Støtte-millioner til dansk bredbånd samler støv

De regionale væksforaer har ikke brugt 60 millioner EU-kroner til bredbånd i Udkantsdanmark. Nu forsvinder pengene snart.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Siden 2007 har 60 millioner EU-kroner til udvikling af bredbånd i danske udkantsområder samlet støv, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Ifølge avisen anvendes EU-støttemidler ofte sammen med bidrag fra private investorer. Det betyder, at beløbet faktisk hurtigt kunne vokse til 200 millioner kroner.

De mange ubrugte millioner undrer formand for Landdistrikternes Fællesråd, Steffen Damsgaard.

Han mener, at de manglende tophastigheder på internettet er et stort problem for udviklingen af erhvervsliv og vækst i Udkantsdanmark.

"Vi har en stor efterspørgsel efter hurtigere bredbånd, og det, vi har nu, er ikke godt nok," siger han til Morgenavisen Jyllands-Posten.

Derfor er de ikke brugt

Ifølge avisen er de 60 millioner kroner ikke blevet brugt, fordi konstruktionen er, at ét organ bestiller pengene og et andet bruger dem.

I Danmark vurderer Erhvervsstyrelsen det forventede forbrug af pengene i fonden, mens det er de regionale vækstfora, der formelt søger om og bruger pengene.

Disse foraer er ikke forpligtede til at følge Erhvervsstyrelsens forventninger, hedder det.

"Vi har siden 2007 set projekter inden for informationsssamfuind i bred forstand, men har ikke projekter kørende specifikt for bredbånd," siger Preben Gregersen, regionalchef i Erhvervsstyrelsen til Morgenavisen Jyllands-Posten.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job