Derfor får danske datakriminelle ikke politi-besøg

Politiet udfører stort set ingen ransagninger mod datakriminelle. Det er der en helt bestemt grund til.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan sprængte hackere NemID med smart trojaner

Politiet foretog ingen ransagninger i sager om datakriminalitet noget sted i landet i 2011.

Det viser tal fra Rigsadvokaten, som har optalt, hvor mange
gange politiet har foretaget indgreb i meddeles-hemmeligheden og ransagninger i det forløbne år.

Dermed er tallet faldet til ingenting efter i 2010 at have
udgjort fire tilfælde og i 2009 fem tilfælde, viser talmaterialet.

Det er i stedet narkokriminalitet og tyverier, der i de fleste
tilfælde får politiet til at foretage ransagninger af adresser herhjemme.

Ofre tør ikke anmelde angreb

Det meget lille antal ransagninger i en periode med masser af historier om hackerangreb, generelle sikkerhedstrulser og indbrud i netbanker antyder, at ofrene for datakriminalitet ikke er gode nok til at anmelde sagerne til politiet.

Det vurderer Thomas Kristmar, der er leder af sikkerhedsorganisatinonen GovCert, som rådgiver offentlige myndigheder om it-sikkerhed og som hele tiden holder øje med trusselsbilledet. 

"Jeg tror, at et af grundproblemerne er, at der er meget få anmeldelser. At de, som bliver ramt, ikke er glade for at anmelde det," siger Thomas Kristmar.

Han fortæller, at en fast del af processen i dialogen med organisatinonens kunder netop er en opfordring til at få sagen anmeldt.

"For det er jo klart, at hvis der ikke kommer nogen anmeldelse, så kan politiet i sagens natur ikke gøre noget," siger Thomas Kristmar.

For pinligt at anmelde

Han vurderer, at årsagerne til den manglende lyst fra ofrene til at anmelde sager om datakriminalitet kan være mange. Men det er oplagt, at det blandet andet handler om renomeet.

"Man er bange for, at det så skal blive offentligt kendt, at man har haft et problem. Hvis det er en virksomhed, kan det være lidt pinligt, og så siger man, 'ej, hvis vi nu kan klare det uden om, så vil det være meget godt'," siger Thomas Kristmar. 

Men han fastholder, at den holding ikke er vejen frem.

"Vejen frem er, at man anmelder det," siger han.

Hvorvidt kunderne så rent faktisk gør det efter at have fået rådet af Govcert, ved Thomas Kristmar ikke.

"Der kan være forskellige hensyn, der vejer tungt. Det kan vi ikke være dommere over," siger han.

Resultatet er mørketal

Han fortæller, at effekten problemet med de manglende anmeldelser kan blive, at man ikke får fokus på problemets omfang.

"Vi er basalt set ramt af, at der, når vi taler om hacking, er ufatteligt mange mørke tal i spil. Den ene leverandør af sikkerhedsløsninger prøver at komme med et støtte og mere skræmmende tal end den anden," siger han.

"Og man kan sige, at det står jo lidt i kontrast til fire eller fem faktiske ransagninger," siger han.

Læs også:

Sådan sprængte hackere NemID med smart trojaner

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect