Twitter opkøber blogging-platform

Fremadstormende Twitter opkøber blogging-selskab.

Artikel top billede

Læs også:

Twitter er altså bare verdens mest effektive medie

Computerworld News Service: Twitter har købt firmaet Posterous og oplyser, at blandt andre Posterous' udviklere og product managers vil blive føjet til adskillige Twitter-team, der arbejder på nøgleinitiativer.

Blogging-platformen Posterous Spaces vil fortsætte uforandret, oplyser Twitter i et blogindlæg.

"Vi vil oplyse brugerne om det i god tid, hvis vi foretager nogen ændringer af servicen," tilføjer Twitter. I det tilfælde, at der er brugere, der ønsker at tage backup af deres indhold eller flytte til en anden service, så vil Twitter i de kommende uger offentliggøre instruktioner om, hvordan det lader sig gøre.

"Vi er altid på udkig efter talentfulde folk med passion og personlighed," fortæller Twitter i en antydning om at have købt Posterous på grund af firmaets talentfulde medarbejdere.

Handlens økonomiske vilkår er ikke blevet offentliggjort.

Posterous startede i San Francisco i juli 2008, hvorefter firmaet udviklede og lancerede Posterous Spaces med fokus på både privat deling af indhold i små grupper samt offentliggørelse af indhold til et større publikum.

"Mulighederne sammen med Twitter er spændende, og vi kunne ikke være mere tilfredse med hensyn til at slippe vores teams ekspertise fri på et produkt, der når ud til hundreder af millioner af brugere over hele verden," skriver Sachin Agarwal, der er stifter og direktør for Posterous, i et blogindlæg.

Agarwal forklarer endvidere i et indlæg på Posterous Spaces, at han bliver product manager hos Twitter uden dog at udspecificere, hvilket området han kommer til at arbejde med.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S