Kampagne om it-sikkerhed skåret drastisk ned

Imens danskere angribes af it-kriminelle, der opruster på alle fronter, skæres der i kampagner, som skal opruste danskernes viden om it-sikkerhed.

Artikel top billede

Læs også: Derfor skærer styrelse i it-sikkerheds-kampagne.

Netbankrøvere angriber Danske Bank-kunder og hugger 700.000 kroner, og eksperter advarer om, at it-forbrydere opruster på næsten alle fronter.

Til gengæld skærer myndighederne i en oplysningskampagne, der skal klæde danskerne bedre på, når det gælder it-sikkerhed.

Således er budgettet for netsikker.nu-kampagnen i 2012 på 347.000 kroner, mens det i tidligere år har været næsten en million kroner større.

Tidligere kampagner

I 2011 blev kampagnen slet ikke afholdt, men udskudt til i år.

Til gengæld var budgettet i 2010- og 2009-kampagnen på henholdsvis 1.274.007 kroner og 1.368.505 kroner.

Der er altså skåret omkring en million kroner af budgettet.

Læs også: Derfor skærer styrelse i it-sikkerheds-kampagne.

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S