Staten sikrer opbevaring af besværlige data

En dansk standard sikrer nu, at de besværlige geodata gemmes i Statens Arkiver.

Artikel top billede

Læs også:
Nu gemmer staten dine digitale data for evigt

Geodata er en særlig udfordring for arkiverne.

Alle, der arbejder med geodata, bestræber sig nemlig på at lave så nøjagtige digitale beskrivelse af geografiske fænomener, som muligt.

Derfor bliver geodata bestandigt opdateret og overskrevet, når nye målinger kommer til. Og derfor har det været vanskeligt at finde komplette geodatasæt, der er bare 10 år gamle.

Det beretter Statens Arkiver, som imidlertid nu har fundet løsningen på problem.

Statens Arkiver har valgt at bevare geodata efter den danske profil af GML-standarden, og arkivet kan nu sikre, at centrale geodata bliver gemt til eftertiden.

"I GML har Statens Arkiver fundet et format, der er velegnet til bevaringsformål. Vi er overbeviste om, at de arkiverede geodata kan læses i al evighed," lyder meldingen fra Jan Dalsten Sørensen, chefkonsulent i Rigsarkivets sektion for digital bevaring. 

Danmark blandt de første 
I 2010 fastlagde Statens Arkiver de nødvendige bevaringsstandarder, for at kunne håndtere geodata.

Det har herefter været en lang proces at finde en anvendelig standard for bevaring af geodata, ikke mindst fordi man kun i begrænset omfang har kunnet læne sig op ad store, internationale bevaringsinstitutioner, eftersom Danmark er et af de første lande, hvor der kan afleveres geodata til arkiv.

Geodata er en digital beskrivelse af blandt andet landskaber, administrative grænser og arealanvendelse. De er en vigtig kilde til information om, hvordan Danmark har set ud, hvordan danskerne har arrangeret sig og på hvilket grundlag, forvaltningen har truffet beslutninger.

Matrikelkort afleveres i intervaller på fem år, så ændringer af ejendomsstrukturerne bliver bevaret for eftertiden.

"Med bevaringen af digitale matrikelkort har vi sikret en vigtig kilde til al fast ejendom i Danmark. I fremtiden vil forskere og andre interesserede kunne lave geografiske analyser af ejendomsforhold og ejendomsgrænser," siger arkivar ved Rigsarkivet, Jeppe Klok Due.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S