Staten sikrer opbevaring af besværlige data

En dansk standard sikrer nu, at de besværlige geodata gemmes i Statens Arkiver.

Artikel top billede

Læs også:
Nu gemmer staten dine digitale data for evigt

Geodata er en særlig udfordring for arkiverne.

Alle, der arbejder med geodata, bestræber sig nemlig på at lave så nøjagtige digitale beskrivelse af geografiske fænomener, som muligt.

Derfor bliver geodata bestandigt opdateret og overskrevet, når nye målinger kommer til. Og derfor har det været vanskeligt at finde komplette geodatasæt, der er bare 10 år gamle.

Det beretter Statens Arkiver, som imidlertid nu har fundet løsningen på problem.

Statens Arkiver har valgt at bevare geodata efter den danske profil af GML-standarden, og arkivet kan nu sikre, at centrale geodata bliver gemt til eftertiden.

"I GML har Statens Arkiver fundet et format, der er velegnet til bevaringsformål. Vi er overbeviste om, at de arkiverede geodata kan læses i al evighed," lyder meldingen fra Jan Dalsten Sørensen, chefkonsulent i Rigsarkivets sektion for digital bevaring. 

Danmark blandt de første 
I 2010 fastlagde Statens Arkiver de nødvendige bevaringsstandarder, for at kunne håndtere geodata.

Det har herefter været en lang proces at finde en anvendelig standard for bevaring af geodata, ikke mindst fordi man kun i begrænset omfang har kunnet læne sig op ad store, internationale bevaringsinstitutioner, eftersom Danmark er et af de første lande, hvor der kan afleveres geodata til arkiv.

Geodata er en digital beskrivelse af blandt andet landskaber, administrative grænser og arealanvendelse. De er en vigtig kilde til information om, hvordan Danmark har set ud, hvordan danskerne har arrangeret sig og på hvilket grundlag, forvaltningen har truffet beslutninger.

Matrikelkort afleveres i intervaller på fem år, så ændringer af ejendomsstrukturerne bliver bevaret for eftertiden.

"Med bevaringen af digitale matrikelkort har vi sikret en vigtig kilde til al fast ejendom i Danmark. I fremtiden vil forskere og andre interesserede kunne lave geografiske analyser af ejendomsforhold og ejendomsgrænser," siger arkivar ved Rigsarkivet, Jeppe Klok Due.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Kræftens Bekæmpelse

    Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Application Security Specialist

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S