Dansk massefyring i Nokia skaber 30 nye firmaer

400 af de fyrede danske Nokia-medarbejdere har fundet arbejde.

Artikel top billede

Efter Nokia Danmarks lukning i december 2010 har omkring 400 af de 1.000 fyrede i dag fået nyt job, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Samtidig står de mange fyrede tele-folk bag etableringen af hele 30 iværksætter-virksomheder, mens 45 familier har forladt Danmark.

Mange af dem er flyttet til Kina, mens andre er flyttet til lande som Tyskland, USA og Finland - alle lande, hvor Nokia fortsat har afdelinger.

Administrerende direktør i Nokia Danmark Claudia Lillebjerg Simonsen siger til avisen, at Nokia har investeret 'et betydeligt' millionbeløb i at få genplaceret de fyrede medarbejdere.

En del af de opsagte Nokia-folk har fortsat deres daglige gang i de gamle Nokia-bygninger i Københavns Sydhavn.

10 af dem arbejder således for Volvo i en afdeling i Nokia-bygningen, mens 40 af de tidligere Nokia-folk arbejder i 30 nyetablerede virksomheder, der ligeledes holder til huse i de tidligere Nokia-bygninger.

Læs også:

Overblik: Så hårdt rammer lukning af Nokia Danmark.

Her er fremtiden for Nokia Danmark.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job