Sådan skal smart it stoppe økonomisk svindel

IBM har løftet sløret for nye analyse-løsninger inden for økonomisk svindel, forbrugeradfærd og risikostyring.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor handler big data ikke kun om mega-analyser

Computerworld News Service: IBM lancerer tre nye analyse-løsninger, der består af både services og software.

Disse signatur-løsninger, som IBM kalder dem, er andet og mere end almindelig analysesoftware og er målrettet tre forskellige formål: Detektion af økonomisk svindel, forudsigelse af forbrugeradfærd samt estimering af økonomisk risiko.

"Software er vigtig, men brancheekspertise og domæneviden er også afgørende," påpeger Deepak Advani, der er vice president for predictive analytics hos IBM.

Hensigten med disse tre nye løsninger er at kombinere selskabets nyeste analyse-software med erfaringerne fra arbejdet med at implementere løsninger hos klienterne, forklarer Advani.

I arbejdet med at implementere systemer møder IBM's services-division mange af de samme udfordringer igen og igen hos forskellige klienter, fortæller Advani. Disse tre løsninger vil udnytte IBM's erfaringer fra implementeringen af sådanne systemer.

Der trækkes også erfaringer fra IBM's anseelige ekspertise og software såsom SPSS, Cognos, Clarity og WebSphere.

IBM udviklede oprindeligt løsningen til detektion af økonomisk svindel til forsikringsselskaber, sundhedssektoren og statslige institutioner, som bruger den til at opdage falske erstatnings- og forsikringskrav, før de udbetales.

Sådanne organisationer har typisk processer på plads til identifikation af svindel, men de identificerer først svindlen, efter den er sket. IBM's nye løsning kan bruges til at bygge et system, der baseret på analyse af historiske data kan genkende de subtile mønstre, der kan afsløre svindel, forklarer Advani.

Forudsig din kundes adfærd

Løsningen til forudsigelse af forbrugeradfærd analyserer forbrugeres handlinger for på den måde at forudsige forbrugsvaner og andre former for adfærd. Et sådant system kan forudsige en given forbrugers næste handling på basis af tidligere adfærd.

Teleselskaber kan for eksempel bruge et sådant system til at forudsige, hvordan det er sandsynligt, at en kunde vil afmelde en service, hvilket gør teleselskabet i stand til at præsentere kunden for et modtilbud i rette tid i et forsøg på at fastholde kunden.

Den tredje løsning handler om estimering af økonomisk risiko. Denne løsning er skræddersyet til finansdirektører og andre økonomichefer.

Et sådant system benytter sig af tidligere resultater og andre parametre til at forudsige fremtidige resultater. En finansdirektør kan for eksempel bruge systemet til at forudsige, hvordan et dyk i salget på 10 procent vil påvirke organisationens samlede økonomi.

IDC estimerer, at erhvervslivet vil bruge over 676 milliarder kroner på analyse-systemer i 2015. IBM estimerer selv, at selskabet i 2015 vil få en omsætning på over 90 milliarder kroner alene fra business analytics.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Derfor handler big data ikke kun om mega-analyser

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job