Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Støtte-millioner til dansk bredbånd samler støv

De regionale væksforaer har ikke brugt 60 millioner EU-kroner til bredbånd i Udkantsdanmark. Nu forsvinder pengene snart.

Siden 2007 har 60 millioner EU-kroner til udvikling af bredbånd i danske udkantsområder samlet støv, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Ifølge avisen anvendes EU-støttemidler ofte sammen med bidrag fra private investorer. Det betyder, at beløbet faktisk hurtigt kunne vokse til 200 millioner kroner.

De mange ubrugte millioner undrer formand for Landdistrikternes Fællesråd, Steffen Damsgaard.

Han mener, at de manglende tophastigheder på internettet er et stort problem for udviklingen af erhvervsliv og vækst i Udkantsdanmark.

"Vi har en stor efterspørgsel efter hurtigere bredbånd, og det, vi har nu, er ikke godt nok," siger han til Morgenavisen Jyllands-Posten.

Derfor er de ikke brugt

Ifølge avisen er de 60 millioner kroner ikke blevet brugt, fordi konstruktionen er, at ét organ bestiller pengene og et andet bruger dem.

I Danmark vurderer Erhvervsstyrelsen det forventede forbrug af pengene i fonden, mens det er de regionale vækstfora, der formelt søger om og bruger pengene.

Disse foraer er ikke forpligtede til at følge Erhvervsstyrelsens forventninger, hedder det.

"Vi har siden 2007 set projekter inden for informationsssamfuind i bred forstand, men har ikke projekter kørende specifikt for bredbånd," siger Preben Gregersen, regionalchef i Erhvervsstyrelsen til Morgenavisen Jyllands-Posten.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere