Ny Windows 8 til tablet-pc'er kan få problemer

Manglende bagud-kompatibilitet fra tablets med Windows på ARM.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Branche-folk frygter, at Microsoft vil løbe ind i problemer senere i år, når Windows 8 udkommer til tablet-computere.

Det skyldes, at ikke alle tablet-computere vil kunne køre desktop-programmer fra Windows 7, selv om de understøtter en valgfri desktop-brugergrænseflade.

Bekymringerne har fået ny næring, efter lanceringen af Apples seneste iPad og den til sammenligning ringe popularitet af konkurrerende tablets såsom BlackBerry PlayBook og en hær af Android-baserede apparater.

Disse kritikere argumenterer, at det sidste og bedste håb om en seriøs konkurrent til iPad sandsynligvis kommer fra tablets med Windows 8 og Microsofts nye touch-venlige grafiske brugergrænseflade, Metro.

Problemet er bare, at disse tablets med Windows 8 muligvis vil forvirre og frustrere potentielle købere.

ARM-debatten

Adskillige tablets med Windows 8 forventes at bruge ARM-baserede chip i stedet for x86/x64-chip, som Windows normalt kører på.

Disse enheder vil ikke være bagudkompatible med software, der i dag kører på Windows 7.

Men tablets med Windows på ARM vil alligevel inkludere den almindelige Windows-grænseflade.

Som bruger vil man her bare ikke være i stand til at installere sine vante programmer.

Det vil man derimod på x86/x64-baserede tablets med Windows 8, der vil kunne køre alle programmer fra Windows 7.

Dette kan bestemt virke uoverskueligt for den gennemsnitlige bruger, der går ind i en butik for at købe en tablet med Windows 8, men som først er nødt til at lære forskellene mellem de bagudkompatible tablets og tablets med ARM-chip, som er orienterede mod Metro-grænsefladen.

Det står ikke klart, hvordan Microsoft og selskabets partnere har tænkt sig at håndtere denne potentielle forvirring, men de bliver nødt til at gøre det let at skelne mellem de to typer af tablets.

En mulighed ville være at fremhæve de touch-orienterede funktioner ved ARM-tablets ved at kalde dem eksempelvis Windows 8 To Go eller noget andet med et mobilvenligt budskab.

Et udfordrende valg

Microsoft kunne helt have undgået denne problematik, ved at beslutte at tablets med Windows på ARM kun kunne bruges med Metro-grænsefladen, men selskabet vurderede i stedet, at det var klogere at give brugerne den fleksibilitet at kunne vælge frit mellem Metro og den traditionelle grænseflade.

Som for at understrege den fleksibilitet har Microsoft til hensigt at tilbyde desktop-udgaver af Office 15 til Windows på ARM-tablets.

Med mindre x86/x64-tablets med Windows 8 slet ikke er til forbrugermarkedet men udelukkende bliver rettet mod erhvervslivet - som i stor stil anvender specialudviklet software med mange år på bagen, og som derfor har et særligt behov for bagudkompatibilitet - så er det op til den markedsføringsmæssige dygtighed hos Microsoft og selskabets partnere, om tablets med Windows 8 kommer til at give en frustrerende købeoplevelse.

På den anden side vil dette kun blive et problem, hvis relativt mange tablet-købere har tænkt sig at anvende den traditionelle Windows-grænseflade i nogen større grad.

Den traditionelle Windows-grænseflade vil sikkert være praktisk til at få noget arbejde fra hånden i en snæver vending, hvis man da er i besiddelse af en tablet med nok saft og kraft til at gøre det ud for en bærbar.

Men i lyset af populariteten af Apples iPad, der ikke har noget traditionelt skrivebord, er det meget muligt, at den traditionelle Windows-grænseflade blot er en bekvem - men ikke afgørende - tilføjelse til tablets med Windows 8.

Sandsynligheden taler for, at de fleste brugere vil være mere interesseret i at bruge deres tablets til Angry Birds, Facebook og Flipboard end til regneark, præsentationer og tekstdokumenter.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse