Kampagne om it-sikkerhed skåret drastisk ned

Imens danskere angribes af it-kriminelle, der opruster på alle fronter, skæres der i kampagner, som skal opruste danskernes viden om it-sikkerhed.

Artikel top billede

Læs også: Derfor skærer styrelse i it-sikkerheds-kampagne.

Netbankrøvere angriber Danske Bank-kunder og hugger 700.000 kroner, og eksperter advarer om, at it-forbrydere opruster på næsten alle fronter.

Til gengæld skærer myndighederne i en oplysningskampagne, der skal klæde danskerne bedre på, når det gælder it-sikkerhed.

Således er budgettet for netsikker.nu-kampagnen i 2012 på 347.000 kroner, mens det i tidligere år har været næsten en million kroner større.

Tidligere kampagner

I 2011 blev kampagnen slet ikke afholdt, men udskudt til i år.

Til gengæld var budgettet i 2010- og 2009-kampagnen på henholdsvis 1.274.007 kroner og 1.368.505 kroner.

Der er altså skåret omkring en million kroner af budgettet.

Læs også: Derfor skærer styrelse i it-sikkerheds-kampagne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)