Sådan opdagede dansk styrelse stort hacker-angreb

Hacker-angrebet på Patent- og Varemærkestyrelsen får direkte konsekvenser.

Artikel top billede

Læs også: Patent- og Varemærkestyrelsen hacket.

Den sidste uges oplevelser, betyder, at styrelsen nu vil investere i at højne sikkerheden på systemerne, så de kommer på niveau med den sikkerhed, der er på de centrale systemer.

"Det er klart, at vi er nød til at gøre noget, når nu vi har et meget håndgribeligt bevis for, at det er lykkedes at trænge ind. Og det kommer til at koste noget, det er der ingen tvivl om," siger Jesper Kongstad, der er direktør i Patent- og Varemærkestyrelsen.

Så it-chefen får flere penge?

"Det er der ingen tvivl om. Det skal vi have udredt helt i bund, og den proces pågår nu," siger han.

Jesper Kongstand fortæller, at man er ved at implementere sikkerhedsplanen for fuld fart.

Det var en mail torsdag morgen fra en person på nettet, som gjorde styrelsen opmærksom på hackerangrebet, fortæller Jesper Kongstad.

"Han havde set, at disse mennesker, der forsøgte at hacke os, slog sig på brystet og forklarede om deres bedrifter," fortæller han.

Forventede det værste

Mailen fik med det samme it-afdelingen til at lukke tjenesterne ned og til at undersøge logfiler for at se, hvad der var sket, fortæller direktøren.

Undersøgelsen varede det meste af dagen.

Som udgangspunkt frygtede styrelsen faktisk, at hackerne også havde været inde i de vigtigste systemer med sensitive person- og patentoplysninger.

Derfor gik styrelsen til sagen ud fra hypotesen om, at det værste er sket.

Derfor drog styrelsen et lettelsens suk, da det ved 14-tiden stod klart, at det forhold sig anderledes end ventet.

"Vi blev selvfølgelig glædeligt overraskede, da vi efterhånden fik analyseret tingene igennem og kunne se, at det kun var profilerne på vores to serviceprodukter, der var røget ud," siger han.

Noget som styrelsen i en mail har beklaget over for brugere og kunder og hvor man samtidig opfordrer til at ændre kodeord, hvis man har den dårlige vane at bruge det samme kodeord hos forskellige tjenester, fortæller direktøren.

Har relationer til Anonymous

Jesper Kongstad ønsker ikke at fortælle, hvem der står bag hackerangrebet mod Patent- og Varemærkestyrelsen.

"Jeg ved ikke, hvem disse mennesker er. Vi har ikke modtaget nogen form for kommunikation, der forklarer, hvem de er og hvorfor de har gjort det. Vi har kun hørt, hvad der kører ude på cyberspace," siger han, men understreger, at angrebet bærer præg af seriøst arbejde fra dygtige mennesker.

Og på nettet fremgår det, at det angiveligt er Anonymous som står bag angrebet og at angrebet er sket som en protest mod den omdiskuterede internationale antipirataftale ACTA.

Ifølge hjemmesiden anon.dk er det et nystartet hackerkollektiv med relationer til Anonymous, der har stået bag angrebet på Patent- og Varemærkestyrelsen.

Gruppen, der kalder sig UN1M4TR1X0, stod ifølge formiddagsavisen BT også bag et nyere hackerangreb mod presse-tjenesten Presswire.

Herfra blev der i weekenden udsendt en falsk pressemeddelelse, hvori handelsminister Pia Olsen Dyhr (SF) angiveligt krævede spærring af adgangen til YouTube, Facebook og Google efter samme model som adgangen til Pirate Bay er spærret.

Kan være symbolsk mål i politisk opgør

Er der vitterlig tale om Anoymous-relaterede angribere, kan styrelsen være et nøje udvalgt symbolsk mål i et pågående politisk opgør. Og hos Patent og Varemærkestyrelsen bryder direktøren sig ikke om at være del af en politisk konflikt på denne måde.

Hvad mener du om, at I bliver brugt ret symbolsk i en politisk sag?

"Det er vi selvfølgelig vældig kede af, at vi gør. Vi er jo politisk styret og hvis man har et problem med den politiske linje, er det en politisk kamp, man skal føre med andre midler end det her. Jeg ønsker ikke at få tingene politiseret på den måde her," siger direktøren.

Han ønsker ikke at oplyse, hvorvidt styrelsen har anmeldt sagen til politiet, men fortæller, at styrelsen samarbejder med alle relevante myndigheder om hackerangrebet.

Jesper Kongstad fortæller, at hackerne ikke efterfølgende har forsøgt at logge på styrelsens systemer med de mange udtrukne profiloplysninger.

Han fortæller, at mange virksomheder er afhængige af de to systemer.

Derfor skal de hurtigst muligt op at køre uden den midlertidige nedsatte funktionalitet, som er realiteten, når de er tilbage i luften i eftermiddag.

Læs også: Patent- og Varemærkestyrelsen hacket.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S