Stofa dropper alle planer om mobilselskab

Kabel tv-leverandørens planer om at oprette et mobilselskab er nu helt skrinlagt.

Artikel top billede

Læs også:

Stofa er på vej med mobilselskab.

Stofa udskyder sine planer om nyt mobilselskab.

Stofas satsning på mobilmarkedet, der blev offentliggjort i 2010, bliver alligevel ikke til noget.

Allerede sidste år blev projektet udskudt, men dengang forsikrede daværende direktør Ole Simonsen om, at projektet stadig var i live.

I dag er projektet helt skrinlagt, fortæller direktør Klaus Høeg-Haagensen.

"Det er et svært marked at gå ind i, og vi måtte derfor overveje, om vi overhovedet var store nok til at gå ind på det marked," lyder det fra direktøren, der overtog posten efter Ole Simonsen i august sidste år.

Kabel tv-leverandøren har netop fremlagt regnskab for 2011, der viser en pæn vækst i resultatet, der lander på 123 millioner kroner før skat mod 104 millioner året før. Omsætningen er ligeledes gået frem og lander på den gode side af 1,1 milliard kroner.

"Vi er godt tilfredse med regnskabet. Vi er glade for at være i stand til at levere en vækst på toplinjen på mere end ti procent og øge indtjeningen generelt. Og så har vi fået knækket kurven på vores bredbånd og telefoniforretning," lyder det fra Klaus Høeg-Haagensen.

Af regnskabet fremgår desuden, at sidste års køb af en del af Canal Digitals kabel tv-forretning, der dog også i første omgang blev droppet, ses som en styrkelse af virksomheden.

"Men den økonomiske situation for Stofa ændrer sig. I dag udgør omsætningen på programmer halvdelen af selskabet samlede omsætning. Denne andel vil være stigende som følge af, at TV2 er blevet betalingskanal. Selskabet vil dog ikke opnå fortjeneste på TV2, da der i realiteten er tale om videreformidling til slutbrugerne."

"Dette medvirker til, at virksomheden konstant må optimere og tilpasse til de helt rigtige produkter - og derefter få dem markedsført med den rette timing og størst mulige effektivitet," står der i regnskabet.

Ifølge Klaus Høeg-Haagensen er mobilt bredbånd et af de områder, der vækker Stofas interesse.

"Vi følger meget udviklingen på mobilt bredbånd og vil ikke afvise, at det er noget, vi kommer til at kigge nærmere på," fortæller direktøren.

Af regnskabet fremgår desuden, at virksomheden fortsat har fokus på at arbejde tæt sammen med antenneforeningerne.

Læs også:

Stofa er på vej med mobilselskab.

Stofa udskyder sine planer om nyt mobilselskab.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder til Indkøb og Licenser

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura