Så godt tjener virksomhederne på storage

Se, hvordan EMC, IBM og Symantec klarer sig inden for storage-software.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan bygger man verdens vildeste storage-løsning

Computerworld News Service: Det samlede salg af storage-software gav sidste år den rekordhøje omsætning på mere end 80 milliarder kroner på verdensplan, oplyser markedsanalysefirmaet IDC.

I fjerde kvartal af kalenderåret 2011 blev der solgt storage-software for næsten 21,6 milliarder kroner, hvilket er en forøgelse på 10,5 procent i forhold til samme periode året før.

Det betyder, at der i fjerde kvartal 2011 blev solgt storage-software for flere penge end i noget kvartal nogensinde før. Omsætningen fra storage-software i hele 2011 på 80,4 milliarder kroner var ligeledes rekordhøj med en forøgelse på 11,6 procent i forhold til 2010.

Her er vinderne

IDC's Worldwide Storage Software QView oplyser, at EMC, IBM og Symantec topper listen over leverandører af storage-software med markedsandele på henholdsvis 25,7 procent, 19,8 procent og 15,4 procent.

Fire af de syv storage-software-segmenter, som IDC følger, oplevede dobbeltcifret vækst i 2011 og udviser fortsat et stærkt vækstpotentiale, rapporterer analysefirmaet. Disse fire segmenter kalder IDC for data protection and recovery software, storage replication software, storage infrastructure software samt storage and device management software.

Det var i fjerde kvartal de to segmenter storage and device management samt data protection and recovery software, der oplevede den største vækst med henholdsvis 17,3 procent og 13,8 procent.

"På trods af at være et modent marked nød salgstallene for data protection and recovery i stort omfang godt af de udfordringer, som virtualisering har introduceret samt af behovet for at garantere høje standarder for både recovery point objective (RPO) og recovery time objective (RTO) i disse miljøer," udtaler Eric Sheppard, der er analyseleder for storage-software hos IDC.

Også markedet for software til arkivering oplevede stærk vækst med forøgelse af omsætningen på 12 procent i hele 2011 i forhold til 2010 og på 7,3 procent i fjerde kvartal i forhold til samme periode året før.

"Væksten i arkiverings-segmentet er fortsat drevet af udrulningen af cloud-baserede løsninger til arkivering og stigende mængder af ustrukturerede fildata i både den fysiske infrastruktur og i cloud-infrastrukturen," forklarer Marshall Amaldas, der er senioranalytiker i IDC's storage-software-gruppe.

Der skete i 2011 adskillige højtprofilerede opkøb i storage-software-markedet, som direkte påvirkede markedet for software til arkivering, påpeger IDC. Autonomys opkøb af Iron Mountain blev efterfulgt af Hewlett-Packards opkøb af Autonomy, hvilket med ét sikrede HP den næststørste markedsandel efter IBM.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Sådan bygger man verdens vildeste storage-løsning

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S