Disse it-virksomheder vil danskerne helst arbejde for

Se hvilke it- og televirksomheder, som danskerne ville være mest stolte over at arbejde for. Og hvilke, som danskerne synes, at det ville være mest pinligt at arbejde for.

Artikel top billede

Google, Apple og Microsoft er de tre it-virksomheder, som danskerne ville være mest stolte over at kunne sige, at de arbejdede for.

Det viser en undersøgelse, som analyseinstituttet YouGov har udarbejdet for Ugebrevet Mandag Morgen.
 
I undersøgelsen er danskerne blevet spurgt om, hvor stolte eller flove de ville være over at arbejde for en lang række danske arbejdspladser.
 
Her er de bedst placerede it-virksomheder
Bedst placerede it-virksomhed er Google, der kommer ind på sjette-pladsen efter virksomheder som Lego, B&O og Novo Nordisk og foran blandt andre Mærsk og Carlsberg.
 
Apple ligger på niende-pladsen og Microsoft på plads nummer 18.
 
Længere nede af listen finder vi IBM som nummer 41 efter virksomheder som Københavns Lufthavne, ZOO i København, Ecco og Randers Regnskov.
 
På listen får 175 af virksomhederne en positiv rating, hvilket betyder, at danskerne ville være stolte over at kunne sige, at de arbejder for dem.
 
Sony Ericsson ligger på plads nummer 45, mens Nokia er nummer 51, HP nummer 62, Nintendo nummer 88,Telmore nummer 103, Fujitsu nummer 133, Telenor nummer 168 og Dell nummer 173 som den næstlaveste af de positivt ratede virksomheder.
 
Flove over at arbejde her
Blandt de negativt ratede virksomheder, som danskerne ville være flove over at sige, at de arbejde for, finder vi også it-virksomheder.
 
De tæller blandt andre en række teleselskaber, nemlig TDC, CBB Mobil, r, Telia, Waoo, 3, Onfone, M1 og CallMe.
 
Også  Facebook, MSN og Twitter ligger på listen over it-virksomheder, som danskerne ville være flove over at skulle sige, at de arbejdede for.

Den lavest placerede it/tele-virksomhed på listen er BiBob, der ligger på plads nummer 234 ud af de 261 virksomheder  - efter blandt andre Netto, Fakta og LaLandia, men forand blandt andre Post Danmark, 7-Eleven, DSB og Se og Hør, der ligger på sidstepladsen.

Du kan se hele listen fra Ugebrevet Mandag Morgen her.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S