackerangrebet, men lige i situationen havde vi en interesse i at får styr på tingene, før vi udtalte os om, hvad vi gjorde," siger han.

"Vi ville gerne have et operationelt råderum, og derfor sagde vi ikke noget konkret."

Hvorfor har I nu valgt at politianmelde angrebet?

"Der er efter vores opfattelse sket ulovligheder i forbindelse med, at personer har forsøgt at trænge ind i vores it-system. Derfor har vi anmeldt det til politiet."

"Det mener jeg, at alle offentlige myndigheder bør gøre, så det er såmænd ikke den store overraskelse, at vi anmelder angrebet," siger Jesper Kongstad.

Statsforvaltningen, der ligeledes har haft uønsket besøg på serverne, har også overdraget sagen til politiet.

"Hacker-angrebet er anmeldt til politiet," fortæller den ansvarlige for it hos statsforvaltningen, kontorchef Carsten Grage til Computerworld.

"Der er foregået noget kriminelt, og det er selvfølgelig blevet anmeldt."

Læs også:

Derfor får danske datakriminelle ikke politi-besøg

Patent- og Varemærkestyrelsen hacket

IT-branchen er blevet hacket

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos