Twitter opkøber blogging-platform

Fremadstormende Twitter opkøber blogging-selskab.

Artikel top billede

Læs også:

Twitter er altså bare verdens mest effektive medie

Computerworld News Service: Twitter har købt firmaet Posterous og oplyser, at blandt andre Posterous' udviklere og product managers vil blive føjet til adskillige Twitter-team, der arbejder på nøgleinitiativer.

Blogging-platformen Posterous Spaces vil fortsætte uforandret, oplyser Twitter i et blogindlæg.

"Vi vil oplyse brugerne om det i god tid, hvis vi foretager nogen ændringer af servicen," tilføjer Twitter. I det tilfælde, at der er brugere, der ønsker at tage backup af deres indhold eller flytte til en anden service, så vil Twitter i de kommende uger offentliggøre instruktioner om, hvordan det lader sig gøre.

"Vi er altid på udkig efter talentfulde folk med passion og personlighed," fortæller Twitter i en antydning om at have købt Posterous på grund af firmaets talentfulde medarbejdere.

Handlens økonomiske vilkår er ikke blevet offentliggjort.

Posterous startede i San Francisco i juli 2008, hvorefter firmaet udviklede og lancerede Posterous Spaces med fokus på både privat deling af indhold i små grupper samt offentliggørelse af indhold til et større publikum.

"Mulighederne sammen med Twitter er spændende, og vi kunne ikke være mere tilfredse med hensyn til at slippe vores teams ekspertise fri på et produkt, der når ud til hundreder af millioner af brugere over hele verden," skriver Sachin Agarwal, der er stifter og direktør for Posterous, i et blogindlæg.

Agarwal forklarer endvidere i et indlæg på Posterous Spaces, at han bliver product manager hos Twitter uden dog at udspecificere, hvilket området han kommer til at arbejde med.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Københavnsområdet

Patent- og Varemærkestyrelsen

Forretningsanalytiker

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job