Kampagne om it-sikkerhed skåret drastisk ned

Imens danskere angribes af it-kriminelle, der opruster på alle fronter, skæres der i kampagner, som skal opruste danskernes viden om it-sikkerhed.

Artikel top billede

Læs også: Derfor skærer styrelse i it-sikkerheds-kampagne.

Netbankrøvere angriber Danske Bank-kunder og hugger 700.000 kroner, og eksperter advarer om, at it-forbrydere opruster på næsten alle fronter.

Til gengæld skærer myndighederne i en oplysningskampagne, der skal klæde danskerne bedre på, når det gælder it-sikkerhed.

Således er budgettet for netsikker.nu-kampagnen i 2012 på 347.000 kroner, mens det i tidligere år har været næsten en million kroner større.

Tidligere kampagner

I 2011 blev kampagnen slet ikke afholdt, men udskudt til i år.

Til gengæld var budgettet i 2010- og 2009-kampagnen på henholdsvis 1.274.007 kroner og 1.368.505 kroner.

Der er altså skåret omkring en million kroner af budgettet.

Læs også: Derfor skærer styrelse i it-sikkerheds-kampagne.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Senior Platform/System Engineer

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S