Stofa dropper alle planer om mobilselskab

Kabel tv-leverandørens planer om at oprette et mobilselskab er nu helt skrinlagt.

Artikel top billede

Læs også:

Stofa er på vej med mobilselskab.

Stofa udskyder sine planer om nyt mobilselskab.

Stofas satsning på mobilmarkedet, der blev offentliggjort i 2010, bliver alligevel ikke til noget.

Allerede sidste år blev projektet udskudt, men dengang forsikrede daværende direktør Ole Simonsen om, at projektet stadig var i live.

I dag er projektet helt skrinlagt, fortæller direktør Klaus Høeg-Haagensen.

"Det er et svært marked at gå ind i, og vi måtte derfor overveje, om vi overhovedet var store nok til at gå ind på det marked," lyder det fra direktøren, der overtog posten efter Ole Simonsen i august sidste år.

Kabel tv-leverandøren har netop fremlagt regnskab for 2011, der viser en pæn vækst i resultatet, der lander på 123 millioner kroner før skat mod 104 millioner året før. Omsætningen er ligeledes gået frem og lander på den gode side af 1,1 milliard kroner.

"Vi er godt tilfredse med regnskabet. Vi er glade for at være i stand til at levere en vækst på toplinjen på mere end ti procent og øge indtjeningen generelt. Og så har vi fået knækket kurven på vores bredbånd og telefoniforretning," lyder det fra Klaus Høeg-Haagensen.

Af regnskabet fremgår desuden, at sidste års køb af en del af Canal Digitals kabel tv-forretning, der dog også i første omgang blev droppet, ses som en styrkelse af virksomheden.

"Men den økonomiske situation for Stofa ændrer sig. I dag udgør omsætningen på programmer halvdelen af selskabet samlede omsætning. Denne andel vil være stigende som følge af, at TV2 er blevet betalingskanal. Selskabet vil dog ikke opnå fortjeneste på TV2, da der i realiteten er tale om videreformidling til slutbrugerne."

"Dette medvirker til, at virksomheden konstant må optimere og tilpasse til de helt rigtige produkter - og derefter få dem markedsført med den rette timing og størst mulige effektivitet," står der i regnskabet.

Ifølge Klaus Høeg-Haagensen er mobilt bredbånd et af de områder, der vækker Stofas interesse.

"Vi følger meget udviklingen på mobilt bredbånd og vil ikke afvise, at det er noget, vi kommer til at kigge nærmere på," fortæller direktøren.

Af regnskabet fremgår desuden, at virksomheden fortsat har fokus på at arbejde tæt sammen med antenneforeningerne.

Læs også:

Stofa er på vej med mobilselskab.

Stofa udskyder sine planer om nyt mobilselskab.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Systemkoordinatorer til bl.a. sikkerhedssystemer i Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune