Hacket myndighed slukker it-systemer om natten

Patent og Varemærkestyrelsen lukker it-systemerne om natten efter hackerangreb.

Artikel top billede

Læs også:

Patent- og Varemærkestyrelsen hacket

Ingen adgang for opfindere mellem 22.00 og 06.00.

Det er indtil videre konsekvensen af sidste uges hackerangreb mod Patent og Varemærkestyrelsen, hvor myndigheden fik stjålet 17.000 brugeridentiteter.

Hackerangrebet, der menes at være udført at Anonymous-relaterede it-kriminelle, fik indtil mandag styrelsen til at tage blandt andet de to ramte it-systemer ud af drift, imens sikkerhedshuller i form af manglende opdateringer blev lappet.

Nu er tjenesterne så tilbage online.

Men i en periode fremover vil de være slukket om natten mellem klokken 22.00 og 06.00, skriver styrelsen på hjemmesiden.

Holder øje med systemer

Det skyldes, at styrelsen efter hackerangrebet har én person til at monitorere systermerne. Og det er for dyrt at gøre døgnet rundt, forklarer styrelsens direktør, Jesper Kongstad.

"Det er et udtryk for en prioritering af ressourcerne. Frem for at sidde og overvåge vores systemer døgnet rundt, så bruger vi kræfterne på at fremskynde vores sikkerhedsmæssige tiltag, som vi har haft i planen en del år efterhånden," siger Jesper Kongstad. 

At Patent og Varemærkestyrelsens nettjenester til borgere, opfindere og virksomheder kun er åbne i dagtimerne, er dermed ikke et udtryk for, at styrelsen ikke stoler på sikkerheden ved systemerne, som myndigheden selv har udviklet.   
  
Han fortæller, at den manuelle overvågning af aktiviteten på onlinesystemerne er en følge af sidste uges hackerangreb.
 
"Når man har haft sådan et angreb, så ser man selvfølgelig en smule på, hvad det er der foregår på ens netværk."

Slukket system fylder ikke logs

Han forklarer, at der generelt er meget stor aktivitet på styrelsens systemer, hvilket giver en masse entries på systemernes logs. Og de tager lang tid at læse.

"Og vi kan ikke have det meste af it-afdelingen siddende og læse alle de records igennem," siger han.

Derfor er konsekvensen at lukke systemerne ned om natten for at nedbringe antallet af entries i systemernes logs, forklarer han.

Han fortæller, at han helst ville have åbent om natten, men at der ganske enkelt ikke er ressourcer til at have folk siddende og monitorere systemerne om natten.

Men det kan da ikke passe, at systemerne ikke kan køre selv om natten, og at I ikke kan kigge på logs dagen efter?

"Det kan vi sagtens gøre, men der er bare flere hundrede tusinde entries i de logs, og det tager altså rigtigt lang tid at læse igennem. Og det skal vi ikke bruge folkenes ressourcer på. De skal bruges på at accelerere sikkerhedsplanen," siger Jesper Kongstad.

Det vil sige, at hvis der er slukket, så kommer der ikke så meget på loggen, og så er der ikke så meget spildtid?

"Lige præcis. Så vi er desværre nødt til at bede brugerne om at køre på den i dagtimerne, hvor vi kan monitorere, hvad der foregår."

Lavteknisk løsning i sparetider

Ifølge direktøren vil nattelukningen af systemerne formentlig stå på, indtil styrelsen er klar med implementeringen af sikkerhedsplanen. Han vurderer, at det vil tage nogle uger.

"Vi lukker alt om natten. Og det gør vi for at overføre ressourcer i it-afdelingen fra monitorering af loggen til at implementere sikkerhedsplanen," siger han.

Han fortæller, at det konkret handler om hundreder af tusinder af entries, som skal læses igennem i loggene.

"Der er rigtigt mange logs. Og vi kan ikke have folk til at overvåge det om natten, det vil lægge vores it-funktion fuldstændigt ned, og det har vi valgt ikke at gøre."  

Nogen vil måske hævde, at det virker som en lidt lavteknisk løsning på et problem bare at slukke?

"Det er muligt. Men det er sparetider for os alle sammen. Derfor er man nødt til at prioritere," siger Jesper Kongstad.

Han fortæller, at de hackede systemer i øvrigt kører fint, efter at de kom i luften igen.

"Og det vælter også ind med brugere. Det er jo klart, for de har behov for det. Det er en essentiel del af hele Patent- og Varemærke-systemet nemt at kunne få adgang til at se andres udstedte rettigheder, så man kan forstå, hvor man selv er henne. Det er et meget vigtigt værktøj for brugerne," siger han.

Læs også:

Patent- og Varemærkestyrelsen hacket

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

    Teamleder til Application Management

    Fyn

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo