Her er nettets største trussel lige nu

Ny analyse afslører, hvor de største trusler mod net-sikkerheden findes i øjeblikket.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor sender hacktivister giganterne til tælling

Derfor kan vi ikke tage ved lære af hacker-angreb

Næsten 60 procent af alle stjålne data i 2011 kan tilskrives hacktivister, der er digitale protestbevægelser som eksempelvis Lulsec og Anonymous.

Det er en af konklusionerne i den årlige databrudsrapport fra sikkerhedsfirmaet Verizon.

Formålene med hacktivisme kan variere, men bunder eksempelvis i en utilfredshed med en politisk beslutning eller en følelse af at være blevet uretfærdigt behandlet.

Læs mere om hacktivisme her.

"I dag er hacktivisme den største trussel mod data," fortæller Wade Baker, Verizon direktør for risk intelligence om selskabets resultater databrudsrapporten.  

"I 2011 stjal hacktivister flere date end nogen anden gruppe, som man forbinder med it-kriminalitet. "

"Hacktivisme er ikke noget nyt, men omfanget er eskaleret voldsomt. Jo mere data, man kan stjæle fra et firma, jo mere kan man ydmyge det i offentligheden. Samtidig kan de lave rigtig meget larm via medier eller sociale netværk."

Samme metoder

Der er således sket et skift fra de foregående år, hvor størstedelen af angrebene blev udført af cyber-kriminelle, hvis primære formål er at opnå en økonomisk gevinst.

Og det ser ud til, at vi ikke lærer af fortiden, for der er faktisk ikke tale om meget avancerede hacker-metoder.

Langt de fleste angreb ligner noget, vi allerede har set, fortæller Wade Baker til Computerworld.

"Kigger man tilbage i hacker-historien, er metoderne langt hen ad vejen de samme. Men det er svært at beskyttes sig imod, fordi hackerne er dygtige og meget målrettede i deres angreb," forklarer Wade Baker.

"Det kan være lidt deprimerende at se, at antallet af indbrud stiger, når man samtidig ved, at virksomhederne faktisk kan beskytte sig med kendte midler."

Han peger dog på en pointe, som man ofte overser. Nemlig antallet af angreb, der er blevet forhindret.

"Man glemmer tit de succeshistorier, der er. For de er langt i overtal," siger Wade Baker.

Tre tips

Han kommer samtidig tre råd til hvordan man i den mindre virksomhed kan dække sig godt ind:

Installér og vedligehold en firewall til internetbaserede tjenester for at beskytte data. Hackere kan ikke stjæle, hvad de ikke kan nå.

I de programmer, man anvender i virksomheden skal man ændre forudindstillede legitimations-oplysninger for at forhindre uautoriseret adgang.

Sidst men ikke mindst skal man overvåge sine tredjepartsprogramme og huske at opdatere sin software. 

Verizons 2012 databrudsrapport kan hentes her.

Læs også:

Derfor sender hacktivister giganterne til tælling

Derfor kan vi ikke tage ved lære af hacker-angreb

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job