Danske myndigheder anmelder hackere til politiet

Flere myndigheder politianmelder nu den seneste tids hacker-angreb.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor får danske datakriminelle ikke politi-besøg

Patent- og Varemærkestyrelsen hacket

IT-branchen er blevet hacket

Der har været en kedelig tradition for, at danske virksomheder ikke anmelder hacker-angreb til politiet.

Det viser tal fra Rigsadvokaten, som har optalt, hvor mange gange politiet har foretaget indgreb i meddelelses-hemmeligheden og ransagninger i det forløbne år.

Men der er også dem, der godt tør stå frem.

"Jeg kan godt bekræfte, at hacker-angrebet mod Patent- og Varemærkestyrelsen er politianmeldt," lyder det nu fra Jesper Kongstad, direktør i Patent- og Varemærkestyrelsen.

Fra hemmelighedskræmmeri ..

Den stribe angreb, der har ramt danske organisationer og virksomheder i de seneste måneder, blandt andet Ritzau, Statsforvaltningen, Patent- og Varemærkestyrelsen og IT-Branchen, kan være med til at vende den manglende lyst til offentlighedens indblanding og skubbe gang i et retsligt efterspil.

I første omgang ville Patent- og Varemærkestyrelsen ikke svare på, om de havde politianmeldt det spektakulære hackerangreb mod myndigheden.

Der var et ønske om at skabe lukkethed omkring sagen.

I forbindelse med hacker-angrebet talte Computerworld med styrelsens direktør, Jesper Kongstad, som sagde:

"Vi kender selvfølgelig fuldstændig til, hvad der er sket. Men jeg ønsker ikke at kommentere det, fordi vi ønsker at beskytte os bedst muligt."

Hvilken politikreds har I politianmeldt sagen til?

"Jeg vil slet ikke komme ind på de detaljer."

Har i politianmeldt det?

"Det spørgsmål vil jeg heller ikke svare på," svarede han.

Helt nye toner


Nu er hemmelighedskræmmeriet lagt på hylden, og Jesper Kongstad fra Patent- og Varemærkestyrelsen lægger kortene på bordet.

"Det er ikke længere så farligt at udtale sig om hackerangrebet, men lige i situationen havde vi en interesse i at får styr på tingene, før vi udtalte os om, hvad vi gjorde," siger han.

"Vi ville gerne have et operationelt råderum, og derfor sagde vi ikke noget konkret."

Hvorfor har I nu valgt at politianmelde angrebet?

"Der er efter vores opfattelse sket ulovligheder i forbindelse med, at personer har forsøgt at trænge ind i vores it-system. Derfor har vi anmeldt det til politiet."

"Det mener jeg, at alle offentlige myndigheder bør gøre, så det er såmænd ikke den store overraskelse, at vi anmelder angrebet," siger Jesper Kongstad.

Statsforvaltningen, der ligeledes har haft uønsket besøg på serverne, har også overdraget sagen til politiet.

"Hacker-angrebet er anmeldt til politiet," fortæller den ansvarlige for it hos statsforvaltningen, kontorchef Carsten Grage til Computerworld.

"Der er foregået noget kriminelt, og det er selvfølgelig blevet anmeldt."

Læs også:

Derfor får danske datakriminelle ikke politi-besøg

Patent- og Varemærkestyrelsen hacket

IT-branchen er blevet hacket

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-kyndig koordinator til infrastruktursystemer i Hvidovre

Københavnsområdet

Spillehallen.dk ApS

Systemadministrator til Spillehallen.dk

Midtjylland

Vallensbæk Kommune

NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S