Stofa dropper alle planer om mobilselskab

Kabel tv-leverandørens planer om at oprette et mobilselskab er nu helt skrinlagt.

Artikel top billede

Læs også:

Stofa er på vej med mobilselskab.

Stofa udskyder sine planer om nyt mobilselskab.

Stofas satsning på mobilmarkedet, der blev offentliggjort i 2010, bliver alligevel ikke til noget.

Allerede sidste år blev projektet udskudt, men dengang forsikrede daværende direktør Ole Simonsen om, at projektet stadig var i live.

I dag er projektet helt skrinlagt, fortæller direktør Klaus Høeg-Haagensen.

"Det er et svært marked at gå ind i, og vi måtte derfor overveje, om vi overhovedet var store nok til at gå ind på det marked," lyder det fra direktøren, der overtog posten efter Ole Simonsen i august sidste år.

Kabel tv-leverandøren har netop fremlagt regnskab for 2011, der viser en pæn vækst i resultatet, der lander på 123 millioner kroner før skat mod 104 millioner året før. Omsætningen er ligeledes gået frem og lander på den gode side af 1,1 milliard kroner.

"Vi er godt tilfredse med regnskabet. Vi er glade for at være i stand til at levere en vækst på toplinjen på mere end ti procent og øge indtjeningen generelt. Og så har vi fået knækket kurven på vores bredbånd og telefoniforretning," lyder det fra Klaus Høeg-Haagensen.

Af regnskabet fremgår desuden, at sidste års køb af en del af Canal Digitals kabel tv-forretning, der dog også i første omgang blev droppet, ses som en styrkelse af virksomheden.

"Men den økonomiske situation for Stofa ændrer sig. I dag udgør omsætningen på programmer halvdelen af selskabet samlede omsætning. Denne andel vil være stigende som følge af, at TV2 er blevet betalingskanal. Selskabet vil dog ikke opnå fortjeneste på TV2, da der i realiteten er tale om videreformidling til slutbrugerne."

"Dette medvirker til, at virksomheden konstant må optimere og tilpasse til de helt rigtige produkter - og derefter få dem markedsført med den rette timing og størst mulige effektivitet," står der i regnskabet.

Ifølge Klaus Høeg-Haagensen er mobilt bredbånd et af de områder, der vækker Stofas interesse.

"Vi følger meget udviklingen på mobilt bredbånd og vil ikke afvise, at det er noget, vi kommer til at kigge nærmere på," fortæller direktøren.

Af regnskabet fremgår desuden, at virksomheden fortsat har fokus på at arbejde tæt sammen med antenneforeningerne.

Læs også:

Stofa er på vej med mobilselskab.

Stofa udskyder sine planer om nyt mobilselskab.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,