De fleste antivirusprogrammer til Android er værdiløse

Det kan ikke betale sig at investere i sikkerheds-programmer til din smartphone.

Artikel top billede

En ny rapport fra den uafhængige test-organisation AV-Test viser at mange antivirus-programmer til Android er stort set værdiløse.

To ud af tre af de testede programmer er slet ikke egnet til almindelig brug og genkender mindre end 65 procent af de 618 malware-typer, der blev testet.

Det har måske en naturlig forklaring. De fleste af programmerne er meget nye og stadig fyldt med fejl.

Men testen viser også, at man i mange tilfælde godt kan spare sine penge.

De bedste programmer er dem, der er baseret på kendte pc-løsninger. Avast, Lookout, Dr. Web, Zoner, F-Secure, Ikarus og Kaspersky klarer sig rimelig godt.

De finder typisk mere end 90 procent af den mobile malware.

I den næste gruppe ligger programmer som AVG, Bitdefender, ESET, Norton og Trend Micro. De klarer sig nogenlunde.

Blandt de programmer der klarer sig dårligst er Bullguard, Comodo, G Data, McAfee, NetQin og Total Defense. Her er det i nogle tilfælde mindre end halvdelen af malwaren, der bliver detekteret.

Der er også seks programmer, som har fået en helt særlig udmærkelse.

De er nemlig ikke i stand til at genkende én eneste af de 618 malware-typer.

Det eneste de gør er altså at optage plads på Android-enheden.

De seks i skammekrogen er Android Antivirus, Android Defender, LabMSF Antivirus beta, MobileBot Antivirus, MT Antivirus og MYAndroid Protection Antivirus.

Læs også:

Overblik: Så usikker er din Android-telefon.

Test: Antivirus-programmer til Android er elendige.

Her er årets bedste antivirusprogrammer.

Stortest af antivirus-programmer - her er vinderne.

Guide: Så gode er de gratis antivirus-programmer.

Derfor siger Rockwool blankt nej til Android.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S