Dansk massefyring i Nokia skaber 30 nye firmaer

400 af de fyrede danske Nokia-medarbejdere har fundet arbejde.

Artikel top billede

Efter Nokia Danmarks lukning i december 2010 har omkring 400 af de 1.000 fyrede i dag fået nyt job, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Samtidig står de mange fyrede tele-folk bag etableringen af hele 30 iværksætter-virksomheder, mens 45 familier har forladt Danmark.

Mange af dem er flyttet til Kina, mens andre er flyttet til lande som Tyskland, USA og Finland - alle lande, hvor Nokia fortsat har afdelinger.

Administrerende direktør i Nokia Danmark Claudia Lillebjerg Simonsen siger til avisen, at Nokia har investeret 'et betydeligt' millionbeløb i at få genplaceret de fyrede medarbejdere.

En del af de opsagte Nokia-folk har fortsat deres daglige gang i de gamle Nokia-bygninger i Københavns Sydhavn.

10 af dem arbejder således for Volvo i en afdeling i Nokia-bygningen, mens 40 af de tidligere Nokia-folk arbejder i 30 nyetablerede virksomheder, der ligeledes holder til huse i de tidligere Nokia-bygninger.

Læs også:

Overblik: Så hårdt rammer lukning af Nokia Danmark.

Her er fremtiden for Nokia Danmark.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S