Twitter opkøber blogging-platform

Fremadstormende Twitter opkøber blogging-selskab.

Artikel top billede

Læs også:

Twitter er altså bare verdens mest effektive medie

Computerworld News Service: Twitter har købt firmaet Posterous og oplyser, at blandt andre Posterous' udviklere og product managers vil blive føjet til adskillige Twitter-team, der arbejder på nøgleinitiativer.

Blogging-platformen Posterous Spaces vil fortsætte uforandret, oplyser Twitter i et blogindlæg.

"Vi vil oplyse brugerne om det i god tid, hvis vi foretager nogen ændringer af servicen," tilføjer Twitter. I det tilfælde, at der er brugere, der ønsker at tage backup af deres indhold eller flytte til en anden service, så vil Twitter i de kommende uger offentliggøre instruktioner om, hvordan det lader sig gøre.

"Vi er altid på udkig efter talentfulde folk med passion og personlighed," fortæller Twitter i en antydning om at have købt Posterous på grund af firmaets talentfulde medarbejdere.

Handlens økonomiske vilkår er ikke blevet offentliggjort.

Posterous startede i San Francisco i juli 2008, hvorefter firmaet udviklede og lancerede Posterous Spaces med fokus på både privat deling af indhold i små grupper samt offentliggørelse af indhold til et større publikum.

"Mulighederne sammen med Twitter er spændende, og vi kunne ikke være mere tilfredse med hensyn til at slippe vores teams ekspertise fri på et produkt, der når ud til hundreder af millioner af brugere over hele verden," skriver Sachin Agarwal, der er stifter og direktør for Posterous, i et blogindlæg.

Agarwal forklarer endvidere i et indlæg på Posterous Spaces, at han bliver product manager hos Twitter uden dog at udspecificere, hvilket området han kommer til at arbejde med.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Annonceindlæg fra Salesforce

Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,