Derfor forandrer iPad alt på chip-markedet

Tablets står til at blive det fjerdestørste marked for halvledere.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Læs også:

Apple klar med ny iPad - se den her

Computerworld News Service: Tablets bliver i 2014 det fjerdestørste globale marked for halvledere på grund af det forrygende salg af Apples iPad, forudsiger markedsanalysefirmaet IHS.

Tilbage i 2010 var tablets kun det 35. største marked for halvledere, men IHS iSuppli Application Market Forecast Tool viser, at salget af halvledere til brug i tablets vil stige til 103,1 milliarder kroner i 2014 fra 14,7 milliarder kroner i 2010.

I 2011 udgjorde tablets det ottendestørste marked for halvledere, og det forudsiges, at de allerede i år vil blive det femtestørste.

Samtidig vil mobiltelefoner blive verdens største aftager af halvledere i 2012 og således for første gang overhale bærbare computere som det førende chipsegment, påpeger IHS.

"Så hurtigt media-tablets er steget fra nær ubetydelighed til at være med helt i top, er uden fortilfælde i den globale halvlederindustris historie," siger Dale Ford, der er chef for analyse af elektronik og halvledere hos IHS.

"Drevet primært af Apples iPad forventes det, at media-tablets på fire år vil have gennemgået en udvikling som andre produkter såsom bærbare og mobiltelefoner har brugt over et årti på. Denne himmelflugt vil have store konsekvenser for den globale halvlederindustri, som må tilpasse sig for at imødekomme media-tablet-markedets hurtige vækst og enorme størrelse."

Nye leverandører på vej

IHS forudsiger, at halvledermarkedet vil gennemgå en forandringsperiode, hvor nye leverandører vil forsøge at få en bid af de nye forretningsmuligheder, der følger med den hurtige vækst i salget af tablets.

"Fremkomsten af nye, specifikke anvendelser har tidligere medført, at der er opstået halvledergiganter såsom mikroprocessor-kolossen Intel og mastodonten inden for chipsæt til mobiltelefoner Qualcomm. Men tablets vil generere en langt mere forskelligartet efterspørgsel på halvledere, hvilket vil sprede forretningsmulighederne blandt en bredere vifte af leverandører, end hvad der var tilfældet for tidligere platforme."

Blandt andre vil producenter af NAND-flash og DRAM, trådløse integrerede kredsløb, billedsensorer, mikroelektromekaniske sensorer, LED'er og integrerede kredsløb til strømstyring drage fordel af udviklingen, vurderer IHS.

"Selvom der er en håndfuld leverandører, der vil skille sig ud som førende leverandører af halvledere til media-tablets, så findes der mange komponentmarkeder, der repræsenterer meget attraktive forretningsmuligheder for en bred vifte af leverandører. Interessant nok er media-tablets og mobiltelefoner en afgørende drivkraft i nedbringelsen af den konsolidering i halvlederindustrien, der har udviklet sig i mere modne markeder såsom pc-markedet."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Apple klar med ny iPad - se den her

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS