Microsoft tager konsekvensen af nye it-trends

Reportage: Det er nødvendigt at være lynhurtig på aftrækkeren, hvis man skal slå konkurrenterne, lyder det fra Microsoft. Reportage fra Convergence i USA netop nu.

Artikel top billede

(Foto: Mikael Rieck freelance)

Houston, Texas: Der er penge i Microsofts Dynamics-forretning, og det er der mange, der har opdaget.

I hvert fald afvikler Microsoft netop nu den største Convergence-konference nogensinde. På den helt udsolgte konference deltager op mod 10.000 kunder fra 270 virksomheder fra 50 lande.

Det bringer Convergence-konferencen op i samme kaliber som Microsofts allerstørste samlinger.

Store forventninger

Der er da også meget store forventninger til de dansk-udviklede Dynamics-produkter, der ifølge Microsoft for alvor er på vej ud af en ny vej.

"Vi står overfor en helt ny teknologisk æra, som vi har enorme forventninger til," siger Kevin Turner, der er driftsdirektør, COO, i Microsoft.

Denne nye æra bygger ifølge ham på dels den økonomiske krise, der skaber stort behov for ny og effektiviserende teknologi, den sociale revolution på internettet, data-eksplosionen, consumerization-bølgen, erkendelsen af at alle typer maskiner forbindes med hinanden samt den hastige udvikling inden for nye måder at interagere med maskinerne på.

Transformation

"Verden bliver mere og mere kompleks, og det øger kravene til hastighed og omstilling. Vi har en løsning til alle typer virksomheder. Dette er allerede nu et af de hurtigst voksende områder i Microsoft," siger Kevin Turner.

Den komplekse verden, som mange virksomheder befinder sig i, stiller store krav til både deres omstillings-parathed og deres brug af teknologierne, lyder ræsonnementet fra Microsoft.

De nye trends giver nemlig mulighed for at suge flere og flere data ind i beslutningsprocesserne, som bearbejdet på den rigtige måde kan gøre virksomhedslederne i bedre stand til at træffe rigtige beslutninger, lyder det.

Hastigheden og agiliteten har Microsoft taget til sig. Konkurrencen er benhård, og det gælder for alvor om ikke at blive sat bag af dansen af konkurrenterne, der innoverer på livet løs.

Det betyder blandt andet, at selskabet fremover vil øge antallet af opdateringer ganske betydeligt.

Fremover vil NAV-produkterne nemlig blive opdateret en gang årligt. Tidligere er der blevet udsendt nye versioner hvert tredje år, mens Dynamics CRM er blevet opdateret hvert halve år for bedre at kunne konkurrere med rivalerne som eksempelvis Salesforce.

"Hastighed er det vigtigste i vores business lige nu," siger Kevin Turner.

Ændrer ERP-løsningerne fundamentalt

Centralt i Dynamics-udviklingen står cloud'en. Det er ikke mange år siden, at Microsoft fastslog, at ERP ville blive noget af det sidste, som selskabet ville lægge ud i skyen.

Men sådan er det ikke længere. Til efteråret lancerer selskabet nemlig sine første cloud-baserede ERP-løsninger, nemlig Dynamics NAV samt den amerikanske pendant, Dynamics GP.

Microsoft har tidligere meldt ud, at også Dynamics AX og SL snart vil komme i cloud-versioner.

Selskabet mener, at de fleste it-afdelinger i fremtiden vil arbejde med en hybrid-løsning, der tæller både on-premise og cloud-systemer, der arbejder sammen.

For de nye cloud-løsninger i NAV 2013 gælder det, at det for første gang vil blive muligt at få adgang til ERP-systemerrne fra både SharePoint og browsere.

Ligeledes vil Windsows 8 brugergrænsefladen - den såkaldte touch metro - blive integreret i løsningen.

"Dynamics bliver et system, der flyder oven på alle Microsofts øvrige systemer og som kan integreres med Intunes, Office, Sharepoint, Exchange, Windows og Windows Phone og alle de andre, " siger Kirill Tatarinov, der er Microsofts øverste chef for Dynamics.

Spreder sig

Det ligger grundlæggende for Microsofts approach, at selskabet sigter efter adgang til samme data og samme brugeroplevelse uanset hvilket apparat, brugeren anvender. Her spiller metro-interfacet og Windows 8 en helt central rolle - også når det gælder Dynamics.

"Microsoft vil være det første selskab, der giver samme brugeroplevelse fra samtlige apparater - fra mobil over pc over tablet over spillekonsol over slate over bærbar og til tv'et," siger Kevin Turner.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub