Sådan skal smart it stoppe økonomisk svindel

IBM har løftet sløret for nye analyse-løsninger inden for økonomisk svindel, forbrugeradfærd og risikostyring.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor handler big data ikke kun om mega-analyser

Computerworld News Service: IBM lancerer tre nye analyse-løsninger, der består af både services og software.

Disse signatur-løsninger, som IBM kalder dem, er andet og mere end almindelig analysesoftware og er målrettet tre forskellige formål: Detektion af økonomisk svindel, forudsigelse af forbrugeradfærd samt estimering af økonomisk risiko.

"Software er vigtig, men brancheekspertise og domæneviden er også afgørende," påpeger Deepak Advani, der er vice president for predictive analytics hos IBM.

Hensigten med disse tre nye løsninger er at kombinere selskabets nyeste analyse-software med erfaringerne fra arbejdet med at implementere løsninger hos klienterne, forklarer Advani.

I arbejdet med at implementere systemer møder IBM's services-division mange af de samme udfordringer igen og igen hos forskellige klienter, fortæller Advani. Disse tre løsninger vil udnytte IBM's erfaringer fra implementeringen af sådanne systemer.

Der trækkes også erfaringer fra IBM's anseelige ekspertise og software såsom SPSS, Cognos, Clarity og WebSphere.

IBM udviklede oprindeligt løsningen til detektion af økonomisk svindel til forsikringsselskaber, sundhedssektoren og statslige institutioner, som bruger den til at opdage falske erstatnings- og forsikringskrav, før de udbetales.

Sådanne organisationer har typisk processer på plads til identifikation af svindel, men de identificerer først svindlen, efter den er sket. IBM's nye løsning kan bruges til at bygge et system, der baseret på analyse af historiske data kan genkende de subtile mønstre, der kan afsløre svindel, forklarer Advani.

Forudsig din kundes adfærd

Løsningen til forudsigelse af forbrugeradfærd analyserer forbrugeres handlinger for på den måde at forudsige forbrugsvaner og andre former for adfærd. Et sådant system kan forudsige en given forbrugers næste handling på basis af tidligere adfærd.

Teleselskaber kan for eksempel bruge et sådant system til at forudsige, hvordan det er sandsynligt, at en kunde vil afmelde en service, hvilket gør teleselskabet i stand til at præsentere kunden for et modtilbud i rette tid i et forsøg på at fastholde kunden.

Den tredje løsning handler om estimering af økonomisk risiko. Denne løsning er skræddersyet til finansdirektører og andre økonomichefer.

Et sådant system benytter sig af tidligere resultater og andre parametre til at forudsige fremtidige resultater. En finansdirektør kan for eksempel bruge systemet til at forudsige, hvordan et dyk i salget på 10 procent vil påvirke organisationens samlede økonomi.

IDC estimerer, at erhvervslivet vil bruge over 676 milliarder kroner på analyse-systemer i 2015. IBM estimerer selv, at selskabet i 2015 vil få en omsætning på over 90 milliarder kroner alene fra business analytics.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Derfor handler big data ikke kun om mega-analyser

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse