Disse it-virksomheder vil danskerne helst arbejde for

Se hvilke it- og televirksomheder, som danskerne ville være mest stolte over at arbejde for. Og hvilke, som danskerne synes, at det ville være mest pinligt at arbejde for.

Artikel top billede

Google, Apple og Microsoft er de tre it-virksomheder, som danskerne ville være mest stolte over at kunne sige, at de arbejdede for.

Det viser en undersøgelse, som analyseinstituttet YouGov har udarbejdet for Ugebrevet Mandag Morgen.
 
I undersøgelsen er danskerne blevet spurgt om, hvor stolte eller flove de ville være over at arbejde for en lang række danske arbejdspladser.
 
Her er de bedst placerede it-virksomheder
Bedst placerede it-virksomhed er Google, der kommer ind på sjette-pladsen efter virksomheder som Lego, B&O og Novo Nordisk og foran blandt andre Mærsk og Carlsberg.
 
Apple ligger på niende-pladsen og Microsoft på plads nummer 18.
 
Længere nede af listen finder vi IBM som nummer 41 efter virksomheder som Københavns Lufthavne, ZOO i København, Ecco og Randers Regnskov.
 
På listen får 175 af virksomhederne en positiv rating, hvilket betyder, at danskerne ville være stolte over at kunne sige, at de arbejder for dem.
 
Sony Ericsson ligger på plads nummer 45, mens Nokia er nummer 51, HP nummer 62, Nintendo nummer 88,Telmore nummer 103, Fujitsu nummer 133, Telenor nummer 168 og Dell nummer 173 som den næstlaveste af de positivt ratede virksomheder.
 
Flove over at arbejde her
Blandt de negativt ratede virksomheder, som danskerne ville være flove over at sige, at de arbejde for, finder vi også it-virksomheder.
 
De tæller blandt andre en række teleselskaber, nemlig TDC, CBB Mobil, r, Telia, Waoo, 3, Onfone, M1 og CallMe.
 
Også  Facebook, MSN og Twitter ligger på listen over it-virksomheder, som danskerne ville være flove over at skulle sige, at de arbejdede for.

Den lavest placerede it/tele-virksomhed på listen er BiBob, der ligger på plads nummer 234 ud af de 261 virksomheder  - efter blandt andre Netto, Fakta og LaLandia, men forand blandt andre Post Danmark, 7-Eleven, DSB og Se og Hør, der ligger på sidstepladsen.

Du kan se hele listen fra Ugebrevet Mandag Morgen her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse